سامانکده شهر رشت نیازمند خدمات تخصصی مددکاری اجتماعی

در مورخ بیست و دوم مرداد جلسه دیدار هیأت مدیره کانون مراکز مددکاری اجتماعی استان گیلان از سامانکده شهر رشت صورت پذیرفت.

در این نشست که به دعوت و میزبانی سامانکده شهر رشت محقق شد با حضور نمایندگان هیأت مدیره کانون مراکز مددکاری اجتماعی و مسئولین و کارشناسان سامانکده رشت همراه بوده است.

قابل به ذکر است در ابتدای جلسه خانم هاله پتکی عضو هیات مدیره کانون گیلان ضمن معرفی مختصر از تاریخچه و عمده فعالیتهای این تشکل صنفی به ظرفیتها و پتانسیلهای تخصصی این کانون در شهرستانهای مختلف تاکید نمودند.

در ادامه آقای مروت خدایاری مسئول مرکز سامانکده شهر رشت ضمن خیرمقدم به مدعوین به معرفی عمده فعالیتهای سامانکده شهر رشت پرداختند و اظهار داشتند: افراد مقیم در این سامانکده دچار مشکلات عدیده فردی جسمی روحی و خانوادگی می باشند و بعضاً دارای معلولیت بوده و تعدادی نیز سالخورده و نیازمند حمایت های اجتماعیِ نهادهای متولیِ امور سالمندی می باشند. ایشان تأکید نمودند سامانکده محل اسکان موقت افراد بی سرپناه است و پس از اینکه چند روزی ما آنها را در این مکان نگهداری کرده و زمینه های آلودگی و خطرات بیماری زایی را رفع کردیم، سازمانهای متولی باید فکری اساسی برای حل مسئله اسکان آنها انجام دهند.

وی خاطر نشان کرد: متأسفانه ما در سامانکده افرادی داریم که چندین و چند سال است در این مکان اسکان دارند که این موضوع با برنامه و شرح وظایف ما سازگاری ندارد.

جواد طلسچی یکتا مدیرکانون مراکز مددکاری اجتماعی استان گیلان در جریان بازدید از سامانکده شهرداری رشت در مجاورت بوستان دانشجو ضمن قدردانی از تلاشها و خدمات “مروت خدایاری” مدیر این سامانکده و همچنین زحمات آقای حقیقی در سر و سامان دادن به وضعیت افراد بی سرپناه شهر رشت عنوان نمود: ظرفیت های خوبی جهت ورود کانون کلینیکهای مددکاری اجتماعی استان گیلان جهت ارائه خدمات تخصصی مددکاری اجتماعی به افراد مقیم در این مجموعه وجود دارد که در وهله اول نیازمند انجام یکسری نیازسنجی های دقیق اولیه نسبت به خلاءهای مددکاری اجتماعی موجود در این سامانکده می باشیم همچنین نیازِ اجتناب ناپذیر نسبت به پروسه حساس سازیِ اجتماعی در خصوص وضعیت حامعه هدفِ این سامانکده و نیز اعتمادسازی اجتماعی با هدف تشویق و ترغیب نیکوکاران و خیرین شهر رشت جهت برطرف نمودن نیازهای مالی و رفاهی این مجموعه احساس می شود.

طلسچی عنوان نمود کانون مراکز مددکاری استان ظرف چند روز آینده بر اساس مشاهدات تخصصی بعمل آمده نسبت به تهیه و تدوین یک طرح عملیاتی و کاربردی با محوریت موضوعی چگونگی ارائه خدمات مددکاری اجتماعی برای افراد بی خانمان مقیم در سامانکده ها و گرمخانه ها با تاکید بر حمایتهای اجتماعی حین اقامت در این مراکز و نیز پس از ترخیص شان از این مراکز اقدام خواهد نمود.

در ادامه حسین میری دیگر عضو هیات مدیره کانون گیلان به طرح مواردی از تجارب شان در کار با کودکان کار و خیابان در شهرستان رشت طی سالهای گذشته و کیفیت کار با معتادین متجاهر و سایر طیف های آسیب دیدگان اجتماعی توسط مراکز مردم نهاد شهر رشت پرداختند.

شایان ذکر است در پایان این نشست از فضای فیزیکی سامانکده بازدید بعمل آمد و به بررسی مسائل و مشکلات تعدادی از افراد مقیم در سامانکده توسط نمایندگان کانون مراکز مددکاری استان پرداخته شد.

مجله اینترنتی مددکاری اجتماعی ایران
دکمه بازگشت به بالا