مددکاری اجتماعی در کشور هلند

در کشور هلند مددکاری اجتماعی برای حمایت از افراد، خانواده‌ها و اجتماع به کار گرفته می شود و دولت برنامه‌های خاصی را در جهت حمایت از آن در نظر گرفته است.

مددکاری اجتماعی در هلند

مددکاری اجتماعی یک حرفه چند رشته‌ای است که برای حمایت از افراد، خانواده‌ها و اجتماع به کار می‌رود. به عبارتی دیگر، در بسیاری از زمینه‌های اجتماعی از جمله بهداشت روانی، بهداشت عمومی، امور خانواده، سلامتی عمومی و آموزش و پرورش مورد استفاده قرار می‌گیرد.

مددکاری اجتماعی در کشور هلند به عنوان یک حرفه ارزشمندی به شمار می رود و دولت از برنامه‌های خاصی در جهت حمایت از آن استفاده می کند.

این برنامه‌ها شامل فراهم کردن منابع مالی، توسعه آموزش و پرورش، بهبود شرایط کاری و ارائه مزایای اجتماعی و مالی برای مددکاران است.

به عنوان مثال، در دولت هلند هر ساله بودجه مشخصی برای ارتقاء توانمندی‌های حرفه‌ای مددکاران اجتماعی و بهبود شرایط کاری آن‌ها در نظر گرفته می شود. این بودجه شامل پرداخت هزینه‌های آموزش و پرورش، ارائه بورس و تسهیلات مالی به دانشجویان، توسعه برنامه‌های آموزشی برای مددکاران اجتماعی و افزایش توانایی‌ آن‌ها در حوزه‌های مختلف می‌باشد.

مددکاری اجتماعی در کشور هلند
مددکاری اجتماعی در کشور هلند

دانشگاه های مرتبط در کشور هلند

آموزش مددکاری اجتماعی جامع‌ترین حوزه در بخش مطالعات اجتماعی و مهمترین رشته تحصیلی در سطح لیسانس در کشور هلند است. دانشگاه‌های برتر که در این زمینه خدمات آموزشی ارائه می دهند، عبارتند از:

 1. دانشگاه اروترخت
 2. دانشگاه وریج آمستردام
 3. دانشگاه روتردام
 4. دانشگاه آمستردام
 5. دانشگاه تیلبورگ
 6. دانشگاه ماستریخت
 7. دانشگاه رد بوند
 8. دانشگاه لایدن
 9. دانشگاه مطالعات انسانی
 10. دانشگاه گرونینگن

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد دانشگاه‌ها به وب‌سایت هر دانشگاه مراجعه کنید.

عمده فعالیت های مددکاران اجتماعی در هلند

مددکاران اجتماعی در هلند، فعالیت‌های مختلفی را انجام می‌دهند. این فعالیت‌ها به شکل مشابهی در تمامی کشورها انجام می‌شود و شامل موارد زیر است:

 1. پشتیبانی از افراد دارای نیازهای خاص: به افراد دارای مشکلات جسمی، روانی یا اجتماعی کمک می‌کنند و برای آن‌ها خدماتی ارائه می‌دهند تا زندگی بهتری داشته باشند.
 2. رفع مشکلات اجتماعی: برای رفع مشکلات اجتماعی فعالیت می‌کنند. به عنوان مثال، آن‌ها می‌توانند در کمک به افراد بی‌خانمان، بیکاران و معتادان کمک کنند.
 3. پیشگیری از مشکلات اجتماعی: مددکاران اجتماعی به عنوان افرادی که با مشکلات اجتماعی سروکار دارند؛ می‌توانند با ارائه آموزش‌های اجتماعی و مشاوره به جامعه، از بروز مشکلات اجتماعی پیشگیری کنند.
 4. ارتباط با دستگاه‌های قضایی: ممکن است با دستگاه‌های قضایی همکاری کنند تا به رفع مشکلات اجتماعی کمک کنند.
 5. پشتیبانی از خانواده‌ها: به خانواده‌ها کمک می‌کنند تا روابط خانوادگی سالم‌تری باهم داشته باشند و از سوی دیگر به آنان در حل مشکلاتی مانند نارسایی مالی ، نارضایتی خانوادگی و مشکلات روانی که بر روی خانواده تأثیر می‌گذارد؛ کمک می‌کنند.

مجله اینترنتی مددکاری اجتماعی ایران
دکمه بازگشت به بالا