مددکاری اجتماعی اعتیاد

امروزه اعتیاد و سوء مصرف مواد مخدر به عنوان یک مسأله ی اجتماعی مهم، در جهان مطرح است. بنابراین یک مددکار اجتماعی که متخصص در خدمات اعتیاد است در خط مقدم اپیدمی قرار خواهد گرفت. کمک به کسانی که با اختلال سوء مصرف مواد مواجه شده اند همه ی مهارت های مددکار اجتماعی را به چالش خواهد کشید.

بسیاری از کسانی که از مشکل اعتیاد رنج می برند علائم بیماری روانی را نشان می دهند، این افراد دارای تشخیص دوگانه هستند. برای اطمینان از اینکه آنها قادر به دستیابی و حفظ کیفیت بالاتری از زندگی هستند، نیاز به درمان ویژه ای دارند.

مددکاران اجتماعی اعتیاد؛ متخصص در کمک به مراجعان برای حل رفتارهای اعتیادآور مرتبط با مواد مخدر و سایر محرک هایی که منجر به عواقب ناگوار شده اند، هستند آنها به خانواده ی معتاد خدمات و مشاوره ارائه می دهند.

برنامه های درمان، مشاوره بیماران در جلسات خصوصی و گروهی و ارزیابی مراجعان را فراهم می کنند. وظایف یک مددکار اجتماعی اعتیاد ممکن است با موقعیت متفاوت باشد اما به عنوان عضو مهم یک تیم چند رشته ای از متخصصان؛ پزشکان، کارمندان خدمات انسانی و پرستاران که با یکدیگر همکاری می کنند تا برنامه های درمان مناسب برای مراجعان خود ارائه دهند، خدمت می کند.

توان بالینی مددکار اجتماعی و درک بیماری به عنوان یک مسئله ی اجتماعی به او این امکان را می دهد که مسیر درمان مناسب را برای تیم فراهم کند.

در حالی که اکثر افراد، مواد مخدر و الکل را به عنوان شایع ترین مواد اعتیادآور می شناسند. طیف وسیعی از موادمخدر و اعتیادهای رفتاری وجود دارد که توسط مددکاران اجتماعتی اعتیاد شناسایی شده و درمان می شوند برخی از داروها و فعالیت هایی که می توانند به وابستگی و رفتار اجباری منجر شوند، عبارتند از:

ـ الکل
ـ نیکوتین
ـ داروهای غیر قانونی
ـ داروهای تجویزی
ـ غذا
ـ قمار
ـ ارتباط جنسی
ـ پورنوگرافی
ـ خرید کردن
ـ سرقت
ـ بازیهای ویدئویی
ـ کار

افراد وابسته به مواد مانند مواد مخدر یا الکل، اغلب عوارض جسمی قابل توجهی را از اعتیاد خود تجربه می کنند اما کسانی که اعتیادهای پیشرفته ی رفتاری دارند ممکن است نشانه های جسمی واضحی را نشان ندهند اما چالش های مرتبط با درمان آنها بدون پیچیدگی نیست.

مددکاران اجتماعی اعتیاد با آمیختن دانش اختلالات روحی و رفتاری، سوء مصرف مواد و وابستگی شیمیایی با تخصص در زمینه های ارزیابی، درمان و مداخلات درمانی، به افراد در غلبه بر اعتیادشان و بازگشت به زندگی طبیعی سالم کمک می کنند.

چرا به مددکار اجتماعی اعتیاد نیاز داریم؟

مانند بسیاری از مشکلات سلامت روانی دیگر، اعتیاد تبعیض آمیز نیست.

هر چند زمانی که بسیاری از مردم به اعتیاد فکر می کنند، تصاویری از محله های کم درآمد به ذهن متبادر می شوند، اما در واقع این مشکل می تواند هر کسی را تحت تأثیر قرار دهد.

اعتیاد نه تنها فرد معتاد، بلکه کسانی که در اطراف او قرار دارند را نیز تحت تاثیر قرار می دهد.

به نظر  می رسد انواع مختلفی از مشکلات، معتادان را در معرض خطر قرار می دهد.

به منظور رفع این مشکلات و جلوگیری از مشکلات آینده، معمولا باید معتادان از مددکاران اجتماعی اعتیاد و دیگر متخصصین مشابه درخواست کمک کنند.

تنها پس از درمان مناسب، اکثر معتادان شروع به رفتن به سوی بهبودی می کنند و از اثرات ویران کننده ی نابسامان خود دور می شوند.

جهت دریافت متن کامل این مقاله اینجا کلیک کنید.

ترجمه و گردآوری؛ فاطمه محمدی
فعال حوزه ی درمان اعتیاد و دانشجوی مددکاری اجتماعی

انتشاریافته در مجموعه تخصصی مددکاری اجتماعی ایرانیان

مجله اینترنتی مددکاری اجتماعی ایران
دکمه بازگشت به بالا