آموزش مددکاری اجتماعی از راه دور: راهنمای دانشجویان

آموزش از راه دور مددکاری اجتماعی، مزایا، چالش ها، راهکارهای موفقیت در استفاده از برنامه های آموزشی از راه دور

آموزش مددکاری اجتماعی از راه دور روشی از مُدل های آموزشی است که این فرصت را برای دانشجویان فراهم می سازد که بدون نیاز به شرکت در کلاس‌های سنتی دانشگاهی، از هر جای دنیا که لازم باشد آموزش های مورد نیازشان را دریافت نمایند.

آموزش مددکاری اجتماعی از راه دور: راهنمای دانشجویان

پایگاه خبری اختصاصی مددکار نیوز

مددکاری اجتماعی حرفه ای است که به افراد کمک می کند تا بر چالش ها غلبه کنند و رفاه و بهزیستی خود را بهبود بخشند. مددکاران اجتماعی در محیط‌های مختلفی از جمله مدارس، بیمارستان‌ها، کلینیک‌های سلامت روان و سازمان‌های غیرانتفاعی کار می‌کنند. آنها به افراد، خانواده ها و گروه ها مشاوره و پشتیبانی ارائه می دهند.

آموزش از راه دور روشی از مُدل های آموزشی است که این فرصت را برای دانشجویان فراهم می سازد که بدون نیاز به شرکت در کلاس‌های سنتی دانشگاهی، از هر جای دنیا که لازم باشد آموزش های مورد نیازشان را دریافت نمایند.

برنامه‌های آموزش از راه دور از فناوری‌های مختلفی مانند دوره‌های آنلاین، ویدئو کنفرانس ها و ایمیل  و سایر موارد برای ارائه آموزش و پشتیبانی از دانشجویان استفاده می‌کنند.آموزش مددکاری اجتماعی از راه دور

آموزش مددکاری اجتماعی از طریق آموزش از راه دور به طور فزاینده ای محبوب شده است زیرا مزایای زیادی نسبت به برنامه های سنتی آموزشی (توأم با حضور فیزیکی) در دانشگاه ها دارد. برنامه های آموزش از راه دور اغلب برای دانش آموزانی که در مناطق روستایی زندگی می کنند یا دارای تعهدات کاری یا خانوادگی هستند مقرون به صرفه تر، انعطاف پذیرتر و قابل دسترس تر می باشند.

مزایای آموزش مددکاری اجتماعی از طریق آموزش از راه دور

پیگیری آموزش مددکاری اجتماعی از طریق آموزش از راه دور مزایای زیادی دارد، از جمله:

آموزش مددکاری اجتماعی از راه دور
آموزش مددکاری اجتماعی از راه دور

دسترسی: برنامه های آموزش از راه دور برای دانشجویانی که در مناطق روستایی زندگی می کنند یا دارای تعهدات کاری یا خانوادگی هستند، بیشتر در دسترس است. دانشجویان می‌توانند به دوره‌ها و تکالیف خود در هر نقطه از جهان که باشند، در هر زمانی از روز یا شب دسترسی داشته باشند.
انعطاف‌پذیری: برنامه‌های آموزش از راه دور نسبت به برنامه‌های سنتیِ حضوری در دانشگاه، انعطاف‌پذیری بیشتری را نسبت به دانشجویان ارائه می‌دهند. دانش آموزان می توانند با سرعت فردیِ خود پیشرفت کنند و زمان ها و روزهایی را که می خواهند یا برایشان مقدور است که مطالعه نمایند، انتخاب کنند.
مقرون به صرفه بودن: برنامه های آموزش از راه دور اغلب مقرون به صرفه تر از برنامه های سنتیِ حضوری در دانشگاه هستند. دانشجویان مجبور نیستند برای پرداخت شهریه، هزینه های جانبی همچون خوابگاه و تغذیه و یا هزینه های حمل و نقل را بپردازند.
کیفیت: برنامه های آموزش از راه دور به طور فزاینده ای پیچیده می شوند و به دانشجویان آموزش با کیفیت بالا ارائه می دهند. بسیاری از برنامه‌های آموزش از راه دور توسط همان سازمان‌هایی تأیید شده‌اند که برنامه‌های سنتی حضوری دانشگاهی را تأیید می‌کنند.

چالش های آموزش مددکاری اجتماعی از طریق آموزش از راه دور

در حالی که چندین مزیت برای پیگیری آموزش مددکاری اجتماعی از طریق آموزش از راه دور وجود دارد، چالش‌هایی نیز وجود دارد که دانشجویان باید از آنها آگاه باشند، از جمله:

خود انضباطی: یادگیری از راه دور مستلزم آن است که دانشجویان خود انضباطی و انگیزه داشته باشند تا در مسیر تحصیل خود باقی بمانند. بدون ساختار کلاس های سنتی حضوری در دانشگاه، اُفت تحصیلی دانشجویان آسان است.
مهارت‌های فنی: برنامه‌های آموزش از راه دور دانشجویان را ملزم به داشتن مهارت‌های فنی اولیه، مانند نحوه استفاده از رایانه و اینترنت می‌کند. دانشجویانی که با تکنولوژی راحت نیستند ممکن است با چالش هایی روبرو گزدند.
فقدان تعامل حضوری: برنامه های آموزش از راه دور فاقد تعاملات حضوری است که در برنامه های سنتیِ دانشگاهی موجود است. این می تواند ایجاد روابط با همکلاسی ها و اساتید را برای دانشجویان دشوار سازد.آموزش مددکاری اجتماعی از راه دور

