آثار و محتویات پایگاه اطلاع رسانی مددکاران اجتماعی ایران به صورت سالیانه در قالب کتاب جامع منتشر می‌شود

آثار و محتویات پایگاه اطلاع رسانی مددکاران اجتماعی ایران به صورت سالیانه در قالب کتاب جامع منتشر می‌شودالهی ضعیفان را پناهی؛ قاصدان را بر سر راهی؛ مومنان را گواهی؛ چه عزیز است آنکس که تو خواهی!
الهی هر که ترا شناسد؛ کار او باریک و هر که ترا نشناسد؛ راه او تاریک. الهی توانائی ده که در راه نیفتیم و بینائی ده که در چاه نیفتیم. الهی بر عجز خود آگاهم و بر بیچارگی خود گواهم؛ خواست خواست توست؛ من چه خواهم. ” خواجه عبدالله انصاری “.

خداوند را سپاس که فرصتی دیگر فراهم گردید تا با یاری او و همکاری دوستان و همکاران عزیز به نگارش سومین مجموعه از مجموعه مقالات و یادداشت‌های پایگاه اطلاع‌رسانی مددکاران اجتماعی ایران همّت گماردیم که در نهایت در قالب کتابی با عنوان فوق گردآوری و منتشر گردید.

در طی یک سال اخیر مسائل عمده‌ای در کشور و در حوزه‌ی اجتماعی به وقوع پیوست که چنانچه برنامه های موثری به منظور پیشگیری در سطوح مختلف اجرا نگردد، می‌تواند بسترساز آسیب‌ها و حوادث دیگری باشد که کنترل آن دشوار و نیازمند زمان و هزینه‌های زیادی خواهد بود. به عنوان مثال در حوزه‌های کودکان، خانواده و زنان شاهد اتفاقات ناگواری بودیم که وجدان جمعی را خدشه‌دار نمود. به صورتی که واکنش‌های متعددی را در شبکه های اجتماعی و در سطح ملی ایجاد کرد و در این کتاب به انعکاس بخشی از این موضوعات پرداخته‌ایم.  از  طرف دیگر اقداماتی در خصوص کاهش آسیب‌های اجتماعی شکل گرفته است که ناشی از ایجاد حساسیت در بین مقامات و مسئولین بوده که امید است منجر به اتخاذ تدابیر عملی در حوزه ی پیشگیری، درمان و توانمندسازی آسیب دیدگان اجتماعی باشیم. تأکیدات و پیگیری‌های مکرر رهبر معظم انقلاب اسلامی حضرت آیت الله خامنه‌ای (مدظله عالی) بر ارائه برنامه‌های جامع و اقدامات موثر به منظور پیشگیری و کنترل آسیب های اجتماعی و تشکیل جلسات در عالی‌ترین سطوح تصمیم سازی، گواهی بر وجود حساسیت و نگرانی ایشان می‌باشد. با توجه به این امر و تاکیداتی که در برنامه‌ی ششم توسعه بر کاهش آسیب‌های اجتماعی شده است، می‌تواند نوید دهنده‌ی روزهای بهترین در ارائه‌ی خدمات رسانی به اقشار آسیب‌پذیر، در معرض آسیب و تدوین برنامه‌های جامع باشد.

در همین راستا و با توجه به تغییر و تحولات یک سال اخیر، اساتید، کارشناسان و صاحب نظران رشته‌ی مددکاری اجتماعی به عنوان پیشگامان مقابله با آسیب‌های اجتماعی، اقدام به انتشار مقالات و یادداشت‌هایی در پایگاه اطلاع‌رسانی مددکاران اجتماعی نمودند. اهمیت این یادداشت و مقالات از بُعد کاربردی آن بوده است که متناسب با شرایط جامعه و تحلیل عینی و واقعی آسیب های اجتماعی و ارایه‌ی راهکارهای عملیاتی می‌باشد.  لذا کتاب حاضر در ۵ حوزه به شرح ذیل دسته بندی گردید:

در فصل اول به ارایه‌ی یادداشت و مقالات مددکاران اجتماعی در خصوص توانمندسازی زنان سرپرست خانواده پرداخته شده است. فصل دوم به مجموعه یادداشت‌ها و مقالات مددکاران اجتماعی اختصاص یافته که به مناسبت ماه و روز جهانی مددکاری اجتماعی منتشر گردیده است. در فصل سوم به موضوع مطالبه‌گری اجتماعی و در فصل چهارم نیز به موضوع نظام مددکاری اجتماعی ایران و ضرورت‌های ایجاد آن پرداخته شده است. در نهایت فصل پنجم کتاب نیز به منتخبی از یادداشت‌ها و مقالات مددکاران اجتماعی در موضوعات مختلف اجتماعی اختصاص یافته است. امید است که مجموعه‌ی حاضر گامی عملی در ارتقای آگاهی و ارایه‌ی مطالب و برنامه‌های کاربردی به منظور ارتقاء سلامت اجتماعی و کاهش آسیب‌های اجتماعی در سطح جامعه باشد.

پایگاه اطلاع رسانی مددکاران اجتماعی ایران بعنوان یکی از زیر شاخه های وبسایت مددکاران اجتماعی ایرانیان، اولین و تنها پایگاه تخصصی اینترنتی مددکاری اجتماعی ایران است که آثار و محتویات آن به صورت سالیانه و در قالب کتاب به صورت جامع منتشر می‌شود. این کتاب برای دست اندرکاران حوزه‌های مختلف اجتماعی اعم از برنامه‌ریزان وسیاست‌گذاران اجتماعی مددکاران اجتماعی، روانشناسان، جامعه شناسان و سایر متخصصین موثر خواهد بود.

مجله اینترنتی مددکاری اجتماعی ایران
دکمه بازگشت به بالا