۵ اقدام صمیمی که نیوزلند به موقع انجام داد

۵ اقدام صمیمی که نیوزلند به موقع انجام داد
گردآوری و ترجمه: پونه امام شوشتری

نخست وزیر نیوزلند خانم جیکا اردرن اعلام داشت که کشورش مبتلای جدیدی به کرونا ویروس ندارد، همچنین تعداد مرگ های ناشی از بیماری کوئید۱۹ بسیار انگشت شمار است. کلید موفقیت نیوزلند به راستی چه بوده است!

خانم آردرن عنوان داشت هنگامی که به وی اعلام داشتند آخرین مبتلا به کرونا نیوزلند درمان گشته است وی از خوشحالی در پوست خود نمی گنجیده است. در سراسر کشورنیز جشن پایان کرونا برگزار شد.

به راستی نیوزلند اثرگذارترین مقابله با کرونا ویروس را در سرتاسر جهان انجام داده است.

بنابر داده های مرکز اطلاعات کرونا ویروس در دانشگاه جان هاپکنیز، نیوزلند هزار و پانصد و چهار مبتلا داشته است و تنها ۲۲ نفر بر اثر بیماری فوت شده اند، نیوزلند قابل مقایسه با جمهوری ایرلند می باشد، ایرلند نیز کشوری جزیره ای است که جمعیتی مشابه با نیوزلند دارد اما تعداد مبتلایان آن بیش از بیست و پنج هزار نفر و تعداد فوت شدگان ناشی از کرونا هزار و ششصد و هفتاد و نه نفر می باشد.

حالا سوال این است که چگونه نیوزلند توانسته است یکی از اثرگذارترین استراتژی ها را در مقابله با کوئید۱۹ طراحی کند؟

۱- قرنطینه سریع، و محکم و کاربردی بود:

پیام نخست وزیر اینگونه بود: ماباید هرچه سریع تر وهرچه دقیق تر وارد عمل شویم.

در روز ۱۵ مارچ زمانیکه تعداد مبتلایان قطعی در نیوزلند تنها ۱۰۰ نفر بود و هنوز مرگی گزارش نشده بود.

نیوزلند مرزهای خود به روی مسافران خارجی را بست و شهروندانی را که به خانه باز می گشتند به مدت۱۴ روز قرنطینه کرد.

سپس ده روز بعد، قرنطینه سراسری اعلام شد که معیارهای ان با استاندارد های بین المللی مطابقت داشت.

تنها سوپر مارکت ها، داروخانه ها، بیمارستانها و پمپ بنزین ها می توانستند به فعالیت خود ادامه دهند.

سفرهای بین شهری محدود شوند و مقالات اجتماعی به ارتباط افرادی که در یک خانه زندگی می کردند، محدود شد.

این محدودیت ها برای یک ماه ادامه داشت و سپس بتدریج برداشته شدند. اکنون تمام محدودیت های اجتماعی و اقتصادی لغو شدند و تنها موزها بسته باقی مانده اند.

قوانین قرنطینه در کاهش سرعت نشر ویروس بسیار همیت دارند؛ اکسانا فیزیک استاد یار کالج سلطنتی دانشکده داروسازی لندن اضافه نمود، نیوزلند با قرنطینه به موقع زمانی طلایی برای مقابله با ویروس برای خود به وجود اورد ، زمانی راکه سایر کشور ها از دست داده بودند.

۲- قوانین به طور موثر ابلاغ شدند:

قبل از اعمال قرنطینه سراسری دولت پیامی اورژانسی را به تمام شهروندان ارسال نمود. این پیامی برای تمام نیوزلند است. ماهمگی به یکدیگر وابسته هستیم. این پیام دارای این مفهوم بود؛ امشب در هر مکانی که هستی بایستی برای مدتی در همان مکان باقی بمانی؛ این پیامی محدودکننده بود که اعلام داشت تا اطلاع ثانوی شما بایستی در یک مکان باقی بمانی.

هنگامیکه شرایط تثبیت شد آردرن درباره چشم اندازی که قصد داشت به آن دست پیدا کند مشتاقانه صحبت کرد: مااین شانس راداریم که اقدامی راانجام دهیم که سایر کشورها بدان دست نیافته اند، مامی توانیم ویروس را بطور کامل محو کنیم . این پیام در روز ۱۶اپریل به تمامی ملت ایلاغ شد.شهروندان ساکن در پایتخت اعلام داشته اندکه : دولت به خوبی توانسته است انتظارات مردم را مدیریت کند؛ به ماگفته شد که دو هفته زمان می برد تااثرات قرنطینه سراسری در کاهش تعداد مبتلایان اثر خود را نشان دهد؛ این توضیح هدف قرنطینه را بدرستی نشان می داد و ماتوانستیم دلیل قرنطینه یک ماهه را بدرستی درک کنیم.

