استراتژی کشور کوچک مغولستان برای مهار ویروس کوئید۱۹

استراتژی کشور کوچک مغولستان برای مهار ویروس کوئید19استراتژی کشور کوچک مغولستان برای مهار ویروس کوئید۱۹

ترجمه: پونه امام شوشتری

جمعیت کوچک مغولستان درمقابله با پاندمی جدید بسیار عالی عمل کرد.

پاندمی جهانی کوئید ۱۹، مغولستان را در امان نگذاشت. این بیماری که به دلیل ویروس کرونای جدید ایجاد شده است، تمامی کشورهای آسیای شرقی را در بر گرفته است و تعداد مبتلایان روزانه درحال افزایش است. چین جایی که شیوع از آنجا آغاز شده است هشتاد و چهار هزار و هفتصد و دوازده مبتلا، کره جنوبی چهارده هزار و ششصد وشصت مبتلا، ژاپن چهل و هفت هزار و نهصد و نود مبتلا دارند.

در آسیای شرقی مغولستان با فاصله کمترین تعداد مبتلا را داشته است بطوریکه تعداد کل مبتلایان آن تنها دویست و نود و سه نفراست و تابحال کسی از کرونا جان خود را از دست نداده است. استراتژی مهار کرونا ویروس در کشور سه میلیون و دویست هزار نفری مغولستان به شرح زیر است:

از اواسط ماه فوریه؛ هنگامیکه ویروس جدید کرونا شروع به گسترش در مرزهای کشور چین کرد؛ دولت مغولستان تدابیر پیشگیرانه شدیدی را تعیین کرد. با لغو تعطیلات ملی Tsagaan Sar  (سال جدید قمری مغولستان) این کشور توانست سفر بین اولان با اتار و استانهای دیگر را تا حدود زیادی کنترل کند. علاوه بر این، مغولستان مرزهای خود با چین و روسیه را بطور کامل بست، (تمامی ورود و خروج های مسافرین را متوقف کرد) و پروازهای بین المللی از نقاط خطرناکی مانند کره جنوبی را متوقف ساخت .این اقدامات به طور فوق العاده ای از شیوع کوئید۱۹ در مغولستان جلوگیری کرد.

برای مغولستان بسیار مهم بود که بطور سرسختانه ای  از شیوع کوئید۱۹ به دلیل متزلزل بودن شرایط کشورش جلوگیری کند. میزان و سرعت شیوع کوئید ۱۹، تهدید بزرگی از لحاظ پزشکی ،اقتصادی واجتماعی برای مغولستان بود.

از طرف دیگر، دولت مغولستان سریعاً هشتصد و سی و دو نفر را در سیصد و سی و شش مرکز ایست بازرسی تا قبل از ۲۳ فوریه سال ۲۰۲۰ گماشت تا بر سراسر کشور نظارت داشته باشند. جمعیت اندک مغولستان به طور بالقوه امکان ردیابی، جداسازی و مهار شیوع ویروس را آسانتر ساخته است. دولت توانست شهروندان خود را از کشور های خارجی نظیر کره جنوبی، ژاپن، ترکیه و روسیه به مغولستان باز گرداند.

اولین مورد ابتلا در مغولستان مردی فرانسوی بود که کارگر کارخانه ای بود و در روز دوم مارچ از روسیه به مغولستان وارد شده بود. دولت مغولستان و آژانس مدیریت اورژانس ملی (NEMA) به سرعت وی را قرنطینه کردند و افرادی را که با او در ارتباط بودند را شناسایی کردند. تلاش دولت برای مهار ویروس توسط مردم مورد حمایت قرار گرفت زیرا که آنها از همان اواسط ماه فوریه متوجه وخامت اوضاع شده بودند. مردم شرایط بحرانی شیوع و شکنندگی اوضاع در چین، کره جنوبی و ایتالیا را دنبال کرده بودند.

مغولستان به حمایت از سایر کشورها در مبارزه با کوئید۱۹ پرداخت. رئیس جمهور مغولستان باتولگا خاتما در روز ۲۷ فوریه به چین سفر کرد، سفر او نمونه ای از پشتیبانی واقعی مغولستان از چین بود که در اوج سخت ترین قسمت مبارزه با کوئید۱۹ صورت گرفت. در حمایت از مبارزه چین با ویروس کرونا مغولستان بعنوان همسایه چین سی هزار گوسفند به دولت چین اهدا کرد.

مغولستان نیز دریافت کننده کمک بود، ایالات متحده امریکا بعنوان پنجمین متحد استراتژیک مغولستان یک میلیون و دویست هزار دلار به مغولستان کمک اقتصادی کرد تا از این بودجه در مبارزه با کرونا استفاده کند.

در روز ۲۴ مارچ، مدیر اصلی آژانس مدیریت اورژانس ملی بدرال توشین، عنوان داشت که در مبارزه با کوئید۱۹، مغولستان در مرحله ی اضطرار ملی قرار ندارد، بر اساس تصمیم دبیرخانه کابینه مغولستان، آژانس مدیریت اورژانس ملی، در زمینه افزایش آگاهی در مهار کوئید۱۹ فعالیت می کند. اگر شرایط سخت تر گردد، استراتژی بعدی مهار؛ آمادگی همگانی خواهد بود.

سپس او به ارائه شرح کلی از شرایط مغولستان پرداخت: علاوه بر آن، تا تاریخ ۲۴ ماه مارچ سال ۲۰۲۰ دو هزار و سی و چهار هزار نفر در قرنطینه هستند. اگرچه که انتظار می رود تعداد این افراد افزایش یابد زیرا که تعدادی از شهروندان از خارج کشور به مغولستان باز می گردند. در میان نه استانی که امکانات قرنطینه ای شان را افزایش داده اند، استان بایان_اوگلی (در غربی ترین قسمت مغولستان) بیشترین افراد را در قرنطینه دارد که شمار آنها در حدود سیصد و شصت نفر است.

در روز ۲۲ مارچ سال ۲۰۲۰ دبیر کابینه دولت مغولستان جلسه اضطراری را تشکیل داد. تصمیم گرفته شد که مدارس و فعالیت های اجتماعی تا تاریخ ۳۰ آپریل در این کشور تعطیل شوند. دولت در آن زمان منتظر ورود ۷۵۰ نفر از خارج از کشور بود. اولین گروه در تاریخ دوم آپریل از کره جنوبی وارد می شوند و سپس در تاریخ سوم، آپریل از ژاپن. این افراد برای مدت بیست و یک روز قرنطینه می شدند. بسیج موفقیت آمیز دولت مغولستان و تلاش وی برای یافتن شهروندان خارج از کشور و بازگرداندن آنان نقش مهمی را در مبارزه با ویروس کرونا ایفا کرد.

بخاطر وظایف و تلاش های آژانس مدیریت اورژانس کوئید۱۹، مغولستان توانسته است که سرعت شیوع ویروس در جمعیت خود را کاهش دهد و تاکنون مرگی را ثبت نکرده است.

 

مجله اینترنتی مددکاری اجتماعی ایران
دکمه بازگشت به بالا