فعّالیت های مددکاری اجتماعی انجمن حمایت از قربانیان اسید پاشی

نویسنده: زینب کلهر؛ کارشناس مددکاری اجتماعی انجمن احقا

امروزه اسید پاشی یکی از معضلات مهّم اجتماعی در ایران می باشد که روند رو به رشدی را طی می کند. این پدیده شوم، نه تنها صدمات روانی و فیزیکی جبران ناپذیری را به شخص قربانی وارد می سازد، بلکه از  لحاظ اقتصادی، اجتماعی و حتی سیاسی لطمات سنگینی را به پیکر جامعه وارد می سازد. لذا، در این زمینه اقدامات موثر و به موقع دولت و جامعه ایران اهمیّت به سزایی دارد. یکی از این اقدامات حیاتی، ارائه خدمات مددکاری می باشد که امروزه با افزایش آسیب ها در جامعه ما جایگاه ویژه ای پیدا کرده است. هر چند که هم اکنون بسیاری از نهادها و سازمان های دولتی خدمات مددکاری بسیار مفید و حرفه ای را به قربانیان اسید پاشی ارائه می دهند، اما با توجّه به رشد سریع این پدیده در جامعه نیاز به مساعدت و یاری سازمان های مردم نهاد و غیر دولتی را بسیار محسوس است.

در این راستا، انجمن حمایت از قربانیان اسید پاشی که به اختصار «اِحقا» نامیده می شود یکی از سازمان های مردم نهاد در این زمینه می باشد که به ارائه خدمات مددکاری مهّم و موثری در جهت حمایت از قربانیان اسید پاشی ارائه می دهد. این خدمات که شامل طیف وسیعی از حمایت های مادی و معنوی، ارجاع و پیگیری وضعیت مددجو، توانمندسازی و مداخلات مددکاری می باشند عبارتند از: انجام  رایگان عمل های جراحی قربانیان اسید پاشی، انجام بازدید از منازل مددجویان، ارجاع قربانیان به مراکز درمانی مورد نیاز آنها، ارجاع اعضای خانواده قربانیان به مراکز مرتبط با نیاز آنها، ارائه خدمات مشاوره روانشناسی فردی، ارائه سبدهای غذایی رایگان به مددجویان، برگزاری کلاس های حرفه آموزی نظیر آموزش سفالگری، معرق کاری، نقاشی، اندروید و امثالهم جهت توانمندسازی شغلی مددجویان برای ورود آنها به بازار کار.

از آغاز فعّالیت های این انجمن تا کنون، بیش از ۱۰۰ عمل جراحی رایگان بر روی مددجویان قربانی اسید پاشی انجام شده است و تعدادی از آنان نیز حمایت های مالی متنوعی دریافت نموده اند. افزون بر این، تا به امروز ۲ بار سبدهای غذایی رایگان به تمامی مددجویان ارائه شده است و تعدادی از مددجویان خانمِ عضو این انجمن هم، به عنوان مدل لباس با برخی از طراحان پوشاک همکاری می نمایند. تمامی این خدمات از طریق  پیگیری ها و رایزنی های انجمن احقا با مراکز و سازمان های ذیربط انجام گردیده است.

به علاوه، اخیراً فعالیت های زیادی در راستای اخذ مدارک فنی و حرفه ای پس از اتمام دوره های حرفه آموزی توسط مددجویان در حال انجام است که باعث مقبولیت بیشتر آنها در بازار کار خواهد شد. همچنین مقرّر شده است که کلاس های گروه درمانی و ارائه مشاوره های روانشناسی گروهی هم در آینده ای نزدیک در این انجمن برگزار گردد.

مجله اینترنتی مددکاری اجتماعی ایران
دکمه بازگشت به بالا