موضوعات داغ

مددکاری اجتماعی چیست؟

جامع و کامل ترین مقاله درباره مددکاری اجتماعی، روش ها، اصول، اهداف و مشاغل مددکاری اجتماعی

مددکاری اجتماعی چیست؟ مددکاری اجتماعی، حرفه ای مبتنی بر علم، هنر، مهارت و هدف تعریف می شود که در آن مددکار اجتماعی کمک می کند که مددجو (یک فرد یا گروه اجتماعی یا جامعه) مشکل خود را شناخته و به توانایی های خود پی ببرد و با استفاده از منابع و امکانات موجود در جهت حل مشکل خود بر آید.

مددکاری اجتماعی چیست؟

تهیه شده در کارگروه تخصصی مددکاری اجتماعی ایرانیان

اصول عدالت اجتماعی، حقوق بشر، مسئولیت جمعی و احترام به تفاوت ها جایگاه مرکزی برای مددکاری اجتماعی دارند. مددکاری اجتماعی با تکیه بر نظریات مددکاری اجتماعی، علوم اجتماعی، علوم انسانی و دانش بومی، افراد و ساختارها را در بررسی چالشهای زندگی و تقویت بهزیستی درگیر می کند”

نخستین ویژگی موجود در اکثر تعاریف از مددکاری اجتماعی، اینست که مددکاری اجتماعی را بعنوان “حرفه” معرفی می‌کند. از نظر محتوایی بین”حرفه” و “شغل” تفاوت وجود دارد. در تبیین حرفه می توان به این بسنده کرد که برای تصدی یک حرفه “دانستن” کافی نیست بلکه توانستن نیز لازم است.

روش های مددکاری اجتماعی

به‌ طور سنتی‌ مددکاری‌ اجتماعی‌ به‌ سه‌ روش‌ تقسیم‌ شده‌ است‌. مددکاری‌ فردی‌ یا موردی‌، مددکاری‌ گروهی‌ و مددکاری جامعه ای. به‌ تازگی‌ این‌ حرفه‌ با توجه‌ به‌ مشابهت‌ موجود بین‌ سه‌ روش‌ فوق‌ از هر روش‌ به‌ طور کلی‌ به‌ عنوان‌ مددکاری‌ اجتماعی‌ یاد می‌کند. از سوی‌ دیگر مددکاری‌ اجتماعی‌ را به‌ دو روش‌ مستقیم‌ و غیر مستقیم‌ کرده‌اند.

چگونگی روش های مستقیم و غیرمستقیم

در روش‌ مستقیم‌ مددکاران‌ اجتماعی‌ به‌ افراد کمک‌ می‌رسانند تا از عهده‌ مشکلات‌ روزمره‌ زندگی‌ چون‌ از دست‌ دادن‌ کار، مسائل‌ مربوط‌ به‌ ازدواج‌، طلاق‌، مشکلات‌ مربوط‌ به‌ انضباط‌ فرزندان‌، ترس‌ از شکست‌، نداشتن‌ عزت‌ نفس‌، تعارض‌ با همسایگان‌، با کمبود امکانات‌ بر آینده‌ خدمات‌ مستقیم‌ مددکاری‌ شامل‌ فعالیت‌هایی‌ نظیر درمان‌، مشاوره‌ آموزش‌، خدمات‌ حمایتی‌، گردآوری‌ و ارائه‌ اطلاعات‌، ارجاع‌ یا توسعه‌ منابع‌ و امکانات‌ است‌.

مددکاری اجتماعی چیست؟ What is Social Work
مددکاری اجتماعی چیست؟ What is Social Work

هدف‌ مددکاران‌ اجتماعی‌ ارائه‌ خدمات‌ است‌ که‌ به‌ صورت‌ مستقیم‌ به‌ افراد گروه‌ها و خانواده‌ها عرضه‌ می‌گردد تا بتواند با مشکلات‌ غیرقابل‌ تغییر اجتماعی‌ سازگاری‌ پیدا نموده‌ آن‌ دسته‌ از مشکلاتی‌ را که‌ قابل‌ تغییر هستند از میان‌ بردارند یا تقلیل‌ دهند همچنین‌ در مواردی‌ که‌ کارکردهای‌ اجتماعی‌ مدنظر است‌ بتوانند به‌ رشد و کمال‌ دست‌ یابند. علاوه‌ بر این‌ اهمیت‌ فعالیت‌ مددکاران‌ اجتماعی‌ در تأثیرگذاری‌ بر گروه‌ها، سازمان‌ها، جوامع‌ و حتی‌ اجتماع‌ کمتر از ارائه‌ خدمات‌ فوق‌ نیست‌. به‌ این‌ صورت‌ که‌ تأثیر فعالیت‌های‌ مددکاران‌ بر نهادهای‌ فوق‌ موجب‌ طرح‌ برنامه‌های‌ اجتماعی‌ یاری‌دهنده‌ و نیز ایجاد محیطی‌ می‌گردد که‌ در آن‌ امکان‌ زندگی‌ رضایت‌بخش‌ و بارور برای‌ همه‌ افراد مهیا می‌گردد.

مددکاری‌ اجتماعی‌ زمانی‌ پدید می‌آید که‌ بین‌ افراد و محیط‌ آن‌ها برخوردی‌ بوجود می‌آید که‌ رفع‌ آن‌ مستلزم‌ تغییرات‌ هدفدار باشد.

دروس رشته مددکاری اجتماعی

در این‌ رشته‌ در مقطع‌ کارشناسی‌ علاوه‌ بر آموزش‌ دروس‌ عمومی‌، دروس‌ پایه‌ و تخصصی‌ شامل‌ موارد زیر را می‌آموزند: مبانی‌ مددکاری‌ اجتماعی‌ که‌ دانشجویان‌ را با رشته‌ مددکاری‌ اجتماعی‌ آشنا می‌سازد مبانی‌ و خط‌ مشی‌های‌ رفاه‌ اجتماعی‌، مبانی‌ روان‌شناسی‌ جامعه‌شناسی‌، تغذیه‌ و بهداشت‌، مبانی‌ مدیریت‌ و امور اداری‌، ریاضیات‌ پایه‌ و آمار، رشد و آسیب‌پذیری‌، مبانی‌ و اصول‌ توانبخشی‌، مبانی‌ مردم‌شناسی‌، نظریه‌های‌ جامعه‌شناسی‌، اصول‌ مشاوره‌ و راهنمایی‌، مددکاری‌ فردی‌، روانشناسی‌ مرضی‌، جامعه‌شناسی‌ روستایی‌، تأمین‌ اجتماعی‌، مشاوره‌ ژنتیک‌، زبان‌ تخصصی‌ جامعه‌شناسی‌ شهری‌ و توسعه‌، روش‌شناسی‌ پژوهشی‌ در مددکاری‌ و …

بیشتر بدانید: همه چیز درباره آزمون کارشناسی ارشد مددکاری اجتماعی

این‌ رشته‌ دارای‌ ۲۴ واحد کارآموزی‌ می‌باشد که‌ از ترم‌ ۵ شروع‌ می‌شود و محل‌ کارآموزی‌ها در مراکز توانبخشی‌ روانی‌، مراکز تعلیم‌ و تربیت‌، مدارس‌، زندان‌ها، مراکز بازپروری‌ و… می‌باشد. ادامه‌ تحصیل‌ در رشته‌ مددکاری‌ اجتماعی‌ ادامه‌ تحصیل‌ در این‌ رشته‌ در مقطع‌ کارشناسی‌ ارشد می‌باشد که‌ پذیرش‌ دانشجو در این‌ مقطع‌ در دانشگاه‌های‌ علوم‌ بهزیستی‌ و توانبخشی‌ تهران‌ و دانشگاه‌ علامه‌ طباطبایی‌ تهران‌ انجام‌ می‌شود.

