کوچینگ زندگی چیست؟

دکتر مرضیه نزاکت الحسینی

کوچینگ زندگی چیست؟

در یادداشت گذشته، تعاریف کوچینگ زندگی و کوچینگ کسب و کار را ارئه کردیم. در این یادداشت از میان انواع مختلف کوچینگ زندگی، به معرفی کوچینگ حرفه­ ای[۱]، کوچینگ فرزندپروزی[۲]، کوچینگ توسعه­ ی فردی[۳]، و کوچینگ بازپروری[۴] می­ پردازیم. از آنجایی که هدف از کوچینگ زندگی بهبود کیفیت ابعاد مختلف زندگی افراد است، باید در نظر داشته باشیم که انواع مختلف کوچینگ زندگی در عین مستقل بودن دارای شباهت­های زیادی هم هستند.

کوچینگ حرفه­ ای: معمولاً مُراجعانی که به کوچ حرفه­ ای مراجعه می­ کنند کسانی هستند که درگیر بازار کار مُدرن امروزی شده­ اند، قصد پیدا کردن شغل جدیدی دارند، می­ خواهند در شغل خود ارتقاء پیدا کنند، و یا به طور کامل قصد تغییر زمینه­ ی شغلی خود را دارند. کوچ­ های حرفه ­ای نباید لزوماً در زمینه­ ی حرفه­ ای مُراجع سررشته داشته باشند، و فقط باید بتوانند به فرد کمک کنند قدرت پیدا کردن شغل جدید و یا تغییر شغل کنونی به شغل مورد علاقه­ اش را در خود پیدا کند. در جلسات کوچینگ حرفه­ ای، کوچ توانمندی­ ها، استعدادها، و اهداف مُراجع را تعیین می­ کند. نیازها و علایق او را بررسی می­کند. به او کمک می­ کند به موانعی که در محیط کارش وجود دارند غلبه کند. به مُراجع کمک می­ کند برای دستیابی به رضایت شغلی یک برنامه­ ی عملیاتی طراحی کند. به او در تصمیم­ گیری­های مهم شغلی­ اش کمک می­ کند. برای یافتن شغل جدید به او در شبکه­ سازی کمک می­ کند. در یافتن شغل، آماده شدن برای مصاحبه ­شغلی، و بررسی انتخاب­ های مختلف شغلی او را یاری می­ دهد.

کوچینگ فرزندپروزی: والدین معمولاً با چالش­ های فراوانی در زمینه­ ی فرزندپروری مواجه هستند، و خواسته­ اصلی­ شان برقرار رابطه­ ای متقابل همراه با عواطف و احساسات با فرزندان خود است. در واقع، نقش کوچِ فرزندپروری این است که به والدینی که در تربیت فرزند دچار چالش و بحران شده­ اند کمک کند تا بتوانند راه­های موثر فرزندپروری را بیاموزند، چالش­های خود را بشناسند، برای حل کردن آنها دست به اقدام بزنند و از چالش­ها عبور کنند. کوچینگ فرزندپروزی موفق باید منجر به رابطه­ قوی بین والدین و فرزندان و همچنین برقراری ارتباطی صمیمی، صادقانه و همراه با عشق شود. مسائلی که معمولاً در کوچینگ فرزندپروری مطرح می­ شوند می­ توانند شامل این موارد باشند: چالش­های نگهداری از نوزاد اول خانواده، بدخلقی کودکان، از پوشک گرفتن کودک، عصبانیت و پرخاشگری نوجوانان، بد غذا بودن کودکان، مسائل جنسی و دوران بلوغ، افسردگی و یا میل به خودکشی در نوجوانان، میل به مواد مخدر و نوشیدنی های الکلی، و فراهم آوردن محیط مناسب برای رشد فرزندان.

کوچینگ توسعه­ فردی: افرادی که به کوچ توسعه­ فردی مراجعه می­ کنند معتقدند زندگی بسیار ارزشمند است و می­خواهند از نهایت توانایی­ هایشان استفاده کنند. کوچینگ توسعه­ ی فردی موضوعات متفاوتی مانند افزایش شادی، عشق، ثروت، و به طور کلی لذت زندگی کردن را دربرمی­ گیرد. نکته­ مهم این است که افراد خودشان قابلیت رسیدن به این چیزها را دارند و وظیفه­ کوچ این است که به آنها کمک کند این قابلیت­ ها را در خود پیدا کنند. معمولاً این موضوعات جلسات کوچینگ توسعه­ فردی مطرح می­ شوند: روابط فردی، دوست داشتن خود، یافتن خود واقعی، ایجاد ذهنیت مثبت، بالا رفتن لذت و اشتیاق، بالا رفتن اعتماد به نفس، کاهش استرس و اضطراب، و خود انگیزه دهی.

کوچینگ بازپروری: کوچ­ هایی که در زمینه­ بازپروری کار می­ کنند، با افرادی سر و کار دارند که در حال ترک انواع مختلف اعتیاد (مواد، نوشیدنی­ های الکلی، روابط جنسی، و قمار) هستند. اعتیاد می­ تواند همه­ جوانب زندگی افراد را تحت تأثیر قرار دهد، بنابراین مواردی که کوچ بازپروری با آنها روبرو می­ شود بسیار متنوع و متفاوت هستند. البته باید به این نکته توجه کنیم که نقش کوچ بازپروری با مشاور اعتیاد متفاوت است. کوچ بازپروری به زندگی فرد بعد از ترک اعتیاد رسیدگی می­ کند، مثلاً به او کمک می­ کند برای زندگی فردی و شغلی­ اش هدف­ گذاری کند. زندگی پس از اعتیاد پستی­ و بلندی­های فراوانی دارد. بنابراین، وظیفه­ی کوچ این است که به طور مداوم به فرد یادآوری کند که چرا ترک کرده است و ابزارهایی در اختیار او قرار دهد که بتواند در زندگی جدیدش از آنها استفاده کند. این ابزارها می­ توانند شامل این موارد باشند: مدیریت زمان، هدف­ گذاری، کاهش استرس، مدیریت خشم، ارتباط موثر، تصمیمات شغلی، فرآیند درخواست شغل، بالا بردن درآمد، افزایش عزت نفس و اعتماد به نفس، داشتن سبک زندگی سالم، تعادل بین شغل و زندگی شخصی، و حتی شبکه­ سازی.

در این یادداشت به معرفی چهار نوع کوچینگ زندگی پرداختیم. در یادداشت بعدی به چند نوع کوچینگ کسب و کار و تعاریف آنها خواهیم پرداخت.

[۱] Career coaching

[۲] Parent coaching

[۳] Personal development coaching

[۴] Recovery coaching

مجله اینترنتی مددکاری اجتماعی ایران
دکمه بازگشت به بالا