چگونه گرجستان با کمک سه تفنگدار با ویروس کرونا مقابله کرد؟

چگونه گرجستان با کمک سه تفنگدار با ویروس کرونا مقابله کرد؟

گردآوری و ترجمه: پونه امام شوشتری

گرجستان از اینکه در لیست ۱۵کشوری قرار دارد که عضو اتحادیه اروپا نیستند اما از لحاظ شیوع ویروس کرونا به قدری در ناحیه ایمن قرار دارند که می توانند مرزهای خود را بر روی گردشگران باز کنند، بسیارخرسند است. گرجستان تنها کشور عضو اتحادیه جماهیر شوروی سابق است که به چنین جایگاهی دست یافته است. کمتر از هزار مورد ابتلا به کوئید۱۹ در این کشور ثبت شده است و تنها ۱۵نفر در کل جمعیت سه میلیون و هفتصد هزار نفری آن فوت شده اند. گروهی از دانشمندان مردمی (که اصطلاحاً  سه تفنگدار نامیده میشوند) برای هدایت موفقیت آمیز قفقاز در مقابله با پاندمی کرونا مورد ستایش قرار گرفته اند. در مقایسه با کشور همسایه، ارمنستان،( که جمعیتی مشابه با گرجستان دارد)، گرجستان بسیار موفقیت آمیز عمل کرده است. در ارمنستان روزانه صدها مورد ابتلای جدید ثبت می شود، تعداد مبتلایان بیش از بیست و شش هزار نفر است و مرگ و میر ناشی از بیماری در حدود پانصد نفر است.

گرجستان چگونه عمل کرده است؟

اولین مورد ابتلا در گرجستان در اواخر ماه فوریه ثبت شد و عملکرد دولت بسیار سریع بود، قبل از نیمه ماه مارچ تمامی مدارس، دانشکده ها و کسب و کارهای غیر ضروری بسته شدند و حمل و نقل عمومی معلق شد. بعد از اعلام وضعیت اضطراری در روز ۲۱ ماه مارچ اجتماعات بزرگ و مسافرت های بین شهری ممنوع شدند. شب ها مقررات حکومت نظامی در کشور برقرار گردید.

در طول جشن پاک اورتودکس (مهم ترین جشن مذهبی گرجستان) مقامات حمل و نقل با ماشین های شخصی را ممنوع کردند و مراسم معلق شد.

نخست وزیر گرجستان جورجی گاخاتریا، اعلام داشت، ما اهمیت تهدید پاندمی را یک ماه قبل از اینکه اولین مورد ابتلا ثبت شود، درک کرده بودیم. شرایط ویژه گرجستان، مانند موقعیت و جمعیت اندک آن، باعث شد که نتوانیم از الگوی سایر کشورها استفاده کنیم.

کمپین  اطلاعات و به روزرسانی مداوم اطلاعات که توسط دانشمندان و مرکز ملی کنترل بیماری ها و بهداشت عمومی گرجستان (NCDC) مدیریت می شود یکی از رموز موفقیت گرجستان بوده است.

تفنگداران چه کسانی بودند؟

گرجستان دانشمندان NCDC را به خاطر تصمیمات گسترده شان مورد ستایش عمومی قرار گرفته داده اند. این سه گانه شامل رئیس NCDC  آمیران گامکرلزدز که مدیر آزمایشگاه لوگار است؛ پاتا ایمنادز و ویروس شناس مشهور و تنگیز تسرستوادز که مدیر مرکز بیماری های عفونی تفلیس و مرکز تحقیقات ایمینولوژی است، می باشد. شخصیت مشهور دیگر در کمپین بهداشت مردمی، مارینا ازوگبایا است که رئیس بیمارستان بیماری های عفونی تفلیس است.

در سرتا سر گرجستان ۱۹ آزمایشگاه وجود دارد که غربالگری کوئید۱۹ را انجام میدهند.

در روز۳۰ ماه جون، رئیس NCDC آمیران گامکرلزدز، عوامل موفقیت گرجستان رابه تفضیل بیان می دارد:

ما توانسته ایم در محدوده ی استاندارد طلائی حدود سی هزار تست PCR را به ازای هر میلیون نفر انجام دهیم نرخ بهبودیافتگی ماه ۸۶% است اما متاسفانه ۱۵نفر را از دست داده ایم، که در مقایسه با نرخ مرگ و میر جهانی نرخ بسیار پایینی است و تنها  ۱/۶%  می باشد.