فیزیک همچنین معتقد بود که دولت پیام خود را بدرستی به مردم منتقل می ساخت . پیام های متناوب  درباره اولویت سلامتی وضعیت اخیر جامعه و مصاحبه های خبری عصرگاهی که به زبان ساده مردم وکودکان را مخاطب قرار می داد توانست به طور گسترده ای مشارکت اقشار جامعه راجذب کند.

۳- کشور ظرفیت تست خود را به سرعت افزایش داد:

یک هفته پس از ورود کرونا، دولت اعلام داشت که توانسته است ظرفیت تست خود را به هشت هزار تست در روز افزایش دهد، که یکی از بالاترین ظرفیت های تست سرانه در سراسر جهان بود. در مجموع دویست و نود و پنج هزار نفر تست شدند که مجددا یکی از بالاترین نرخ های تست سرانه بود. دولت در مقابله با کوئید۱۹ به وب سایت های خبری اعلام داشته بودکه قرنطینه سراسری نیوزلند به این معنا است که گروه مقابله با کرونا به راحتی توانست افراد در تماس با مبتلایان قطعی را شناسایی کنند و انهایی راکه نیاز به بستری شدند در بیمارستانها تحت مراقبت قرار دهند.

فیزیک معتقد است اثر گذارترین قرنطینه این گونه است: پیروی از دستورات سازمان بهداشت جهانی درباره ی تست سراسری و غربالگری افراد درتماس با مبتلایان قطعی کلید کاهش موارد مرگ ومیر می باشد.

۴- جغرافیا یک مزیت بود

این حقیقت که نیوزلند خود جزیره ای منزوی است به او در مقابله با پاندمی کمک شایانی کرد. زیرا که نیوزلند به راحتی می توانست بر ورود افراد به کشور در مقایسه با کشورهایی که مرزهای زمینی گسترده ای دارند به نظارت داشته باشد. همچنین تراکم جمعیت در نیوزلند کم است بدین معنا که وروس نمی تواند براحتی در بین جمعیت جابجا شود و افراد کمتر در معرض ویروس قرار می گیرند.

فیزیک بحث می کند که این موارد به نیوزلند کمک کرده است: نیوزلند جزیره ای منزوی با جمعیتی اندک است: تست سراسری و بستن مرزها برای بیرون راندن کوئید۱۹ در مقایسه با هر نقطه دیگری از جهان راحتتر می باشد.

البته تا این ادعا بدین معنا نمی باشد، که نیوزلند بایستی بعنوان یکی از پیشروترین کشورها در مقابله با کوئید ۱۹ قرار گیرد و مثالی از موفقیت برای سایرین باشد. فیزیک راسخانه اعلام می دارد: درس اموخته های نیوزلند بایستی از این تجربیات پیروی کند و به نقش مداخله موثر قاطع و سریع توجه داشته باشند.

۵- نیوزلند از پروتکل های بهداشتی بدرستی پیروی کرد:

دولت نیوزلند از پروتکل های مبارزه با ویروس جدید با جدیت پیروی کرد. فیزیک می گوید: برای هرکشوری قاطعانه ترین پاسخ به یک پاندمی پیداکردن مبتلایان جدید، تست جداسازی و درمان تمامی موارد است و در ادمه تست افراد در تماس با مبتلایان و جداسازی موارد مثبت است.

بهترین دفاع هر کشوری در مقابله با کوئید۱۹ موارد فوق است و نیوزلند بدین گونه توانست بر کوئید ۱۹ غلبه کند. توقف هرچه سریعتر ویروس به معنای این است که کشور هرچه سریعتر می تواند به چرخه اقتصاد باز گردد و خود را احیا کند. آردرن می گوید اکنون اقتصاد تنها سه و هشت دهم درصد (% ۳/۸) پایین تر از حد نرمال خود پایین کشیده شده است. او اضافه می کند اکنون فاز احیای اقتصاد را پشت سرگذاشته ایم و در این سطح توانسته ایم تمامی اقتصاد خود را بازگشایی کنیم و به جرات می توانم بگویم که یکی از پیشروترین اقتصادهای جهان باشیم.

مجله اینترنتی مددکاری اجتماعی ایران
دکمه بازگشت به بالا