برخورداری از ۲۴ واحد کارورزی (کار عملی در مددکاری اجتماعی)، این رشته تحصیلی را از سایر رشته های علوم انسانی یاورانه، عملیاتی و متمایز ساخته است.

ویدئو: معرفی رشته تحصیلی مددکاری اجتماعی

ویدئویی کوتاه از سلسله ویدئوهای مددکاری اجتماعی ایرانیان با موضوع معرفی رشته تحصیلی مددکاری اجتماعی با هدف ارتقاء کمّی و کیفیِ سطح آگاهی های عمومیِ داوطلبین کنکور سراسری به همت خانم پروانه خفتان (کارشناس ارشد مددکار اجتماعی و عضو شورای نویسندگان مددکاری اجتماعی ایرانیان) تهیه شده است منتشر می گردد. امید است مورد توجه مخاطبین مجله اینترنتی مددکاری اجتماعی ایران واقع گردد.

.

دانشگاههای مددکاری اجتماعی در ایران

رشته تحصیلی مددکاری اجتماعی در ایران، در سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری در دانشگاههای وزارت علوم (دانشگاه علامه طباطبایی، دانشگاه یزد، دانشگاه آزاد و دانشگاه علمی کاربردی، پیام نور و …) و دانشگاههای وزارت بهداشت درمان آموزش پزشکی (دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی و علوم پزشکی اصفهان) تدریس می‌شود و پذیرش در این رشته در دانشگاههای دولتی از طریق برگزاری آزمون کنکور می‌باشد.

برخی از دانشگاههای دارای رشته مددکاری اجتماعی در ایران

 

مددکاری اجتماعی چیست؟

افرادی که دوره کارشناسی را در رشته تحصیلی مددکاری اجتماعی سپری نمایند قادر خواهند بود با بهره گیری از فعالیت های حرفه ای- تخصصی، در سه زمینه مددکاری فردی، مددکاری گروهی و مددکاری جامعه ای خدمات تخصصی لازم را به جامعه ارائه دهند.
.

موسس رشته مددکاری اجتماعی در ایران

مادر و مؤسس این رشته خانم سَتّاره فرمان فرماییان ۱۳۰۰ ش. ۱۳۹۱ ش) است در حال حاضر با توجه به تغییر سبک زندگی و افزایش آسیب های اجتماعی، نیاز به مددکاری خصوصا مددکاری اجتماع,ی احساس می شود و زنان در این زمینه نقش به سزایی داشتند به طوری که بیشتر از ۷۰ درصد مشاوران مددکاری اجتماعی را زنان تشکیل می دهند و فعالیت های مختلفی نیز در این زمینه انجام می دهند.

بیشتر بدانید: آشنایی کوتاه با ستاره فرمانفرماییان

مددکاری اجتماعی چیست؟

بعضی ها می گویند مددکاری اجتماعی یک علم است، و بعضی می گویند یک هنر است. ما معتقدیم که هر دو است. با این وجود، هنگامی که شما تبدیل به یک مددکار اجتماعی حرفه ای شدید، به سرعت متوجه می شوید که اکثر مردم تصور نسبتاً کمی دارند از آنچه مددکاران اجتماعی انجام می دهند و انواع شغل هایی که دارند. همچنین افسانه های زیادی مربوط به حرفه ی مددکاری اجتماعی وجود دارد.

مددکار اجتماعی کیست؟

مددکار اجتماعی به فردی یا افرادی اطلاق می گردد که دارای حداقل مدرک تخصیلی کارشناسی در رشته مددکاری اجتماعی باشند و برای ارائه خدمات تخصصی خود به افراد جامعه بعنوان مددکار اجتماعی در موسسات دولتی، خصوصی و یا سازمان مردم نهاد مشغول به فعالیت باشند.

مددکاران اجتماعی چه کار می کنند؟

اگر میخواهید یک تجربه جالب را امتحان کنید، از افرادی که می شناسید این سوال را بپرسید: «مددکاران اجتماعی چه کار می کنند؟» یکی از پاسخهای زیر بسیار معمول است: مددکاران اجتماعی «به مردم کمک می کنند»؛ آنها “با کودکان و خانواده های دچار مشکل، کار می کنند”؛ آنها “با افراد فقیر که در خیریه هستند کار می کنند”. در حالی که این پاسخ ها از لحاظ فنی درست هستند، این جواب ها به سختی به گزینه های موجود برای کسانی که علاقه مند به حرفه ی مددکاری اجتماعی هستند و دانش و مهارت های مورد نیاز برای انجام این کار، نزدیک هستند.

افسانه های مهم در مورد حرفه مددکاری اجتماعی

افسانه شماره یک

اکثر مددکاران اجتماعی توسط دولت استخدام می شوند.
واقعیت: اکثر مددکاران اجتماعی در بخش خصوصی کار می کنند؛ در سازمان های غیر انتفاعی، مراکز انتفاعی، سازمان های مذهبی، و بسیاری برای خودشان کار می کنند.

افسانه شماره دو

تمام مددکاران اجتماعی حقوق خیلی کمی دارند.
واقعیت: در حالی که درست است برخی از مددکاران اجتماعی حقوقی که دریافت می کنند کمتر از آن است که باید باشد،اما به بسیاری از مددکاران اجتماعی پرداخت خوبی می شود، به خصوص کسانی که سمت اداری یا نظارتی دارند.

افسانه شماره سه

تمام مددکاران اجتماعی مشاغل پر استرسی دارند.
واقعیت: اگرچه برخی از مددکاران اجتماعی مانند مددکاران محافظت از کودکان، مشاغل بسیار پراسترسی دارند، بسیاری از مددکاران اجتماعی مشاغلی هستند که تنش کمی دارند. با این حال، یک مهارت مهم برای یک مددکار اجتماعی، مراقبت از خود به منظور اجتناب از فرسودگی است

جهت دریافت متن کامل مقاله کلیک کنید.

مددکاری اجتماعی Social Work
مددکاری اجتماعی چیست؟

آشنایی با حرفه مددکاری اجتماعی

حرفه های مددکاری اجتماعی نیز مانند سایر حرفه ها سهمی از چالش ها را دارند. در واقع، ویژگی هایی که مزایای مددکاری اجتماعی را منعکس می کنند، می تواند بزرگترین چالش های آن باشند. به عنوان مثال، همین ماهیت کار و تعامل با انسانها و سیستم های چندگانه می تواند شغلی در این حرفه را به چالش بکشد. چه یک مددکار اجتماعی با افراد، خانواده ها، گروه ها یا جوامع همکاری کند کمک به افرادی که مشکلات روانی، بهداشتی، اجتماعی یا مالی پیچیده و بغرنج دارند، بخشی از روز اوست.

