نگاهی کوتاه بر سوء استفاده های میلیونی از معتادان به طُرق مختلف

اعتیاددر کشور از مردان و زنان معتاد سوء استفاده میلیونی می‌شود. موضوع قاچاق متادون و فروش آن در بازار سیاه موضوعی قدیمی است که همچنان به عنوان یک معضل در درمان اعتیاد مطرح می‌شود.

به گزارش وبسایت تخصصی مددکاری اجتماعی ۲۰۱۵؛ روزنامه آرمان در ادامه می نویسد، گاهی افراد سودجو به سراغ معتادان رفته و با سرکیسه کردن آنان قصد پر کردن جیب هایشان را دارند. در جامعه متادون به عنوان داروی خیابانی مورد استفاده قرار می‌گیرد، در حالی که استعمال آن برای ترک آسان اعتیاد است.موضوع قاچاق متادون و فروش آن در بازار سیاه موضوعی قدیمی است که همچنان به عنوان یک معضل در درمان اعتیاد مطرح می‌شود.در این ارتباطات سازمان غذا و دارو به عنوان متولی توزیع متادون مدعی است که نشت متادون به بازار سیاه از طریق مراکز درمانی و کلینیک‌ها صورت می‌گیرد. در مقابل مراکز درمانی نیز اعلام می‌کنند که متادون موجود در بازار سیاه بسیار بیشتر از سهمیه کل مراکز درمانی است و آنها نمی‌توانند همزمان به بیماران خود دارو دهند و در عین حال نیاز بازار سیاه را هم تامین کنند. ستاد مبارزه با موادمخدر نیز سخت به دنبال مشخص کردن محل نشت متادون است و به همین منظور طرحی را جهت هولوگرام‌دار کردن متادون به سازمان غذا و دارو ارائه کرد تا در تمام مراحل از کارخانه تا مراکز درمانی همه موظف باشند کد شناسایی تک‌تک متادون‌های دریافتی را در سامانه مشخصی به ثبت برسانند تا ورودی و خروجی همه مراکز، کارخانه‌ها و دانشگاه‌های علوم پزشکی مشخص شود. اما متاسفانه این طرح هرگز اجرایی نشد تا اینکه در چند هفته گذشته محمد آذرنیا، دبیر شورای مبارزه با موادمخدر استان تهران سازمان غذا و دارو مراکز درمانی را محل نشت دانسته و در یک طرح قصد دارد نظارت را بر این مراکز سفت و سخت انجام دهد. در چنین شرایطی که سازمان غذا و دارو انگشت اتهام را به سوی مراکز درمانی نشانه رفته است، اتفاقی جالب نشان داد که محل نشت متادون، غیر از مراکز درمانی است. به گزارش باشگاه خبرنگاران،‌اکنون با وجود عدم توزیع قرص متادون پنج در۱۱ استان از سوی دانشگاه‌های علوم پزشکی این قرص در بازار سیاه به وفور یافت می‌شود. طبق گزارش‌ها توزیع قرص متادون پنج در استان‌های همدان، آذربایجان غربی و شرقی، مازندران، خراسان رضوی و شمالی، فارس، مرکزی، بوشهر، کردستان و تهران یا به طور کامل قطع شده یا بسیار محدود انجام می‌شود. با وجود عدم توزیع قانونی متادون، قیمت قرص متادون پنج در بازار سیاه هیچ افزایشی نداشته و همچنان به وفور یافت می‌شود تا جایی که مشاهده شده عطاری‌ها به مراکز درمانی پیشنهاد تامین این قرص را می‌دهند.

فروش غیر قانونی متادون در باشگاه‌های ورزشی و آرایشگاه‌ها

متادون عرضه‌شده به دو صورت فله و کارخانه‌ای در بازار سیاه به فروش می‌رسد و مشتری‌های زیادی هم دارد؛ چرا که بسیاری از کارمندان و شاغلان معتاد به دلیل نگرانی از ثبت شدن مشخصات و ایجاد مشکلات احتمالی، ترجیح می‌دهند به جای مراجعه به مراکز رسمی ترک اعتیاد، متادون را از بازار سیاه و با چندین‌برابر قیمت دریافت کنند.در واقع مشتریان بسیار زیاد متادون بازار سیاه و شبکه قاچاق قدرتمندی را شکل داده که بسیار مبهم و پیچیده است. جذابیت این بازار پرسود به ‌قدری زیاد است که در یکی- دو سال گذشته متادون علاوه بر عطاری‌ها در آرایشگاه‌های زنانه و مردانه، باشگاه‌های ورزشی و حتی دکه‌های روزنامه‌ فروشی هم عرضه می‌شود.

عطـاری‌ها محل فروش متادون

اردیبهشت امسال رئیس سازمان غذا و دارو با انتقاد از فروش متادون در عطاری‌ها گفت: همان‌طور که هیچ‌وقت مجوز برای فروش سیگار صادر نمی‌کنیم، نمی‌توان به عطاری‌ها نیز مجوز فروش دارو داد و این کار فقط به‌عهده داروخانه‌ها است. رسول دیناروند افزود: ارائه داروهای گیاهی بدون مجوز، تولید داروهای گیاهی ترکیبی با مواد شیمیایی و فروش انواع مواد مخدر و متادون مواردی از تخلفات این عطاری‌ها هستند که باید با آنها برخورد جدی شود. او تاکیدکرد: در برخی استان‌ها به‌دلیل همکاری مطلوب تعزیرات و دستگاه قضائی با ما، این مشکل تا حد زیادی تحت کنترل درآمده و شرایط بهتری حاکم شده است، اما در برخی دیگر از استان‌ها که این همکاری وجود ندارد، اوضاع چندان مطلوب نیست. به گزارش تسنیم، او تاکیدکرد:ما با عطاری‌هایی که در چارچوب کاری خود فعالیت دارند مشکلی نداریم،اما موظفیم برابر قانون با عطاری‌های خاطی برخورد کنیم.

مجله اینترنتی مددکاری اجتماعی ایران
دکمه بازگشت به بالا