باشگاه تاب آوری Resilience Club

باشگاه تاب آوری؛ انعکاس دهنده فعالیتها و اقدامات تخصصی کارگروه تاب آوری در رسانه مددکاری اجتماعی ایرانیان

باشگاه تاب آوری چیست؟

باشگاه تاب آوری (Resilience Club) در دی ماه سال ۱۳۹۳، با هدف تسهیل در دسترسی مخاطبین این پایگاه اینترنتی به مطالب تاب آوری، در قالب یک دستهء موضوعی مستقل، در کنار شاخه های متنوع از موضوع کلان تاب آوری در مجله اینترنتی مددکاری اجتماعی ایران (خبر باشگاه تاب آوری) ایجاد گشته است.

قابل به ذکر است فعالیتهای این بخش، بعنوان یکی از سه رکن اساسی این وبسایت (در کنار پژوهشهای مددکاری اجتماعی و پژوهش های نوین کوچینگ) مشتمل بر مطالبی با محتوی پژوهشهای نوین تاب آوری خواهد بود که در اشکالِ متنوع نوشتاری مکتوب، ویدئوهای آموزشی و سایر موارد مربوطه در  مجله اینترنتی مددکاری اجتماعی خواهد بود.

مطالب انتشاریافته در دسته موضوعی باشگاه تاب آوری، بطور همزمان در پایگاه های مجله اینترنتی مددکاری اجتماعی در شبکه های اجتماعی از جمله در اینستاگرام، فیس بوک، آپارات و یوتیوب نیز منتشر خواهد شد.

Iranian Social Workers
وبسایت مددکاری اجتماعی ایرانیان

گستره ایده تاب آوری در وبسایت مددکاری اجتماعی ایرانیان

در حالیکه جهان وارد قرن ۲۱ شد که روند رو به رشد تضادهای اجتماعی، بیماری های واگیردار، بحران های مالی، مهاجرت، جنگ و آوارگی، مشکلات زیست محیطی و آسیب های اجتماعی از جمله چالش هایی هستند که معیار و ماهیت انسان معاصر را به محک تجربه آزموده و استقامت ذهنی و روانی آنها را می سنجند. در شرایط بحران، برخی از افراد تبدیل به چاهی می شوند و در آن فرو می روند و برخی با یادگیری مهارت های حل تعارض برای به دام نیافتادن از روی آن می پرند. تاب آوری در برابر بحران های موجود و حل این مشکلات مستلزم مدیریت به هنگام آن بوده که اقدامی بسیار دشوار است. ماهیت و شکل بحران ها تفاوت های قابل توجهی با هم دارند و عموماً توانایی ما را برای مبارزه با آنها و غلبه به چالش می کشانند. هر اندازه میزان تاب آوری انسان ها بیشتر باشد قدرت غلبه بر این مشکلات و عبور از بحران ها برای آنها سهل تر و با هزینه های کمتری خواهد بود.

تاب آوری مستلزم سطح عمیقی از پذیرش است. تاب آوری به این معنا است که چنانچه اتفاقاتی بیافتد که زندگی ما را به معنای واقعی تکان داده و تحت شعاع خود قرار دهد و ما را در هم بشکند به معنای پایان کار و زندگی ما نباشد. همانگونه که بدن ما در برابر بیماری ها تاب می آورد، ذهن و فرآورده های آن نیز در برابر بحران های موجود قدرت تاب آوری داشته باشد. به همین ترتیب که در برابر انواع بیماری ها تاب می آوریم می توانیم و پس از مدتی بهود می یابیم در برابر بحران های عاطفی، اجتماعی و روانی نیز تاب بیاوریم. هر چند که ذکر این نکته ضروری است که تاب آوری به معنای خطاناپذیری نیست بلکه به معنای تعهد به خویشتن و افزایش ظرفیت شفا و تداوم بهبودی است.

همه ما می دانیم که کشور ما تا چه اندازه با انواع بحران های طبیعی و انسان ساخت مواجه است. در شرایط کنونی که میزان آسیب پذیری افراد افزایش می یابد ضروری است از استراتژی و برنامه هایی به منظور کاهش تاثیرپذیری در برابر این بحران ها بهره مند شویم. در این رابطه برنامه تاب آوری از مهمترین برنامه هایی است که ما را در رسیدن به اهداف یاد شده یاری می رساند.