این سرمایه گذاری در کمک به مردم، در عین حال سر و کار داشتن با سیستمی که در آن کار می کنند، می تواند از لحاظ احساسی تحلیل برنده باشد و گاهی منجر به ناامیدی از خود و / یا از مددجویان شود. ماهیت استرس زای این شغل بر اهمیت مطلق مراقبت از خود و زندگی شخصی و حرفه ای متعادل تأکید دارد. به همین ترتیب، کار با افرادی که دچار مشکل یا ناپایداری هستند، همچنین به ایمنی بعنوان یک مسئله حیاتی اشاره دارد که باید به طور جدی مورد توجه قرار گیرد. سر و کار داشتن با مشکلات اخلاقی مرتبط با کمک به افراد نیز ممکن است  بویژه دشوار باشد.

علاوه بر این، طبیعتِ همیشه در حال تغییرِ مددکاری اجتماعی، نیازمند آن است که یک مددکار اجتماعی بتواند با ادبیات موجود در رابطه با دانش، مهارت ها، سیاست ها و برنامه های حاضر به روز باشد تا بتواند موثر واقع بشود.

این نیاز به زمان و تلاش بیشتری در تحصیل، آموزش، و دیگر تلاش های توسعه حرفه ای دارد. با این حال، باید مراقب باشید که دچار سندرم مددکار اجتماعی کامل  نشوید. هیچ مددکار اجتماعی کامل وجود ندارد – همه ما اشتباهاتی انجام می دهیم که از آنها یاد می گیریم که بهتر شویم. به همین ترتیب، هنگامی که یک مددکار اجتماعی مجبور است در یک حوزه خاص تخصص داشته باشد، می تواند چالش برانگیز باشد، با دانستن اینکه مردم مشکلات همزمانی را تجربه می کنند.

همانند سایر حرفه های یاری دهنده مانند تدریس و پرستاری، مددکاری اجتماعی به حمایت از احترام به عنوان یک حرفه و عدالت در جبران خسارت ادامه می دهد. از آنجا که چنین تغییراتی گاهی آهسته است، ضروری است که صبور باشیم و همچنان به جلو حرکت کنیم.

جهت دریافت متن کامل مقاله کلیک کنید.

اصل رازداری در مددکاری اجتماعی

محرمانگی دقیقاً شامل چه چیزی است و چرا در حوزه مددکاری اجتماعی بسیار مهم است؟

اصل رازداری سنگ بنای کار عملی در مددکاری اجتماعی است. این مبحث یک اصل اخلاقی اساسی است که از حریم خصوصی و حیثیت مراجعین و به طور کلی گروه های هدف محافظت می کند، اعتماد را تقویت می نماید و ارتباطات باز را امکان پذیر می سازد.

اما محرمانگی دقیقاً شامل چه چیزی است و چرا در حوزه مددکاری اجتماعی بسیار مهم است؟ بیایید به این وعده مقدس بپردازیم و اهمیت آن را هم برای مراجعین و هم برای مددکاران اجتماعی بررسی نماییم.

تعریف اصل رازداری

محرمانگی در هسته خود، به تعهدمندی اخلاقی مددکاران اجتماعی برای محافظت از تمامی اطلاعات به دست آمده از مراحعین در طول روابط حرفه ای آنها اشاره دارد.

اصل رازداری در مددکاری اجتماعی
اصل رازداری در مددکاری اجتماعی

این موضوع نه تنها شامل جزئیات شخصی و موارد حساس می شود، بلکه مشاهدات، ارزیابی ها و طرح های مداخله ای را نیز شامل می گردد. این اصل فراتر از کلمات گفتاری است و سوابق نوشتاری، داده های الکترونیکی و حتی نشانه های غیرکلامی را نیز در بر می گیرد.

بسترسازی جهت اعتماد

تصور کنید که برای یک موضوع عمیقاً شخصی به دنبال کمک هستید، مسلماً لازم است بدانید که موارد مطروحه از جانب شما با اطمینان خاطر حفظ می شوند.

این احساس امنیت چیزی است که رازداری فراهم می کند. این موضوع به مراجعین و مچموعاً گروه هدف این امکان را می دهد که آسیب پذیری کمتری داشته باشند و اطلاعات زندگی خود را بدون کمترین ترس از قضاوت، تبعیض یا افشای غیرمجاز به اشتراک بگذارند.

این بستر ارتباطی باز برای تشخیص دقیق، مداخله موثر و در نهایت نتایج مثبت برای مراجعان حیاتی است.

رازداری فراتر از اتاق مشاوره

بدیهی است اصل محرمانه بودن اطلاعات، پس از پایان جلسه از بین نمی رود.

مددکاران اجتماعی باید در تمام تعاملات حرفه ای، از جمله نظارت، مشاوره و تحقیق، حریم خصوصی مراجع را حفظ نمایند. البته به یاد داشته باشید که به اشتراک گذاردنِ اطلاعات مندرج در مطالعات موردیِ ناشناس برای اهداف آموزشی قابل قبول است، اما روزنه های شناساییِ جزئیات و روایت های شخصی باید همیشه محافظت گردد.

استثنائات رازداری حرفه ای در مددکاری اجتماعی

در حالی که محرمانگی بسیار مهم است، شرایط محدودی وجود دارد که ممکن است افشای آن ضروری باشد. این استثناها در کُدهای اخلاق حرفه‌ای بیان شده‌اند و معمولاً شامل موارد زیر می‌شوند:

 • آسیب جدی قریب الوقوع است: اگر مراجع برای خود یا دیگران خطری ایجاد کند، ممکن است مددکار اجتماعی موظف باشد که تهدید را برای جلوگیری از آسیب گزارش دهد.
 • کودک آزاری یا غفلت: الزامات قانونی گزارش مشکوک به کودک آزاری یا غفلت را به مقامات مربوطه الزامی می کند.
 • حکم دادگاه: در برخی از مراحل قانونی، دادگاه ممکن است یک مددکار اجتماعی را مجبور به افشای اطلاعات محرمانه کند.
اصل رازداری در مددکاری اجتماعی
اصل رازداری در مددکاری اجتماعی

پیمایش در مناطق خاکستری

حتی با موارد مستثنی و کاملاً ثابت شده، دوراهی های اخلاقی ممکن است ایجاد شود.

مددکاران اجتماعی باید به دقت پیامدهای احتمالیِ هر افشاگری را در نظر بگیرند و اطمینان حاصل کنند که با اصلِ به حداقل رساندنِ آسیب و حفظ شأن و کرامت، به بهترین شکل ممکن با منافع گروه هدف مطابقت دارد.

