۳ درصد جمعیت زندانیان کشور زن هستند

زندان زنانرئیس سازمان زندان‌های کشور گفت: در حال حاضر حاضر تعداد زندانیان رای باز در استان تهران حدود ۲۰۰ نفر است، این در حالی است که ۵۰ درصد زندانیان برخی استان‌ها دارای رای باز بوده و در خارج از زندان مشغول به کارند.

به گزارش وبسایت تخصصی مددکاری اجتماعی ۲۰۱۵ به نقل از ایلنا؛ اصغر جهانگیر درباره زندانیان رای باز با بیان اینکه تعداد زندانیان رای باز در استان تهران بسیار پایین بوده و امیدواریم با پیگیری‌های مدیرکل جدید زندان‌های استان تهران بتوانیم؛ این آمار را افزایش دهیم، گفت: در حال حاضر حاضرتعداد زندانیان رای باز در استان تهران (زندانیانی که در خارج از زندان به کار اشتغال دارند) حدود ۲۰۰ نفر است.

وی با تاکید بر کم بودن این تعداد نسبت به جمعیت بالای کیفری استان تهران ادامه داد: این درحالی است که ۵۰ درصد زندانیان برخی استان‌ها دارای رای باز بوده و در خارج از زندان مشغول به کارند.

رئیس سازمان زندان‌های کل کشور خاطرنشان کرد: استان کهکیلویه و بویر احمد و استان فارس از جمله استان‌هایی هستند که اشتغال‌های خوبی را برای زندانیان رای باز در خارج از زندان فراهم کرده‌اند.

جهانگیر با بیان اینکه در حال حاضر بیشترین آمار زندانیان مربوط به استان تهران است، اظهار امیدواری کرد که استان‌های با جمعیت بالای کیفری همچون استان تهران در این زمینه همکاری کنند تا با ایجاد اشتغال برای زندانی به وی و خانواده‌ وی کمک شود.

وی در خصوص صدور رای باز برای زنان زندانی تصریح کرد: بحث اشتغال در خارج از زندان عمدتا برای آقایان است و ما باید محیط‌هایی را برای اشتغال زنان در خارج از زندان فراهم کنیم.

این مقام قضایی با اشاره به آمار پایین زندانیان زن نسبت به زندانیان مرد، اظهار کرد: تنها ۳ درصد از جمعیت زندانیان ما زن بوده و ۹۷ درصد مابقی را آقایان تشکیل می‌دهند، لذا وقتی این ۳ درصد در سطح کشور تقسیم می‌شود؛ زنان زندانی آمار بسیار کمی را در هر استان به خود اختصاص می‌دهند.

جهانگیر افزود: مجموعه‌های حرفه‌آموزی ما شرایط اشتغال زنان را در داخل زندان فراهم کرده‌اند به نحوی که آنان می‌توانند؛ در رشته‌های همچون خیاطی، قالیبافی، بافندگی، صنایع دستی فعالیت کنند. بنابراین این گروه از زنان از محل این حرف درآمد داشته و اشتغال آنها ضمانت شده است.

وی با بیان اینکه برای صدور رای باز برای زندانی شرایط خاصی وجود داشته و آئین‌نامه آن نیز توسط قوه قضائیه ابلاغ شده است، افزود: باید این افراد محکومیت زیر ۵ سال داشته باشند و با شرایط خاصی برابر مقررات ابلاغ شده، افراد می‌توانند از رای باز و اشتغال در خارج از زندان برخوردار شوند.

مجله اینترنتی مددکاری اجتماعی ایران
دکمه بازگشت به بالا