آموزش مددکاری اجتماعی از راه دور
آموزش مددکاری اجتماعی از راه دور

چگونه در برنامه آموزش از راه دور مددکاری اجتماعی موفق شویم؟

برای موفقیت در برنامه آموزش از راه دور مددکاری اجتماعی، دانش آموزان باید نکات زیر را دنبال کنند:

  • یک برنامه مطالعه ایجاد کنید. ایجاد یک برنامه مطالعه و پایبندی به آن تا حد امکان بسیار مهم است. این به شما کمک می کند تا در مسیر وظایف تحصیلی خود باقی بمانید و از افت تحصیلی خود جلوگیری کنید.
  • زمانی را برای مطالعه در نظر بگیرید. مهم است که هر روز زمانی را برای مطالعه در کلاس های تان اختصاص دهید. این به شما کمک می کند مطالب را یاد بگیرید و تکالیف خود را تکمیل نمایید.
  • از منابعی که در دسترس شماست استفاده کنید. اکثر برنامه های آموزش از راه دور منابع مختلفی را برای کمک به موفقیت دانشجویان ارائه می دهند، مانند تدریس خصوصی آنلاین، تابلوهای بحث و مشاوره های تحصیلی. حتما از این منابع بهره ببرید.
  • با اساتید خود ارتباط برقرار کنید: اگر در یک دوره یا یک تکلیف مشکل دارید، در تماس با استاد خود تردید نکنید. آنها برای کمک به موفقیت شما آنجا هستند.

موقعیت های شغلی در برنامه های آموزش از راه دور مددکاری اجتماعی

قرار گرفتن در محل، بخش مهمی از هر برنامه آموزشی مددکاری اجتماعی است. قرارگیری در محل به دانشجویان این فرصت را می دهد تا تجربه دنیای واقعی کار با مراجعین و آژانس های خدمات اجتماعی را به دست آورند.

برنامه های آموزش از راه دور معمولاً دو گزینه برای قرارگیری در میدان دارند:

  • موقعیت های آموزشی محلی: دانشجویان می‌توانند موقعیت های آموزشی محلی را در جوامع خود بیابند. این رایج ترین گزینه برای دانشجویان آموزش از راه دور است.
  • مکان‌یابی رشته‌های از راه دور: برخی از برنامه‌های آموزش از راه دور، مکان‌های میدانی از راه دور را ارائه می‌دهند. مکان‌یابی از راه دور به دانشجویان این فرصت را می دهد تا مکان‌های میدانی‌شان را در موقعیتی متفاوت از محل زندگی خود تکمیل کنند. این یک گزینه خوب برای دانشجویانی است که در مناطق روستایی زندگی می کنند یا دارای تعهدات کاری یا خانوادگی هستند.

اعتبارسنجی

هنگام انتخاب یک برنامه آموزش از راه دور مددکاری اجتماعی، مهم است که مطمئن شوید که این برنامه توسط یک سازمان معتبر ارائه می شود. اعتباربخشی تضمین می کند که برنامه آموزشی مربوطه با استانداردهای کیفی خاصی مطابقت دارد.

دو سازمان وجود دارد که اعتبار برنامه های آموزشی از راه دور مددکاری اجتماعی را در ایالات متحده تشخیص می دهند:

  1. شورای آموزش مددکاری اجتماعی (CSWE)
  2. کمیسیون اعتباربخشی آموزش مددکاری اجتماعی (ACSW)

دانشجویان فقط باید آندسته از برنامه های آموزش از راه دور مددکاری اجتماعی را انتخاب کنند که توسط یکی از این سازمان ها معتبر باشد.

آموزش مددکاری اجتماعی از راه دور
آموزش مددکاری اجتماعی از راه دور

نتیجه گیری

آموزش از راه دور به عنوان یک گزینه ارزشمند و قابل انعطاف برای افرادی که به دنبال شغلی در مددکاری اجتماعی هستند، پدیدار شده است.

دسترسی، انعطاف پذیری، تنوع و مقرون به صرفه بودن را در بطن خود دارد و آموزش مددکاری اجتماعی را برای طیف وسیع تری از دانشجویان قابل دسترس تر می سازد.

با این حال، چالش‌های مرتبط با تجربه عملی برنامه های آموزشی، همچون خودانگیختگی، سواد دیجیتال، تعامل اجتماعی محدود و تضمین کیفیت را نیز با خود به همراه دارد.

برای شکل دادن به آینده مددکاری اجتماعی، آموزش از راه دور باید به تکامل خود ادامه دهد و با نیازهای در حال تغییر این حرفه سازگار شود.

آموزش از راه دور، نقش حیاتی در برآوردن میزان تقاضای فزاینده برای مددکاران اجتماعی، ادغام فناوری، افزایش شایستگی فرهنگی، تقویت نوآوری آموزشی و ارائه فرصت های یادگیری مادام العمر را ایفا می نماید.

با ادامه مسیر پیشرفت و گسترش برنامه های آموزش از راه دور، بدیهی است که به پیشرفت مددکاری اجتماعی و بهبود کل جامعه کمک خواهد کرد.

مجله اینترنتی مددکاری اجتماعی ایران
دکمه بازگشت به بالا