مشاوره با سرپرستان و مشاوران حقوقی می تواند در گذر از این موقعیت های پیچیده بسیار ارزشمند باشد.

حفظ محرمانگی در عصر دیجیتال

ظهور تکنولوژی چالش های جدیدی را برای حفظ محرمانگی ایجاد کرده است.

مددکاران اجتماعی باید در حفاظت از داده های مراجع که به صورت الکترونیکی ذخیره می شوند، با استفاده از پلتفرم های امن و پروتکل های رمزگذاری شده، هوشمندانه اقدام و عمل نمایند.

علاوه بر این، مددکاران اجتماعی لازم است مراقب حضور آنلاین خود باشند و از اشتراک گذاری اطلاعات مرتبط با مراجع در رسانه های اجتماعی یا سایر انجمن های عمومی اجتناب ورزند.

تعهدمندی مداوم

محرمانه بودن یک مفهوم ثابت نیست. این موضوع یک تعهد مداوم است که مستلزم هوشیاری و سازگاری مستمر می باشد.

مددکاران اجتماعی باید فعالانه در مورد قوانین حفظ حریم خصوصی و بهترین شیوه ها در امنیت داده ها به روز باشند.

چگونگیِ میزان ارتباط باز با مراجعین، از حیث محدودیت های محرمانگی و به جهت حفظ اعتماد و مدیریت انتظارات بسیار مهم است.

فراتر از اخلاق: موضوع ارتباط انسانی

به یاد داشته باشیم که اصل رازداری فراتر از یک تعهد اخلاقی صِرف است.

این موضوع یکی از حقوق اساسی بشر است که به استقلال مراجع و کنترل بر موارد مطروجه از جانب ایشان احترام می گذارد.

مددکاران اجتماعی با پایبندی به این وعده مقدس، فضای امنی برای بهبودی، توانمندسازی و تحولات مثبت ایجاد می کنند.

اصل رازداری در مددکاری اجتماعی
اصل رازداری در مددکاری اجتماعی

یاد آوردی

 • محرمانه بودن سنگ بنای فعالیت مددکاری اجتماعی، حفظ حریم خصوصی مراجعین و تقویت اعتماد است.
 • ارتباطات باز مبتنی بر محرمانه بودن برای مداخله موثر و نتایج مثبت مراجعین ضروری است.
 • استثنائات محدودی برای رازداری در مواقع آسیب قریب الوقوع، حمایت از کودک یا دستورات قانونی وجود دارد.
 • پیمایش معضلات اخلاقی مربوط به رازداری نیاز به بررسی و مشورت دقیق دارد.
 • حفاظت از داده های مراجعین در عصر دیجیتال نیازمند هوشیاری و رعایت بهترین شیوه ها است.
 • رازداری یک تعهد مستمر است که مستلزم یادگیری و سازگاری مداوم است.

رعایت اصل رازداری فقط یک الزام اخلاقی نیست. این یک وعده مقدس است که حرفه مددکاری اجتماعی را تقویت می کند و افراد را برای کمک گرفتن، بهبودی و شکوفایی قدرت می بخشد.

امیدواریم این مطلب درک جامعی از اصل رازداری در مددکاری اجتماعی ارائه و ایجاد کرده باشد. اگر سؤال یا دیدگاه دیگری دارید، لطفاً آنها را با ما در میان بگذارید.

هفده زمینه فعالیت مددکاران اجتماعی

مدیریت مورد

مددکاران در این زمینه می توانند در بسترهایی مختلفی از حوزه سالخوردگان گرفته تا مهاجران و پناهندگان در تمامی بخش ها خدمات رسانی کنند. مدیران متخصص، برنامه ریزی و نظارت بر خدمات برای مشتری را بر عهده داشته که همراه با حمایت مستمر است.

رفاه کودکان

مددکاران متمرکز بر این حوزه، به دنبال تامین سلامت و ثبات کودکان و کمک به توانمندسازی خانواده های آن ها هستند. مددکاران هنگام همکاری با نهاد های رفاه کودکان به حمایت در سطوح اجتماعی و اقتصادی، ایجاد ارتباط با معلمان، اجرای قانون، کمک گرفتن از پزشکان متخصص و سایر موارد می پردازند.

مددکار اجتماعی بالینی

مددکاران دارای مدرک در این زمینه متمرکز بر ارزیابی، تشخیص، درمان و پیش گیری از بیماری های روانشناختی و موضوعات عاطفی و رفتاری اشخاص هستند.

مددکار اجتماعی فعال در جامعه

چنین مددکارانی در تمامی سطوح خُرد، میانی و کلان جامعه فعالیت می کنند؛ در استخدام نهادهای استانی و محلی بوده و گاهی نیز با سازمان های غیر انتفاعی و مردم نهاد قرارداد می بندند.

مددکار اجتماعی فعال در اصلاح بزهکاران

کار این مددکاران کاهش تکرار جنایات با برگزاری کلاس ها و برنامه ریزی برای زندانیانی که در دوره توانبخشی خود به سر می برند و پرداختن به نگرانی های مرتبط با سلامت روان و رفتار آن هاست.

مددکار اجتماعی معلولین

از حقوق قانونی مددجوهای ناتوان باخبر بوده و با کمک نمودن به آن ها و خانواده هایشان در دریافت خدمات بهتر سعی در تسهیل استقلال چنین افرادی دارند.

مددکار اجتماعی حقوقدان

با قانون و سیستم های قضایی آشنایی داشته و به عنوان میانجی و مربی بین مددجو و سیستم های قضایی، قانون گذاران و اعضای عمومی عمل می کنند.

مددکار اجتماعی سالمندان

موضوعات و مسائل مرتبط با سالخوردگی را می دانند. از قانون و برنامه های اجتماعی که بر جامعه سالخوردگان تاثیر می گذارد مطلع بوده ؛ پس به مراقبت آن ها پرداخته و به موضوعات سلامت روان آن ها رسیدگی کرده و مدیریت مورد را اجرا می نمایند.

مددکار اجتماعی پزشکی

با پشتیبانی از بیماران و خانواده هایشان، در مراقبت آن ها در محیط های پزشکی و بیمارستانی همکاری می کنند. همچنین به ارزیابی های اجتماعی-روانی، تحصیلات، اقدام در زمان بحران و کمک به بیماران و خانواده ها در درک درمان و منابع در دسترس می پردازند.

مددکار اجتماعی سلامت روان

ارزیابی، تشخیص، درمان و پیشگیری از مسائل روانی، عاطفی و رفتاری اشخاص به عهده مددکار بوده و نقشی حیاتی را در سلامت روان و رفاه جامعه ایفا می کنند.

مددکار اجتماعی بین المللی

فعالیت انسان دوستانه این افراد فرای مرزهای ملی شان بوده و با بسیاری از فرهنگ ها و زبان ها و رویکرد های داخلی مددکاری سایر کشورها آشنایی دارند.

مددکار اجتماعی نظامی

وظیفه مددکار اجتماعی، کار با سربازان، رزمندگان و بازنشسته های نظامی و خانواده هایشان و درک فرهنگ نظامی و تامین خدمات برای رسیدگی به مسائل روانی و رفتاری نظامیان است.

