مددکاران اجتماعی بهترین رابط بین ارکان گوناگون نظام بهداشت و درمان در سطوح مختلف هستند

مددکاران اجتماعی بهترین رابط بین ارکان گوناگون نظام بهداشت و درمان در سطوح مختلف هستند.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در پیامی به همایش علمی، توجیهی مسئولان مددکاری اجتماعی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور، یکی از اولویت های وزارت بهداشت را اجتماعی شدن سلامت عنوان کرد و آن را شامل مجموعه اقداماتی دانست که هدف از آنها، ارتقای سلامت عمومی و استقرار عدالت پایدار در دست یابی به خدمات سلامت است. 

به گزارش مجله اینترنتی مددکاری اجتماعی ایران؛ متن این پیام به شرح ذیل است؛

راهبرد اجتماعی شدن سلامت به عنوان یکی از اولویت‌های وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی شامل مجموعه اقداماتی است که هدف از آنها ارتقای سلامت عمومی و استقرار عدالت پایدار در دستیابی به خدمات سلامت است. این مهم از طریق ایجاد ارتباط بین ظرفیت‌ها و منابع اجتماعی و توانمندسازی و سازمان‌دهی آن‌ها برای مشارکت در امر سلامت پیگیری می‌شود.

سال‌هاست که در کشورهای توسعه‌یافته، سیاست‌گذاران حوزه سلامت ضمن اشراف به عوامل اجتماعی موثر بر سلامت به این مهم پی برده‌اند که مددکاران اجتماعی بهترین انتخاب برای ایجاد ارتباط بین ارکان گوناگون نظام بهداشت و درمان در سطوح مختلف هستند. لذا گام‌های مؤثری برای بهره ‌گیری از خدمات مددکاران اجتماعی در حوزه سلامت برداشته و توانسته‌اند در بستری یکپارچه، به کاهش بار هزینه بیماری‌ها از طریق حمایت‌های اجتماعی کمک کنند.

در واقع مددکاری اجتماعی پیشرو با ترویج مسئولیت اجتماعی، نگاهی همه‌جانبه به مقوله اجتماعی شدن نظام سلامت دارد و با بهره‌ گیری از تمامی ظرفیت‌ها و منابع اجتماعی به دنبال بهبود کیفیت زندگی خدمت‌گیرندگان، توسعه سبک زندگی سالم و ارتقاء رضایت بهره‌مندان از نظام سلامت است.

مددکاران اجتماعی شاغل در مراکز درمانی، برنامه‌ای تخصصی برای دوران بستری فرد تا زمان بازگشت دوباره وی به محیط کار و کانون خانواده دارند و در عرصه بهداشت نیز زمینه‌ساز پیشگیری از بیماری‌ها و معلولیت‌ها هستند.

از این منظر و در راستای رویکرد اجتماعی شدن سلامت، با توسعه مددکاری اجتماعی حرفه‌ای می‌توان بار هزینه‎های نظام سلامت و مشکلات اجتماعی کشور را کاهش داد و با افزایش انسجام و مشارکت اجتماعی، به ویژه در سطوح محلی، زمینه بهبود شاخص‌های عدالت در سلامت را فراهم آورد. از این رو ضرورت دارد که ضمن بازتعریف استانداردها و شاخص‌های ارایه خدمات مددکاری اجتماعی در مراکز درمانی و ظرفیت ‌سازی در حوزه بهداشت، گام موثری برای ارتقای سلامت هموطنان برداریم.

در پایان بهروزی و موفقیت روزافزون یکایک شما عزیزان پرتلاش را از خداوند بزرگ خواستارم.

منبع: پایگاه اطلاع رسانی وزارت بهداشت

مجله اینترنتی مددکاری اجتماعی ایران
دکمه بازگشت به بالا