توقعات ما از پلیس باید در چارچوب وظایف قانونی او باشد

توقعات ما از پلیس باید در چارچوب وظایف قانونی او باشد
یادداشت دکتر مصطفی اقلیما؛ رئیس انجمن علمی مددکاری اجتماعی ایران
امنیت معلولی از علتهاست و به تنهایی علت نیست. باید به پلیس قدرت داد، اما در کنار آن باید به مسئله فقر، امنیت شغلی و توان فکری آن‌ها نیز اهمیت داد. ما نمی‌توانیم از پلیس توقع زیادی داشته باشیم؛ چراکه توقع از پلیس باید در چارچوب وظیفه او باشد. وقتی پلیس در چارچوب قوانین و ضوابط به وظیفه‌اش عمل نکند وجهه او بین مردم از بین می‌رود. او وقتی جرم مشهودی می‌بیند باید وارد کار شود، اما گاهی از او توقع است تا در جرائم غیر‌مشهود نیز وارد عمل شود. همچنین پلیس باید طبق اختیارات خود وظایفش را انجام دهد و هر نهاد نظامی دیگری که برای کمک به او می‌آید ذیل پلیس قرار بگیرد و تنها پلیس دستور دهنده باشد. متأسفانه امروزه شاهدیم هر روز یک بخشنامه و دستورالعمل جدیدی برای پلیس می‌رود و باعث می‌شود او از وظیفه اصلی خود جا بماند. در ادامه احترام او بین مردم از بین می‌رود و مردم احساس آرامش و امنیت را در جوار پلیس از دست می‌دهند.
وظیفه پلیس ایجاد امنیت است. بنابراین اسم آن باید به آحاد مردم امنیت فکری دهد. بودن امنیت فقط صرف حضور پلیس در خیابان نیست بلکه باید هر نهاد وظیفه خود را به درستی انجام دهد و ساز و کار آن به درستی انجام شود. به طور مثال وقتی یک خودرو با تجهیزات کافی مقابل یک خانه سرقت می‌شود، فرد نباید در وهله اول پلیس را مقصر بداند. او باید احساس آرامش داشته باشد و خیالش از پرداخت صد در صد بیمه خودرو راحت باشد. بنابراین وقتی فرد این احساس آرامش را نداشته باشد پلیس را مقصر می‌شناسد. پلیس در وقوع بسیاری از سرقت‌ها اشاره کرده‌است که سارقان بار اولی هستند. چرا به اینجا رسیده‌ایم؟ وقتی پاسخ این چرا‌ها داده نمی‌شود پلیس نمی‌تواند با خلافکار‌های واقعی برخورد کند و همیشه سرگرم خلاف‌های جز است. به طور مثال وقتی کشیدن تریاک و مصرف مشروب فرهنگ می‌شود، پلیس نمی‌تواند با این گونه جرائم مقابله کند. در مثال دیگر وقتی مجرمی دستگیر می‌شود، اما با یک قرار وثیقه سبک آزاد می‌شود، پلیس در چرخه دستگیری گرفتار می‌شود و کاری از او ساخته نیست.
پلیس باید با رفتار و کردارش ایجاد امنیت کند، بنابراین لازم است به او اعتبار و شخصیت داد و از افراد شایسته و باتجربه، متخصص و متعصب به‌کارگیری شود. او دارای اقتدار است و وقتی آموزش درست ببیند اقتدار او با احترام و ادب توأم می‌شود. قدرت پلیس باید اجرا شود و دستورات لازم در قالب قانون به پلیس واگذار شود. آن وقت همه شأن پلیس حفظ خواهد شد. در آخر دو نکته حائز اهمیت است و این دو نکته در رهنمود‌های رهبرمعظم انقلاب بار‌ها شنیده شده‌است. ایشان مسئولان را به شایسته سالاری و پاسخگویی به مردم توصیه می‌کنند. بنابراین توجه به این مهم بسیاری از مشکلات را حل خواهد کرد.
منبع: جوان آنلاین

مجله اینترنتی مددکاری اجتماعی ایران
دکمه بازگشت به بالا