باشگاه تاب آوری: تقویت تاب آوری موجب تعامل بهتر با مسائل و مشکلات پیش رو می شود

باشگاه تاب آوری؛ انعکاس دهنده فعالیتها و اقدامات تخصصی کارگروه تاب آوری در رسانه مددکاری اجتماعی ایرانیان

باشگاه تاب آوری (Resilience Club): محمد رضا مقدسی کارشناس ارشد رفتار، مدیر و موسس اولین وبسایت تاب آوری روانشناختی کشور با اشاره به مشکلات و آسیب های اجتماعی در جامعه امروزی و  همچنین جامعه دانش آموزی و نوجوان بعنوان قشر آسیب پذیر و در معرض خطر گفت: دانش آموزان بیش تر از اقشار دیگر در معرض تهاجم و آسیب های اجتماعی قرار دارند بنابر این آموزش و پرورش استان کرمانشاه با توجه به دارا بودن ظرفیت های علمی درونی جهت مقابله با این آسیب ها تصمیم گرفت برای اولین بار اقدام به برگزاری دوره های آموزش تاب آوری برای سه گروه هدف مربیان ، خانواده ها و دانش آموزان کرد.

مقدسی همچنین به جایگاه مدیرکل آموزش و پرورش کرمانشاه بعنوان رئیس کارگروه آسیب های اجتماعی اداره کل آموزش و پرورش استان اشاره کرد و گفت: مدت هاست که حفظ سلامت و توانش دانش آموزان برای مدیرکل آموزش و پرورش استان در اولویت قرار دارد و با توجه به حمایت های همه جانبه ایشان در خصوص مبارزه با آسیب های اجتماعی به خصوص در مدارس و جایگاه ایشان می توان این فرصت را غنیمت شمرد و یک الگوی مناسب مدارس تاب آور را معرفی کرده و زمینه هم اندیشی و به چالش کشیدن تجربه سایر مناطق را در این زمینه فراهم نماییم.

مقدسی اظهار داشت: خوشبختانه سازماندهی برگزاری دوره های آموزش تاب آوری برای دانش آموزان برای اولین بار در کشور و در استان کرمانشاه اتفاق افتاده است.

این کارشناس اظهار داشت: با توجه به وجود سرمایه های اجتماعی کشوردر آموزش و پرورش و همچنین رسالت این نهاد در سلامت اجتماعی و سواد عمومی بستری پر اهمیت تر از آموزش و پرورش برای برگزاری این دوره ها نمی توان یافت.

وی همچنین افزود : با هماهنگی های به عمل آمده با مدیر و معاون آموزش ابتدایی آموزش و پرورش ناحیه یک در دو هفته گذشته در همایشی با موضوع تاب آوری برگزار شد و مدیران و معاونین آموزش ابتدایی در سطح ناحیه یک مخاطبان این همایش بودند که با اهداف این دوره ها آشنا شده و از برپایی دوره های آموزشی استقبال قرکردند گرفت.

مقدسی در خصوص اولین مرحله این آموزش گفت: در گام نخست آموزش مربیان پیش دبستانی ناحیه یک استان بعنوان جامعه هدف درنظر گرفته شد و در یک دوره ۱۶ ساعته به این مربیان آموزش ها لازم داده شد.

این کارشناس از رونمایی خانه تاب آوری در تیر ماه ۹۴ توسط فرماندار کرمانشاه خبر داد و گفت: اولین نسخه آزمایشی وب سایت متمرکز توسعه، تقویت و ترویج تاب آوری نیز رونمایی صورت شده است.

مطالب مرتبط

وی در پایان با اشاره به برنامه های دیگر در این خصوص گفت: در حال حاضر دوره های آموزش زنان سرپرست خانوار تحت حمایت بنیاد کودک نیز در حال برگزاری می باشد ؛ این بنیاد مادران فرزندانی که دارای استعداد تحصیلی هستند و از تمکن مالی برخوردار نیستند تحت حمایت خود قرار داده است.

آموزش های تاب آوری در مدارس برای آشنایی دانش آموزان با چگونگی مواجه با چالش ها و تعامل بهتر با مسائل و مشکلات است و موجب تقویت بیشینه ی تاب آوری در افراد می شود.

منبع: خبرگزاری پانا

مجله اینترنتی مددکاری اجتماعی ایران
گردآوری و ترجمه توسط
باشگاه تاب آوری Resilience Club
دکمه بازگشت به بالا