نگاهی به تجارب میدانیِ تاجیکستان در مقابله با همه گیری ویروس کرونا

نگاهی به تجارب میدانیِ تاجیکستان در مقابله با همه گیری ویروس کرونا
گردآوری و ترجمه: پونه امام شوشتری

شبکه های تخصصی مقیاس تست کرونا، شناسایی و تست افراد در ارتباط با مبتلایان و مواردی از این دست را افزایش دادند و همچنین روش های درمانی کوئید ١٩ در تاجیکستان را بهبود بخشیدند.

در تاریخ ۱۳ ژوئن ۲۰۲۹ تیم جدیدی از متخصصان در دوشنبه استقرار یافتند و عملیات مقابله ای را در پاسخ به هشدار who درباره شیوع و اوج جهانی کوئید۱۹ گسترده ساختند، همچنین تعدادی از متخصصان who برای موارد اضطراری در دوشنبه مستقر گشتند.

چهار متخصص در خدمات سلامت عمومی، اپیدیمولوژی و آزمایشگاه در همکاری آنی تنگاتنگ با همتایان تاجیکستانی شان جهت تقویت سیستم های کنترل بیماری و آزمایشگاهی بعنوان بخشی از عملیات مقابله بابیماری کوئید۱۹ زیر نظر مرکز تازه تأسیس عملیات اورژانسی سلامت عمومی اغاز بکار کردند.

ظرفیت آزمایشگاهی بالا در تاجیکستان، شامل تشخیص قطعی بیماری، وارد در ارتباط با میتلا  و تست بیماری کوئید۱۹ با بخش موثری از مقابله با بیماری را تشکیل خواهد داد.

به طور احض، متخصصان تاجیکستانی ای که در بخش خدمات بهداشتی _ اپیدلیوژیکی، تحت نظارت و همکاری نزدیک با متخصصان who درحال کار هستند، بهبود سیستم نظارت در سطح ملی و منطقه ای کمک شایانی خواهد کرد؛ این نظر را دکتر باتیگول کاریوا، رئیس موقت دفتر who در تاجیکستان اعلام داشت.

دکتر نیدیکت گانون متخصص علوم ازمایشگاهی در تیم پشتیبانی سریع سلامت عمومی برتینانیا اضافه کرد:

ترکیب تجربیات متخصصان علوم آزمایشگاهی تاجیکستان با متخصصان علوم آزمایشگاهی آلمان و برتینانیا ظرفیت تست در تاجیکستان را افزایش داده است. او ادامه داد: تجربیات خود را در اختیار تاجیکستان قراردادیم تا انان بتوانند روند تستی  راکه دولت برای مقابله با کوئید۱۹ به وجود آورده است را بهبود ببخشند و توسعه دهند.

پاندمی کوئید ۱۹ یک معضل بین المللی است و این همکاری مثالی از تلاش بین المللی ای است که برای مقابله با این بیماری مورد نیاز خواهد بود.

تشریک مساعی متخصصان تاجیکی و بین المللی سبب شد تلاش شبانه روزی تیم فوریت های پزشکی در تاجیکستان بهبود و توسعه پیدا کند. درحالیکه تیم فوریت های پزشکی در زمینه درمان موارد ابتلای شدید به بیماری، توصیه های به روز را به متخصصان تاجیکی ارائه می داد و از شیوع بیماری در بیمارستان ها جلوگیری می کرد؛ متخصصان آزمایشگاهی برتیانیایی و آلمانی با ارائه اطلاعات کاربردی و به روز و همچنین پشتییانی و نظارت بر عملکرد متخصصان تاجیکی و کارکنان حوزه سلامت عمومی؛ عملکرد آنان را بهبود می بخشیدند و به آنان کمک می کردند تا نحوه انتقال بیماری را رصد کنند.

همکاری های اشاره شده؛ ظرفیت واکنش سریع عملیات مقابله با بیماری را در تاجیکستان افزایش می دهد. این عملیات در قیاس گسترده نشاندهنده اتحاد بین دولت ها و موسسات سلامت در کشورهای مختلف در مواجه با پاندمی به تحت نظارت who می باشد.

دکترپت درای اضافه می کند: ما از شرکایمان برای توانایی هایشان در غلبه بر مشکلات محدودیت های جهانی سفر برای پیوستن به عملیات مقابله با بیماری سپاسگزاریم همچنین از دولت تاجیکستان تعهد و پایبندی اش به این مهم که سلامت شهروندانش را بر تمامی امور مقدم دانسته است، سپاسگزاریم.

مجله اینترنتی مددکاری اجتماعی ایران
دکمه بازگشت به بالا