مددکار اجتماعی روانپزشکی

حامی بیمارانی که از افسردگی، اضطراب شدید، روان پریشی و اختلالات ناشی از مصرف مواد و سایر موارد رنج می برند.

مددکار اجتماعی حوزه سلامت عمومی

پل ارتباطی بین مددکاری و سلامت عمومی که از دانش بالینی و اجتماعی خود جهت بهبود سلامت عمومی استفاده می کند.

مددکار مدارس

فعال در حوزه نوجوانان که این امر با همکاری با مدارس و والدین آن ها جهت موفقیت تحصیلی در دروس دانش آموزان امکان پذیر است.

مددکار اجتماعی حوزه اعتیاد

آموزش دیده اند تا با معتادینی که از مشکلات روانی و اعتیاد خود رنج می برند کار کنند. روش های رایج مورد استفاده مددکاران، درمان فردی و گروهی و مداخل۰۰ه در زمان بحران است.

مددکار اجتماعی حوزه آسیب های روانی

متمرکز بر روش های آگاه از آسیب روانی، که با اقدام در سطوح خُرد و میانی با همه اقشار کار می کند.

مددکاری اجتماعی Social Work
مددکاری اجتماعی چیست؟

وظایف مددکاران اجتماعی

تمامی اشخاص فعال در حوزه مددکاری اجتماعی به افراد مختلف در غلبه بر شرایط سخت زندگی شان کمک می کنند. اکثریت افرادی که در مددکاری فعالیت و با افراد، خانواده ها و گروه های کوچک سر و کار دارند به دیگران می آموزند که چگونه با توانمندسازی خود و با استفاده از خدمات اجتماعی فراهم شده توسط نهاد های دولتی و غیر انتفاعی از مشکلات گذشته خود عبور کنند. می توان گفت که مددکاران نیمی مشاور و نیمی تسهیلگر برای مساعدت به مددجویان می باشند. بسیاری از مددکاران نقش وکیل مدافع را بر عهده داشته که دولت ها را به تغییر قوانین آسیب زا وادار، از برنامه های مساعدت دولتی حمایت کرده و شروع به ایجاد نهاد های غیر انتفاعی جدید نموده و در کمک به افراد در شرایط دشوار ابتکار عمل دارند.

بیش از ۱۰۰ سال است که مددکاران در سراسر دنیا در پیشرفت های اجتماعی نقش داشته اند. مددکاران در پرداختن به موضوعات اشاره شده در زیر و بهبود این موارد کمک حال بوده اند:

حقوق مدنی

مددکاران در خط مقدم جنبش حقوق مدنی دهه ۱۹۶۰ قرار داشته و نقش فعالی را در تامین و حفظ حقوق افراد بدون در نظر گرفتن نژاد، جنسیت، مذهب و گرایش جنسی ایفا نموده اند. یک مددکار می داند که تبعیض به طور قابل توجهی بر توانایی پیشرفت و موفقیت فرد و خانواده اش تاثیر می گذارد و پایان دادن به این تبعیض گام مهمی در اطمینان دادن به افراد در دسترسی به منابع مورد نیاز و فرصت های برابر است.

حقوق کارگران

مددکاران می بینند که اشتغال –یا فقدان آن- باعث ایجاد استرس ناتوان کننده و سایر مشکلات در زندگی افراد می گردد. برای کاهش و تخفیف بدترین این مشکلات، مددکاران بازیگران کلیدی در اصلاح قوانین کار و اجرای برنامه های طراحی شده برای کمک به غلبه بر مشکلات افراد به خاطر از دست دادن شغل شان هستند. چندی از برنامه هایی که مددکاران در ایجاد و اجرای آن ها کوشش کرده اند شامل بیمه بیکاری، حقوق معلولین، پرداخت غرامت به کارگران و تامین اجتماعی بوده است.

ناراحتی روانی

رنج بردن از ناراحتی روانی منجر به بستری افراد در آسایشگاه های روانی می گردد که البته در گذشته بیماران به ندرت تحت درمان انسانی و دلسوزانه قرار داشتند. مددکاران در این زمینه نیز ورود کرده و نه تنها نحوه رفتار با بیمار روانی، بلکه نحوه درک ما از این بیماری را نیز تغییر داده و به مبارزه برای اصلاح سیستم سلامت و ننگ زدایی از چنین بیماری ای به پا خاسته اند. تلاش های مددکاران، خدمات مرتبط با سلامت روان را دلسوزانه تر ساخته و تضمین کرده است که آن خدمات متمرکز بر کمک به افراد برای داشتن زندگی ای پربار باشند.

فقر

در حالی که دنیا به طور کامل به فقر پایان نداده است، مددکاران نیروی محرک در توسعه و پیشرفت برنامه های طراحی شده جهت محدود کردن مخرب ترین اثرات فقر بوده اند. در نتیجه مددکاران اجتماعی در اجرا و پیشرفت برنامه ها شامل کمک ها و مراقبت های پزشکی سودمند بوده که باعث گسترش دسترسی افراد به مراقبت های بهداشتی شده و اطمینان داده اند که هزینه های درمان، توانایی فرد را -در موفقیت و پیشرفت در زندگی اش- تحت تاثیر قرار ندهد.

سوء استفاده از کودکان و اهمال کاری

در ایالات متحده، مددکاران نقشی حیاتی را در سیستم خدمات پشتیبان هر ایالت برای حمایت از کودکان ایفا می کنند. به همین دلیل آن ها طلایه داران پرداختن به موضوعات مربوط به سوء استفاده از کودکان بوده و در توسعه و اجرای قوانین و روش های حمایت از کودکان تاثیر گذار بوده اند.

مصرف مواد مخدر

قبل از هر چیز مددکاران اغلب می بایست به افراد در غلبه بر مصرف مواد و مشروبات الکلی کمک کنند تا موضوعاتی چون نزاع خانوادگی، جرم و بزه، و شکست تحصیلی. در چنین زمانی مددکار مدافعی قدرتمند برای برنامه های درمانی بوده و در بخش سلامت عمومی دارای ابتکار عمل می باشد.

مددکاری اجتماعی Social Work
مددکاری اجتماعی چیست؟

چیستی و چرایی مددکاری اجتماعی

شکل گیری مددکاری اجتماعی ریشه در تلاش های داوطلبانه در اواخر قرن نوزدهم در اروپا و آمریکای شمالی دارد که موضوع فقر و سایر مسائل اجتماعی در جامعه ای که اقتصاد در حال شکوفایی بود به عنوان یک پارادوکس اصلی خطاب قرار داده شد و به مرور این تلاش های داوطلبانه شکل علمی و حرفه ای پیدا کرد تا جایی که در دهه ۱۹۳۰ مددکاری اجتماعی توانست جایگاه حرفه ای خود را پیدا کند.

