گزارشی از اقدامات مددکار مهرآفرین در خصوص کودک آزاری فجیع صورت گرفته در نیشابور

کودک آزاریکافی است گریه کند تا سیخ داغ بر جسم نحیفش نقش یک یادگاری جدید را باقی گذارد. “آتوسا” یکی دیگر از قربانیان کودک آزاری است، کودکی که اکنون سرپرستی اش به سازمان بهزیستی کشور واگذار شده است.

به گزارش مجله اینترنتی مددکاری اجتماعی ایران به نقل از میزان، هنوز چند روزی تا تولد یک سالگی او زمان باقی است. روزهای دشواری را پشت سر گذرانده و این طور به نظر می رسد که با تغییر محیط، بتواند آینده ای روشن تر داشته باشد.

“آتوسا” حاصل ازدواج پدر و مادری معتاد است. پدری ۴۰ ساله و مادری ۳۸ ساله که ساکن شهرستان نیشابور بوده و تجربه مصرف انواع مواد مخدر و محرک را دارند.

گریه های کودکانه آتوسا، هر بار که پدر و مادر پولی برای تهیه مواد مخدر نداشته اند، پتکی بر سر آنها بوده است.

آنها برای ساکت کردن کودک، بدنش را با سیم کبود کرده و در آخر نیز با ته سیگارهایشان بدن نحیف او را سوزانده اند.

یادگارهای سیخ و ته سیگارهای پدر و مادر و را می توان در سراسر بدن آتوسا مشاهده کرد. بدنی که اکنون یا کبود است و یا سوخته…

برای اطلاع از وضعیت کودکی که در نیشابور مورد آزار و اذیت والدین قرار گرفته است با مریم دهنوی، مددکار اجتماعی موسسه خیریه مهرآفرین گفت و گویی داشته ایم.

وی در رابطه با وضعیت خانواده این کودک می گوید: مادر و پدر کودک هر دو معتاد هستند. آنها انواع مواد مخدر را تجربه کرده اما بیشتر شیشه مصرف می کنند.

این مددکار اجتماعی می افزاید: پدر و مادر ۲ فرزند دارند که به دلیل اعتیاد شدید، فرزند نخست آنها که دختری ۹ ساله است اکنون با پدر بزرگ و مادر بزرگ زندگی می کند.

دهنوی در خصوص وضعیت کودک یک ساله که مورد کودک آزاری قرار گرفته است می گوید: آثار سوختگی و کبودی به شدت در بدن کودک مشاهده شده و او تاکنون ۲ بار به بیمارستان ارجاع داده شده است.

وی می افزاید: نخستین بار مادر این کودک او را در تاریخ ۹ خرداد ماه به بیمارستانی در نیشابور برده است. علت مراجعه به بیمارستان، اسهال و استفراغ شدید بوده اما در همان مراجعه اول نیز نشانه های کودک آزاری در بدن کودک وجود داشته است.

این مددکار اجتماعی با اشاره به تحویل کودک به بیمارستان برای پیگیری مراحل درمانی او می گوید: در تاریخ ۲۵ شهریور ماه، عموی کودک به خانه آنها مراجعه می کند. در این دید و بازدید عمومی آتوسا مشاهده می کند که وضعیت او بسیار وخیم بوده و به هیچ محرکی واکنش نشان نمی دهد به همین خاطر نیز عمومی آتوسا او را در حالت اغما به بیمارستان منتقل می کند.

دهنوی از اقدامات پزشکی به منظور بهبود وضعیت این کودک خبر می دهد و می گوید: در همان ابتدا اقدامات پزشکی به منظور بهبود وضعیت این کودک در دستور کار قرار گرفت. پزشکان در مراجعه دوم کودک، درمان او را زمانی آغاز کردند که وی در حالت اغما بود و هیچ واکنشی نشان نمی داد.

وی با اشاره به متواری بودن پدر و مادر کودک می گوید: پدر و مادر آتوسا بعد از اینکه عموی او کودک را به بیمارستان منتقل کرد از خانه متواری شده و اکنون اطلاعی از آنها نیست.

این مددکار اجتماعی در رابطه با اقدامات صورت گرفته به منظور تحویل نوزاد به بهزیستی شهر مشهد می گوید: پس از پیگیری های صورت گرفته سرپرستی کودک به سازمان بهزیستی واگذار شد. وی اکنون به شیرخوارگاهی در شهر مشهد منتقل شده و علت آن نیز این است که در نیشابور شیرخوارگاهی وجود ندارد.

دهنوی در خصوص وضعیت حال حاضر کودک در شیرخوارگاه مشهد می گوید: وضعیت درمانی کودک همچنان در حال پیگیری است اما تا حدود زیادی بهبودی در شرایط او مشاهده می شود.

مجله اینترنتی مددکاری اجتماعی ایران
دکمه بازگشت به بالا