اهمیت مشاوره قبل از ازدواج

از اهمیت مشاوره در زندگی به خصوص مشاوره قبل از ازدواج که منجر به انتخاب درست شریک زندگی و داشتن یک زندگی مطلوب می شود سخن می گوییم.

سخن ابتدایی

در گذشته مشاوره و مراجعه به فرد متخصص (مشاور دهنده)، در ایران بسیار ناشناخته و کم هویدا بوده است. متاسفانه در زمان های گذشته به دلیل سواد کم افراد و باورهای غلط، این اعتقاد وجود داشته است که افراد مبتلا به بیماری های مرضی و روحی و روانی باید به روانشناس مراجعه کنند. در زمان های گذشته زن و مرد بطور کاملا سنتی و به دور از هیچ گونه آشنایی از خصوصیات یکدیگر، برای هم انتخاب می شدند. انتخاب های اشتباه باعث شکست و پدیدار شدن ناخوشی های فراوانی در زندگی زوجین بوده است. در این روزها با گسترش علم روانشناسی و بالا رفتن سطح سواد و فرهنگ افراد، مشاوره به یکی از اساسی ترین نیاز ها در زندگی هر فردی تبدیل شده است. این علم خارق العاده در سرتاسر زندگی به خصوص مشاوره قبل از ازدواج دارای اهمیت است. ما در این مقاله شما را با اهمیت مشاوره زوجین آشنا، و راهکارهایی جهت واقعی شدن روند مشاوره قبل از ازدواج ارائه خواهیم داد.

اهمیت مشاوره قبل از ازدواج 

مشاوره قبل از ازدواج یکی از مهمترین زمان های برقراری ارتباط با روانشناس است. مشاور تسهیل کننده انتخاب درست مراجعه کنندگان خواهد بود. افراد مراجعه کننده باید با روانشناس به دور از هرگونه ترس و یا تملقی تمامی احساسات و باورهای فکری و همچنین انتظارات خود را بیان نمایند. همکاری زوجین مراجعه کننده در سرانجام این ارتباط و نتیجه آن برای انتخاب صحیح و داشتن یک زندگی مطلوب، بسیار موثر واقع می شود. این نکته بسیار حائز اهمیت است که مشاور، رازدارترین و قابل اعتمادترین فرد در زندگی شخص مراجعه کننده می باشد. وی با علم به روز و به دور از هرگونه قضاوت، مسائل را بسیار تیزبینانه بررسی می کند. اهمیت مراجعه به روانشناس، نه تنها در پیش از ازدواج بلکه در سرتا سر زندگی نقش بزرگی برای داشتن یک زندگی مطلوب ایفا می کند.

مشاوره پیش از ازدواج

مشاوره پیش از ازدواج در ایران چگونه صورت می گیرد؟

فرد مشاوره دهنده دارای علم و تخصص، به کشف ناشناخته های رفتاری می پردازد. زوجین کاندید شروع زندگی به این دلیل باید به انجام مشاوره قبل از ازدواج بپردازند زیرا که از خصوصیات نهفته و انتظارات یکدیگر بطور کامل آگاه شوند. متاسفانه عدم آگاهی به خصوصیات نهفته و انتظارات نهفته باعث بروز مشکلات بسیار زیادی در زندگی مشترک برای افراد می شود. اگر زوجین مکمل یکدیگر شناخته شوند، راهکارهایی جهت داشتن یک زندگی و ارتباط زناشویی بسیار مطلوب به زوجین داده می شود. در صورت تشخیص عدم تناسب زوجین، قطعا روانشناس خواستار تجدید نظر زوجین خواهد شد.

راهکارهایی جهت واقعی شدن روند مشاوره قبل از ازدواج

  • زوجین روند مشاوره قبل از ازدواج را قبول داشته باشند.
  • زوجین یک روانشناس حاذق که دارای علم روانشناسی می باشد را انتخاب نمایند.
  • زوجین برای داشتن یک زندگی مطلوب انتظارات خود را از یکدیگر به درستی بیان نمایند.

اهمیت مشاوره زوجین

سخن پایانی

جان کلام، مشاوره قبل از ازدواج منجر به یک انتخاب بسیار درست از شریک زندگی می شود. در جلسات مراجعه به روانشناس، مشکلات رفتاری نهفته تشخیص داده می شود. روانشناسان بنا بر عهد دیرینه خود، آرامش را برای تمام مراجعه کنندگان خود رقم خواهند زد.

مجله اینترنتی مددکاری اجتماعی ایران
گردآوری و ترجمه توسط
کارگروه مددکاری اجتماعی ایرانیان
دکمه بازگشت به بالا