نقص سیستم ایمنی خطرناک تر است یا نقص آگاهی

نقص سیستم ایمنی خطرناک تر است یا نقص آگاهی
یادداشت اختصاصی از زمرد زرکش

تقویم یکی از بهترین اختراعات بشر است، برای انسان های فراموشکار قرن بیست و یگم ، امروزه به دلیل مشغله های زیاد و درگیری های گوناگون در سال یک روز یاد عزیزان ، افراد خاص ، مسائل و یا مشکلات می افتیم. شاید از چند روز قبل ، تلاشی کوتاه مدت انجام دهیم و یا آن روز را با آه و افسوس و یا شادی یاد آن موضوع یا قشر خاص کنیم ، درحالی که تمام سال بی توجه بوده ایم.

HIV مثبت بیماری است که بیش از سه دهه است که وارد کشور شده و در سه فاز پیشرفت کرده است. فاز اول فرآورده های خونی آلوده ، فاز دوم اعتیاد و سرنگ های مشترک و فاز سوم روابط جنسی محافظت نشده. هر بیماری جدیدی که ظهور می کند، دهه های اول به دلیل ناشناخته بودن بیماری و عدم آگاهی از لحاظ پزشکی و درمانی برای مبتلایان زمان دشواری است و انگ و بدنامی بسیاری برای بیماران به همراه دارد و به نوعی قربانی می شوند اما چنین برخوردی برای مردمانی که در قرن ۲۱ زندگی می کنند، دور از انتظار است.

بیماری ای که پدید آمدنش به انسان مربوط نیست و در اثر عدم آگاهی گسترش می یابد . HIV مثبت همین طور است اما با زدن انگ راه را برای کسانی که درگیر این ویروس شده اند، دشوارتر ، زندگی را سخت تر و برای متولیان بهداشت و درمان ، پیشگیری و درمان را دشوار می کند.
HIV مثبت بیماری نقص سیستم ایمنی بدن است . ویروسی که به سیستم ایمنی بدن حمله می کند و به مرور زمان بدن را ضعیف کرده و از پا در می آورد . پس از ورود این ویروس به بدن ، ممکن است سال ها نهفته باشد (بسته به میزان مقاومت بدن)، حتی ممکن است ۱۰ الی ۱۲ سال در بدن می ماند و فرد علامت خاصی ندارد اما فرد می تواند، ناقل باشد. اگر در جامعه نسبت به هر بیماری ای از جمله HIV شفاف سازی شود ، مردم با آن بیشتر آشنا شده و خودشان در کنترل بیماری متولیان بهداشت و درمان را همراهی می کنند. افراد درگیر با بیماری نیز می توانند به راحتی درباره بیماری شان به دیگران اطلاع دهند فردی که درگیر ویروس HIV شده در شرایط عادی ناقل بیماری نیست، در رفتارهایی مثل دست دادن، بوسیدن، دست دادن، استخر رفتن، دست شویی و حمام مشترک، پس نباید از این افراد ترسید زمانیکه کودکی درگیر ویروس HIV شده، او در این مورد بیگناه است زمانی که در مدرسه همبازی کودکانمان می شود نباید فرزندانمان را بترسانیم تا او را از جامعه کودکانه شان طرد کنند.

ویروس HIV تنها از سه راه منتقل می شود فرآورده های خونی، مادر به فرزند و روابط محافظت نشده، اگر این سه راه را بدانیم از این ویروس و افراد درگیر با آن وحشتی نخواهیم داشت و می توانیم خودمان را همانطورکه برای ویروس کرونا مجهز می کنیم، می توانیم با دانستن راه های انتقال خود را در برابر این ویروس تجهیز کنیم.

مردم باید درباره هر بیماری یا مسأله ای مسئولیت اجتماعی خود را درک کرده و به آن عمل کنند، همانطور که برای ویروس کرونا همه دست به دست هم داده اند اگر برای هر مشکلی مسولیت اجتماعی خود را بپذیریم خیلی زودتر از آن رها می شویم.

برای داشتن جامعه ای عاری از ویروس ، بیماری و هر مساله ای ، بالا بردن آگاهی مردم ضروری ترین راه است. اگر مادری که باردار است و متوجه شود که با این ویروس درگیر شده ، می تواند فرزند سالمی به دنیا آورد و فقط با سه عمل بسیار ساده این امر امکان پذیر است، دیگر نگرانی نخواهد داشت ، همچنین یک فرد سالم به دنیا می آید، نه فرد درگیر با بیماری که هم خود و خانواده اش باید زجر بکشند و هم جامعه درگیر مشکلات و هزینه های زیادی شود، آن هم تنها با گرفتن دارو در زمان مناسب، زایمان از طریق سزارین و شیر ندادن به نوزاد برای این امور ساده اما درعین حال حیاتی و کنترل جمعیت درگیر با این ویروس تنها راه، شفاف سازی و دادن آگاهی است که از طریق رسانه های عمومی و متولیان بهداشت باید انجام شود .

اگر مردم بدانند و آگاه شوند، این اَنگ و برچسب از روی افراد درگیر با این ویروس برداشته می شود و افرادی که مشکوک هستند، می توانند با خیال راحت در مورد بیماریشان آزمایش دهند و مطمئن باشند که همه چیز محرمانه است (در صورتی که سالهاست متولیان بهداشت و درمان این امر را فراهم کرده اند، اما مردم خیلی کم از این امر اطلاع ندارند) و زمان هایی که از مراکز درمانی باید کمک بگیرند، باید بیماری شان را اعلام کنند که بسیار حیاتی است. به گفته کارشناسان اگر به موقع بیماری تشخیص داده شود، فرد درگیر می تواند با گرفتن دارو، تغذیه مناسب، ورزش، زندگی عادی داشته باشد و مانند بقیه افراد جامعه بدون ترس و وحشت، زندگی عادی اش را ادامه دهد، بچه دار شود و با تعهد درونی و پذیرش مسئولیت از آلوده شدن افراد دیگر جلوگیری کند و این امر میسر نیست مگر با دادن آگاهی به کل آحاد جامعه. پس بیایید حال که عده ای درگیر ویروسی به نام نقص سیستم ایمنی هستند، دچار نقص سیستم آگاهی نباشیم.

مجله اینترنتی مددکاری اجتماعی ایران
دکمه بازگشت به بالا