مددکاری اجتماعی یک حرفه مبتنی بر عمل و یک رشته دانشگاهی است که بر اساس نظریه های مددکاری اجتماعی، علوم اجتماعی و سایر علوم انسانی است. مرزهای دانش مددکاری اجتماعی بر اساس اقدامات پژوهش محور Practice-informed Research و پژوهش های اقدام محور Research-informed Practice قابل توسعه است، از همین رو شورای آموزشی مددکاری اجتماعی CSWE یکی از صلاحیت های حرفه ای مددکاران اجتماعی را مهارت در انجام پژوهش معرفی کرده است، بدین معنی که نه تنها مددکاران اجتماعی لازم است در هر حوزه ای که فعالیت می کنند از آخرین پژوهش های انجام شده در آن حوزه مطلع شوند، بلکه شایسته است که اقدامات پژوهشی نیز در حیطه فعالیت خود انجام دهند.

مهم ترین وجه تمایز مددکاری اجتماعی از سایر حرفه های یاورانه، مفهوم “فرد در محیط” است، بدین معنی که مددکار اجتماعی توامان به مولفه های فردی، اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و فرهنگی اهمیت داده و تغییر در فرد و محیط را برای رسیدن به یک تعادل رضایت بخش و یک تغییر اثر بخش جستجو می کند، لذا دامنه فعالیت های آن تنها محدود به فرد نبوده، خانواده، سایر گروه های اجتماعی و جامعه را نیز شامل می شود.

از سویی مددکاران اجتماعی زمانی می توانند عملکرد خود را حرفه ای و خوب (Good Practice) ارزیابی کنند که این عملکرد بر اساس دانش(knowledge)، مهارت ها، مجموعه ارزش ها و استاندارهای اخلاقی و فرایندهای عاطفی و شناختی باشد، در این صورت است که اساساً فعالیت های آن ها اعتبار حرفه ای می یابد، به عنوان نمونه از پایه های مهم مددکاری اجتماعی حقوق بشر است، از همین رو “رویکرد نقاط قوت” جایگاه شایسته ای در این حرفه دارد و بر اساس این حرفه مددکاران اجتماعی مراجعین را افرادی مدبر، انعطاف پذیر و دارای ظرفیت می بینند، همچنین اصول احترام به ارزش ذاتی انسان ها، عدالت اجتماعی و فردی سازی برای مددکاران اجتماعی از اهمیت خاصی برخوردار است.

هدف اصلی مددکاری اجتماعی

هدف اصلی مددکاری اجتماعی بهبود سلامت و رفاه اجتماعی، کاهش فقر و محرومیت اجتماعی، تلاش در جهت از بین رفتن ستم در جمعیت در معرض خطر با استفاده از تعیین کننده های اجتماعی است، بنابراین این حرفه مسائل اجتماعی، حل تعارض های بین فردی، نیازهای انسانی و سایر موضوع های اجتماعی را مخاطب قرار می دهد. مددکاران اجتماعی افراد و جوامع را درگیر می کنند تا به چالش های زندگی و وقایع تروماتیک پاسخ داده تا بتوانند تغییر و تاب آوری را ایجاد کنند.

کارکرد مددکاری اجتماعی

مروری بر سه کارکرد اساسی مددکاری اجتماعی

سه کارکرد اصلی مددکاری اجتماعی عبارتند از: بازسازی، تأمین منابع و پیشگیری. کلیه این موارد به هم مرتبط و وابسته هستند.

مؤلفه های درمانی و توانبخشی در بازگرداندنِ عملکرد اجتماعی آسیب دیدگان نقش دارند.

مؤلفه درمانی عواملی را که به اختلال عملکرد اجتماعی فرد منجر می شوند از بین می برد. یعنی روابط بین فردیِ مختل شده با حذف عللِ اختلالات ترمیم می گردد. پس از حذف متغیرهایی که باعث این بیماری شده اند، فرد باید با درمان جدید یا ساختار توصیه شده سازگار شود. به فرد کمک می شود تا با خواسته های موقعیت جدید سازگار شود. این به عنوان جنبه توانبخشی شناخته می شود.

به عنوان مثال، سمعک به عنوان یک فرایند درمانی برای یک کودک نیمه ناشنوا که روابط اجتماعی او در نتیجه این مشکل آسیب دیده است، پیشنهاد می شود. این جنبه شفابخش و از اجزاء توانبخشی می باشد.

کارکردهای مددکاری اجتماعی
کارکردهای مددکاری اجتماعی

هم جنبه توسعه ای و هم جنبه آموزشی تأمین منابع حیاتی هستند.

منظور از جنبه رشدی، ارتقای اثربخشیِ منابع و همچنین متغیرهای شخصیتی برای افزایش تعاملات اجتماعیِ موثر است.

به عنوان مثال: آقا و خانم ایکس علیرغم اختلافات گاه و بیگاه، زوجی خوشبخت هستند. آنها در حال طلاق نیستند و شرایط زندگی مشترک آنها خوب است. با کمک یک سازمان مشاوره خانواده، آنها می توانند مشکلات خود را حل کنند و رابطه خود را ترمیم سازند. از این فرایند به عنوان جنبه توسعه ای مددکاری اجتماعی یاد می شود.

طیف آموزشی مددکاری اجتماعی برای آشنایی عموم مردم با معیارها و الزامات خاص برای شرایط جدید یا در حال تغییر طراحی شده است.

به عنوان مثال: گفتگوهایی که یک مشاور با هدف رسیدگی به مسائل خانواده و ازدواج ارائه می دهد، یک فرآیند آموزشی است.

سومین کارکرد مددکاری اجتماعی پیشگیری از نارسایی های اجتماعی است.

این امر مستلزم شناسایی، اصلاح یا حذف شرایط و موقعیت‌هایی است که ممکن است مانع از رشد عملکرد اجتماعیِ کارآمد در سریعترین زمان ممکن شود.

کارکردهای مددکاری اجتماعی
کارکردهای مددکاری اجتماعی

به عنوان مثال، ایجاد یک باشگاه ورزشی برای جوانان (مختص آقایان) و در مکان‌های خاص (آسیب خیز یا کم برخوردار)، ممکن است بتواند به پیشگیری از وقوع جُرم و جنایت نوجوانان کمک شایانی نماید. یا انجام مشاوره های قبل از ازدواج برای جوانان ممکن است بتواند به پیشگیری از مشکلات زناشویی در آینده کمک فوق العاده ای نماید.

مددکاری اجتماعی چیست؟

درباره مددکاری اجتماعی و تأثیرات آن بر جامعه

مددکاری اجتماعی یک تغییر بازی است. مددکاران اجتماعی در جوامع با افراد کار می کنند تا در چالش هایی که در زندگی با آن مواجه هستند راههای مثبتی را پیدا کنند. آنها به مردم کمک می کنند تا محیطی را بسازند که می خواهند در آن زندگی کنند، از طریق تصمیم گیری مشترک، تولید مشترک و مسئولیت اجتماعی. بدیهی است سلامت اقتصادی بدون سلامت اجتماعی محقق نمی شود.