چرا این روش جواب داد؟

دولت گرجستان از عموم مردم برای مشارکت گسترده شان در پیروی از دستورات تشکر کرد.

جریمه های سنگینی برای کسانی که در طول دوره اضطرار قوانین را زیر پای گذاشتند تعیین شده بود ، هزار دلار برای هر فرد وبیش از سه هزار دلار برای کسب و کار های ناقض قوانین.

اخطارِ در خانه بمانید، به صورت مداوم در ایستگاه های اتوبوس به نمایش گذاشته می شد و همین اخطار به شکل سراسری به تمامی مردم از طریق پیام موبایل مخابره شد. جامعه گرجستان بطور گسترده ای از تلاش های دولت برای مبارزه با پاندمی حمایت کرد . نخست وزیر اعلام داشت که همکاری مردم گرجستان و مسئولیت اجتماعی مثال زدنی آنان در رعایت وپیروی از دستورالعمل ها وتوصیه ها، به گرجستان کمک کرد که منحنی مبتلایان خود را به سرعت مسطح سازد.

بزرگترین تست سراسری در روز یکشنبه عید پاک برگزار شد هنگامیکه این نگرانی وجود داشت که هزاران نفر در مراسم شبانگاهی در کلیساهای سراسر کشور حضور داشته باشند. کلیسای اعظم ارتودوکس پیشروی برگزاری مراسم شد اما اعلام داشت که شرکت کنندگان نمی توانند از قاشق مشترک برای مراسم عشای ربانی استفاده کنند اما اکثریت مردم توصیه ی دانشمندان و متخصصان را پذیرفتند و در خانه ماندند.

کشورهای همسایه:

ارمنستان کشوری که تاکنون نزدیک به بیست و هفت  هزار مورد ابتلا به کوئید۱۹ را ثبت کرده است، از اواخر آپریل مقررات قرنطینه را لغو کرد و تدریجاً کسب و کارها را در ماه می بازگشایی کرد. وزیر بهداشت این کشور آرسن تورویسن اعلام داشت تعداد مبتلایان در حال افزایش است اما این کشور از لحاظ اقتصادی بیشتر ازاین نمی تواند این کشور را بسته نگاه دارد . ما تصمیم گرفته ایم که علیرغم تعداد مبتلایان با ویروس زندگی کنیم و برنامه ای برای ریشه کنی ویروس نداریم  چراکه اینکار غیر ممکن است اگر ما قرار باشد که مرزهایمان را برای یکسال ببندیم؛ باید مشاغلمان را برای چندین ماه و سال تعطیل کنیم و از مسائل دیگری خواهیم مُرد.

همسایه دیگر آذربایجان نیز هم چنین روزانه صدها مورد ابتلا را ثبت می کند: منتقدان دولت را متهم می کنند که از اختیارات خود برای مبارزه با پاندمی استفاده  نکرده است و موفقیتی را کسب نکرده است . تصاویر شبکه های اجتماعی نشان می دادند که پلیس مردم را به روی زمین می کشیده زیرا که این افراد  از شرایط قرنطینه خارج شده بودند.

محدودیت ها برداشته شدند:

بسیاری از کسب و کارها و رستوران های گرجستان بازگشایی شده اند. زدن ماسک در فضاهای عمومی اجباری است و قوانین سختی برای رعایت فاصله گذاری فیزیکی تعیین شده است و تجمعات بزرگ ممنوع است. دولت گرجستان امید داشته است که مرزهای خود را به روی مسافران بین المللی باز کند، اما این امر به تعویق افتاده است: بنابراین چشم انداز صنعت توریست گرجستان در سال جاری غم انگیز است.

سرپرست  NCDC هم چنان هوشیار است، دکتر گامرخلیدز در مصاحبه مطبوعاتی خود در تاریخ ۳۰ جون اعلام داشت: گرجستان به مانند جزیره و روستایی است که به دور از کرونا در بین کشور های همجوارش قرار دارد، اما این امر به ما اجازه نمی دهد که حتی برای دقیقه ای با خیال آسوده استراحت کنیم. این حقیقت که تنها روزانه تعداد اندکی مبتلای جدید داریم به ما اجازه نمی دهد که حتی برای لحظه ای از شرایط غفلت کنیم ما بایستی همواره در شرایط آماده باش قرار داشته باشیم.

 

مجله اینترنتی مددکاری اجتماعی ایران
دکمه بازگشت به بالا