مددکاری اجتماعی نظامی چیست؟

نویسنده: دکتر جواد طلسچی یکتا؛ مددکار اجتماعی و مدیر مجله اینترنتی مددکاری اجتماعی

مددکاری اجتماعی نظامی: شاید برای مددکاران پیش بیاد که در دوره کاری خود با مددجویان نظامی نیز برخورد داشته باشند اما عده ای نیز هستند که انتخاب می نمایند تا به طور تخصصی مطالعات خود را بر نظامیان و فهم نظامی گری متمرکز نموده و به افرادی که با چالش های منحصر به فردی در دوران خدمت خود دست و پنجه نرم می کنند کمک نمایند؛ از جمله این چالش ها افسردگی، اختلال دو قطبی، اسکیزوفرنی، استرس پس از وقوع حادثه، اضطراب و مصرف مواد مخدر است.

پس می توان گفت که مددکاری اجتماعی نظامی، یک حوزه تخصصی است که نیازمند دانش و مهارت پیشرفته مددکاری می باشد. به عبارتی ساده تر، مددکاری نظامی، ارائه خدمات اجتماعی به نیروهای فعال در ارتش (ایالات متحده)، کهنه سربازان، و خانواده های پرسنل نظامی می باشد. این خدمات شامل مشاوره، برنامه های حمایتی پیشرو، کمک به کهنه سربازان (یا بازنشستگان) برای برگشت به زندگی شهروندی و عادی، و فراهم کردن منابع مالی، آموزشی، سلامت و مراقبت های بهداشتی است.

فعالیت های مددکاران نظامی

مددکاران نظامی در زمینه های مختلفی می توانند فعالیت کنند من جمله:
مراقبت های سلامت روان
مشاوره فردی و خانوادگی
دسترسی به منابع مالی و سایر منابع
اقدامات ضروری در شرایط بحرانی
حمایت یکپارچه از کهنه سربازان و بازنشستگان

همانطور که می دانیم، زندگی افراد نظامی با آسیب های روانی همراه است. مددکاران به این افراد در چالش های عاطفی و روانی از طریق فراهم آوردن شرایط درمان، ارزیابی میزان خطر، مشاوره و همچنین دسترسی به منابع پشتیبان کمک می نمایند.

بسیاری از اوقات کهنه سربازان در تعدیل سازی زندگی عادی خود دچار مشکل می شوند که مددکاران نظامی مرحله ی “گذار” را برایشان تسهیل می نمایند. همچنین مددکاران، حامی نظامیانی هستند که دچار ناتوانی جسمی و روانی و مشکلات مالی می باشند. گاهی اوقات نیز مددکاران به حمایت از خانواده این افراد برخاسته و در شرایطی همچون خشونت خانگی، مصرف مواد مخدر، گرایش به خودکشی مداخله نموده و از تسریع روند آنها جلوگیری نموده و شرایط درمان را برای شان فراهم می آورند.

انواع مددکاران نظامی

مددکاران اجتماعی به عنوان کادر ارتش

برخی از مددکاران نظامی همچون نظامیان دیگر در پایگاه های نظامی زندگی می کنند و نیاز است که آموزش های نظامی کامل را ببینند. این افراد خدمات مرتبط با سلامت همچون مشاوره، حمایت عاطفی، و دسترسی به منابع را برای نظامیان فراهم می آورند. این مددکاران با توجه به شرایط، گاهی با واحد های نظامی همراه گشته و برخی اوقات نیز در ساختمان های پزشکی که به واحدهای متعددی خدمات رسانی می کنند، فعالیت دارند. هدف آن ها کمک به نظامیان است تا سلامتی خود را حین فعالیت، در حد مطلوب حفظ نمایند.

مددکاران شهروند فعال در حوزه نظامی

برخی از مددکاران در مراکز پشتیبانی نظامی مشغول به فعالیت هستند نظیر سازمان هایی که به پرسنل ارتش کمک می نمایند تا بتوانند این مرحله گذار به زندگی عادی را طی کنند. فعالیت مددکاران در چنین مراکز و سازمان هایی به صورت مشاوره ی فردی و خانوادگی، راهنمای مالی و شغلی، خدمات بهداشتی، جلوگیری از خشونت خانگی، کارگاه های احیاء و منابع آموزشی است. این مددکاران مداوماً از مددجویان خود حمایت می کنند.

مددکاران اجتماعی مرتبط با امور نظامیان بازنشسته

این قِسم از مددکاران وظیفه دارند به افراد بازنشسته و خانواده هایشان مشاوره داده، مراقبت های پزشکی اولیه را ارائه نموده، برنامه هایی برای بی خانمان ها داشته و در کل از آن ها پشتیبانی نمایند.

مددکاران شخصی

این قشر از مددکاران با اقدامات خصوصی به افراد نظامی و بازنشسته خدمات رسانی می کنند. آن ها با مددکاران در کادر ارتش همکاری نموده ، و می توانند به تنهایی نیز این پرسنل نظامی را ملاقات نمایند.

منبع:

How to Become a Military Social Worker.mhtml

مجله اینترنتی مددکاری اجتماعی ایران
دکمه بازگشت به بالا