تمرین اخلاقی

توسعه و ترویج حقوق بشر و عدالت اجتماعی، با هر نوع دیدگاه و عملکردی از مددکاران اجتماعی حیاتی است. بیانیه اصول اخلاقی هر مددکار اجتماعی را راهنمایی می‌کند تا نابرابری‌ها و تبعیض را در همه اشکال آن به چالش بکشند و افراد را قادر می سازد تا مسئولیت زندگی خود را بر عهده بگیرند، مشروط بر اینکه به دنبال آسیب رساندن یا سوء استفاده از مردم نباشند.

حفاظت اجتماعی و تغییر و تحول

صدقه تغییر نمی آورد، بلکه می تواند وابستگی ایجاد کند. حمایت اجتماعی یک مسئولیت اجتماعی است، اما باید به شمول و انسجام اجتماعی در جوامع ما منجر شود. مددکاران اجتماعی از مهارت، دانش و تخصص لازم و کافی برخوردارند تا در کنار مردم کار کنند و از آنها در مسیر تغییر حمایت نمایند تا بتوانند به رفاه فردی و جمعی دست یابند.

مددکاری اجتماعی Social Work
مددکاری اجتماعی چیست؟

اقتصاد مددکاری اجتماعی

به ازای هر دلاری که برای خدمات اجتماعی خرج می شود، ۳ دلار بازگشت سرمایه برای اقتصاد ملی وجود دارد.
سرمایه گذاری در مددکاری اجتماعی، انسجام و صلح اجتماعی را ایجاد می کند.
تولید مشترک باعث اشتغال اعضاء جامعه می شود.

مددکاری اجتماعی بزرگترین جنبش غیرسیاسی در سطح جهان برای صلح و عدالت اجتماعی است.

چشم اندازهای آینده مددکاری اجتماعی

معرفی برخی از امیدوار کننده ترین چشم اندازهای آینده مددکاری اجتماعی

حوزه مددکاری اجتماعی برای پاسخگویی به نیازهای جامعه دائما در حال تغییر و تحول است. در سال‌های اخیر، شاهد ظهور تعدادی از روندهای جدید در این عرصه بوده‌ایم و این روندها احتمالاً آینده مددکاری اجتماعی را شکل خواهند داد.

در این مطلب، برخی از امیدوار کننده ترین چشم اندازهای آینده مددکاری اجتماعی را بررسی خواهیم کرد. ما در مورد ظهور فناوری، تمرکز فزاینده بر عدالت اجتماعی و افزایش تقاضا برای خدمات بهداشت روان بحث خواهیم کرد.

مددکاری اجتماعی یک حوزه گسترده و همیشه در حال تکامل است و روندهای آینده در این حرفه دائماً در حال تغییر و تحول است. با این حال، چند روند کلیدی وجود دارد که احتمالاً در سال‌های آینده تأثیر عمده‌ای بر حرفه مددکاری اجتماعی خواهند گذاشت.

چشم اندازهای آینده مددکاری اجتماعی
چشم اندازهای آینده مددکاری اجتماعی

۱. ظهور فناوری

فناوری در حال حاضر تأثیر زیادی بر مددکاری اجتماعی دارد و این روند در آینده ادامه خواهد داشت. مددکاران اجتماعی به طور فزاینده ای از فناوری برای ارائه خدمات به گروههای هدفشان در حیطه های مختلفی اعم از مشاوره های آنلاین سلامت از راه دور و گروه های پشتیبانی رسانه های اجتماعی استفاده می کنند. فناوری همچنین برای جمع آوری داده ها، پیگیری پیشرفت مراجع و توسعه مداخلات جدید استفاده می شود.

۲. تمرکز فزاینده بر عدالت اجتماعی

عدالت اجتماعی همیشه یک ارزش اصلی در مددکاری اجتماعی بوده است، اما تمرکز بر این موضوع احتمالاً در سال‌های آینده بیشتر خواهد شد. مددکاران اجتماعی به طور فزاینده ای برای رسیدگی به مسائلی همچون تبعیض، نابرابری ها و مسائلی از این دست فراخوانده خواهند شد. آنها همچنین برای توسعه و ترویج تغییرات اجتماعی و ایجاد جامعه ای عادلانه تر تلاش خواهند کرد.

۳. اهمیت مراقبت از خود

مددکاران اجتماعی اغلب برای کمک به دیگران در شرایط دشوار فراخوانده می شوند که این موضوع می تواند بر سلامت روانی و عاطفی آنها تأثیر بگذارد. بنابراین اهمیت خودمراقبتی به طور فزاینده ای در حرفه مددکاری اجتماعی موضوعی درخوراهمیت شناخته می شود. مددکاران اجتماعی باید استراتژی هایی را برای مراقبت از خود، هم از نظر شخصی و هم از نظر حرفه ای ایجاد کنند.

۴. نیاز به همکاری بین حرفه ای

پیچیدگی مشکلات اجتماعی در حال افزایش است و مددکاران اجتماعی باید برای رسیدگی به این مشکلات همکاری نزدیک‌تری با سایر متخصصان داشته باشند. این موضوع شامل همکاری با سایر مددکاران اجتماعی و همچنین متخصصان سایر حرف یاورانه از جمله متخصصین مراقبت‌های بهداشتی، آموزش، و حقوق قضایی می‌شود.

۵. ظهور تخصص های جدید

حوزه مددکاری اجتماعی به طور مداوم در حال توسعه و پیشرفت است و تخصص های جدید همیشه در حال ظهور هستند.

برخی از تخصص های نوظهور در مددکاری اجتماعی عبارتند از:

 • مددکاری اجتماعی سالمندان
 • مددکاری اجتماعی سلامت روان
 • مددکاری اجتماعی اعتیاد
 • رفاه کودکان و مددکاری اجتماعی
 • مددکاری اجتماعی زیست محیطی

۶. افزایش تقاضا برای خدمات بهداشت روان

تقاضا برای خدمات بهداشت روان در حال افزایش است و این روند احتمالاً در آینده نیز ادامه خواهد داشت. این موضوع به دلیل عوامل متعددی از جمله افزایش میزان اضطراب و افسردگی در جامعه، پیچیدگی روزافزون زندگی مُدرن و اَنگی است که اغلب با بیماری های روانی همراه می باشد.

مددکاران اجتماعی در موقعیت مناسبی برای پاسخگویی به تقاضای رو به رشد خدمات بهداشت روانی قرار دارند. آنها مهارت ها و دانش لازم را جهت ارزیابی و درمان مشکلات سلامت روان دارند و می توانند برای توسعه استراتژی های مقابله ای و ایجاد تاب آوری با مراجعان همکاری نمایند.

۷. ظهور تمرین مبتنی بر شواهد

تمرین مبتنی بر شواهد، استفاده از نتایج تحقیقات علمی در مداخلات حرفه ای و کار عملی در مددکاری اجتماعی است. این روند در حال افزایش است زیرا مددکاران اجتماعی به طور فزاینده ای اهمیت استفاده از شواهد علمی جهت پشتیبانی از مداخلات خود را تشخیص می دهند.

چشم اندازهای آینده مددکاری اجتماعی
چشم اندازهای آینده مددکاری اجتماعی

نتیجه گیری

آینده مددکاری اجتماعی روشن است. این حرفه در حال رشد و تکامل است و فرصت های هیجان انگیز زیادی برای مددکاران اجتماعی وجود دارد تا در جهان تغییر ایجاد کنند.