مجموعه رسانه های تخصصی مددکاری اجتماعی ایرانیان شامل ۳ زیر مجموعه گسترده به نام پایگاه اطلاع رسانی مددکاران اجتماعی ایران، مجله اینترنتی مددکاری اجتماعی ایران و پایگاه انگلیسی مجموعه رسانه های مددکاری اجتماعی ایرانیان می باشد.

طی پنج سال فعالیت این رسانه، تعداد ۴ جلد کتاب تحت عنوان « کتاب سال پایگاه» تولید و چاپ گردیده است که دو مورد از آن شامل محتوای اختصاصی تولید شده از دو مورد اجرای کارزارهای رسانه ای بوده است.

وب سایت مددکاری اجتماعی ایرانیان تنها وب سایت مددکاری اجتماعی در سطح دنیاست که محتوای اختصاصی آن سالانه تبدیل به کتاب می شود. نکته قابل توجه و منحصر به فرد عدم هر گونه وابستگی این مجموعه رسانه ها به نهادهای دولتی و غیردولتی می باشد.

لازم به ذکر است، این رسانه با اکثریت قریب به اتفاق انجمن های تخصصی علوم یاورانه دوست است اما تحت شعاع سیاست ها و طرز تفکر هیچ نهادی چه دولتی و چه غیردولتی نیست و نخواهد بود. در سال جاری گردآوری و چاپ کتاب های دیگری در دستور کار این رسانه قرار دارد و در مراحل بعدی گرداوری مطالب تخصصی شامل پژوهش های مددکاری اجتماعی به عمل آمده توسط این پایگاه اینترنتی کتاب خواهد شد و در مراحل بعدی گرداوری سلسله واکاوی های اجتماعی ایران که طی چند سال اخیر در این رسانه منتشر گردیده کتاب خواهد شد. کلیه کتاب های انتشار یافته از سوی رسانه مددکاری اجتماعی ایرانیان تاکنون در کتابخانه ملی ایران ثبت گردیده است.

ایجاد باشگاه تاب آوری به عنوان ایده رسانه مددکاری اجتماعی ایرانیان با هدف انجام پژوهش های عملیاتی علمی و پژوهشی در حوزه های مختلف تاب آوری و نیز پرداختن به امر آموزش البته نه به سبک فعلی اموزش تاب آوری بلکه آموزشی مبتنی بر اثربخشی و کارآمد بودن در تعقیب هدف نهادینه سازی امر تاب آوری خصوصا برای اقشار آسیب پذیر کشور عزیزمان ایران و شاغلین در مشاغل سخت و فرسایشی خواهد بود.

ویدئوهای تاب آوری در مجله اینترنتی مددکاری اجتماعی

باتوجه به گستردگی مبحث نشر مطالب تاب آوری در ابعاد مختلف نوشتاری و دیداری و همچنین اهمیت انعکاس هستهء اصلی مطالب بصورت تشریحی_ ویدئویی، بخش ویدئوهای تاب آوری بعنوان یک دسته موضوعی در مجله اینترنتی مددکاری اجتماعی ایران ایجاد گشته است که بصورت همزمان در شبکه های مختلف ویدئوی باشگاه تاب آوری اعم از یوتیوب، آپارات و لینکداین و فیس بوک منتشر می شوند.

باشگاه تاب آوری؛ پنجمین کتاب سال رسانه مددکاری اجتماعی ایرانیان

پنجمین کتاب سال رسانهء مددکاری اجتماعی ایرانیان؛ تاب آوری در ابعاد مختلف خواهد بود که تحت عنوان باشگاه تاب آوری منتشر شده است‌.

کتاب باشگاه تاب آوری
تصویر جلد کتاب باشگاه تاب آوری

باشگاه تاب آوری: بر اساس دستور کار وبسایت مددکاری اجتماعی ایرانیان مبنی بر گردآوری مطالب اختصاصی پایگاه در قالب مجموعه یادداشتها و مقالات بعنوان کتاب سال، طبق روال عملکرد هر ساله ی این پایگاه اینترنتی (با یکسال تاخیر)، تاب آوری در حوزه های مختلف (انتشاریافته در خبرگزاری سلامت نیوز و مجله اینترنتی مددکاری اجتماعی ایران) از بهمن ماه سال ۹۹ تا کنون می باشد.

کتاب باشگاه تاب آوری
اطلاعات مربوط به شناسنامه کتاب باشگاه تاب آوری

کتاب باشگاه تاب آوری

جهت دریافت کتاب الکترونیکی باشگاه تاب آوری اینجا کلیک کنید.

مجله اینترنتی مددکاری اجتماعی ایران
دکمه بازگشت به بالا