آیتم هایی که در این مطلب مورد بحث قرار می‌گیرد، تنها تعدادی از گزینه هایی می باشند که این موضوع مهم را اثبات می کند که مددکاری اجتماعی در حال تغییر می باشد. همانطور که این حرفه به توسعه و تکامل خود ادامه می دهد، مددکاران اجتماعی باید سازگار و مایل به پذیرش چالش های جدید باشند.

حوزه مددکاری اجتماعی

هدف مددکاری اجتماعی کمک به افراد نیازمند است تا توانایی حل مشکلات خود را توسعه دهند. مددکاری اجتماعی هم یک آزمایش علمی است و هم یک اثر هنری.

مددکاری اجتماعی علم است به این معنا که مجموعه دانش یک مددکار اجتماعی از دانش سایر رشته ها تشکیل شده است و او از این مبانی نظری برای کمک به افراد، یعنی برای کار عملی استفاده می کند. دانش نظری باید در عمل به کار گرفته شود. توانایی انجام کار را مهارت می گویند. در نتیجه مددکاری اجتماعی حرفه ای باید به یک خدمت حرفه ای مبتنی بر دانش تخصصی و مجموعه ای از آرمان های مددکاری اجتماعی تبدیل شود.

یک مددکار اجتماعی باید با افرادی که به آنها خدمت می کند روابط مثبت ایجاد کند. او باید بتواند با مردم مصاحبه کند و گزارش بنویسد. او باید بتواند تشخیص دهد یا منبع مشکل را مشخص کند و سپس یک برنامه درمانی را طراحی نماید.

حوزه مددکاری اجتماعی Social Work's Scope
حوزه مددکاری اجتماعی Social Work’s Scope

چهار مرحله کلیدی در مددکاری اجتماعی عبارتند از: ارزیابی مشکل، برنامه ریزی راه حل، اجرای آن و ارزیابی نتیجه.

تمایل واقعی مددکار اجتماعی برای کمک به مددجو برای حل این وضعیت کافی نیست. او باید بتواند به گروه هدفش کمک کند.

۱) پرونده سازی در محیط اجتماعی

۲) تعلق به گروه های اجتماعی.

۳) مشارکت در فعالیت های اجتماعی.

۴) تحقیق مددکاری اجتماعی.

۵) اداره مددکاری اجتماعی.

۶) شرکت در فعالیت های فوق برنامه

سه روش اول به عنوان روش های کمک مستقیم و سه مورد آخر به عنوان روش های کمک ثانویه یا کمکی شناخته می شوند. این شش شیوه مددکاری اجتماعی، رویکردهای روشمند و برنامه ریزی شده ای برای کمک به دیگران هستند.

مشکلات فردی، چه در چارچوب کل و چه به عنوان جزئی از آن، کانون مددکاری موردی اجتماعی است. وقتی فردی درگیر موضوعی می شود چون به دلیل شرایط خارج از اختیار خود قادر به مقابله با آن موضوع نیست، گرفتار آن موضوع می شود. به دلیل عصبی بودن، موقتاً قادر به حل مشکلات نیست. در هر شرایطی کارکرد اجتماعی او مختل می شود. مدیر مورد از طریق روابط حرفه ای، اطلاعاتی را در مورد کل محیط مددجو جمع آوری می کند، علل را تعیین می کند، یک برنامه درمانی ایجاد می کند و تلاش می کند ادراکات و نگرش های مددجو را تغییر دهد.

مددکاری گروهی اجتماعی نوعی از خدمات مددکاری اجتماعی است که در آن یک فرد حرفه ای آموزش دیده به افراد کمک می کند تا روابط و عملکرد اجتماعی خود را از طریق تجربیات گروهی بهبود بخشند. افراد در مددکاری گروهی ضروری هستند و به آنها کمک می شود تا از طریق برنامه های سازگاری که بر رشد شخصیت فرد در عملکرد و روابط گروهی تأکید دارد، پیوندهای اجتماعی خود را تقویت نمایند. به افراد در ایجاد تغییرات و برنامه ریزی های لازم از طریق گروه کمک می‌شود.Social Work’s Scope

سازمان اجتماعی نوع دیگری از مددکاری اجتماعی است. جامعه متشکل از گروه هاست و به سیستمی از تعاملات سازمان یافته اطلاق می شود. با این حال، هیچ جامعه ای کاملاً سازماندهی نشده است. سازمان جامعه یک رویکرد سیستماتیک برای تلاش در جهت تقویت پیوندهای جامعه است. سازمان اجتماعی مستلزم شناسایی مشکلات، یافتن منابع برای حل مشکلات جامعه، توسعه روابط اجتماعی و اجرای برنامه های لازم برای دستیابی به اهداف جامعه است. به این ترتیب جامعه می تواند به خودکفایی رسیده و ذهنیت مشارکت و تعاون را در بین اعضای خود پرورش دهد.

حوزه مددکاری اجتماعی Social Work's Scope
حوزه مددکاری اجتماعی Social Work’s Scope

مدیریت رفاه اجتماعی به فرآیند سازماندهی و اداره خدمات مددکاری اجتماعی خصوصی و دولتی اطلاق می شود. یک مددکار اجتماعی در قالب نقش مدیریت ممکن است مسئول توسعه برنامه‌ها، بسیج منابع، شامل انتخاب و استخدام پرسنل، سازماندهی مناسب، هماهنگی، ارائه رهبری ماهرانه و دلسوزانه، راهنمایی و سرپرستی کارکنان، رسیدگی به تأمین مالی و برنامه بودجه و ارزیابی باشد.

تحقیق مددکاری اجتماعی یک تحقیق سیستماتیک با هدف کشف حقایق جدید، آزمایش ایده‌های قدیمی، تأیید نظریه‌های موجود، و تعیین پیوندهای علت و معلولی بین موضوعاتی است که یک مددکار اجتماعی به آن ها علاقه‌مند است. برای ایجاد هر نوع برنامه علمی مددکاری اجتماعی، یک تحلیل جامع از وضعیت داده شده، از جمله تحقیق و نظرسنجی مددکاری اجتماعی مورد نیاز است.

هدف از کُنش اجتماعی ایجاد تغییرات مطلوب به منظور تضمین رشد و پیشرفت اجتماعی است. افزایش آگاهی در مورد معضلات اجتماعی، بسیج منابع، تشویق گروه های مختلف مردم به اظهار نظر علیه اقدامات مضر و اعمال فشار برای وضع قوانین، همگی از فعالیت های مددکاران اجتماعی است که از رویکرد کُنش اجتماعی استفاده می کنند. در این روش مددکار اجتماعی به دنبال ایجاد تعادل منطقی بین نیازهای جامعه و نگرانی های زیست محیطی است.

گردآوری و ترجمه: پایگاه خبری اختصاصی مددکارنیوز

مجله اینترنتی مددکاری اجتماعی ایران
دکمه بازگشت به بالا