نقش فوریتهای اجتماعی در بلایای طبیعی

گزارش بیست و هفتمین میزگرد مددکاران اجتماعی ایرانیان با موضوع «نقش فوریتهای اجتماعی در بلایای طبیعی از منظر مددکاران اجتماعی»

فوریتهای اجتماعی در بلایا: سوانح طبیعى همواره زندگى بشر را در کره زمین تهدید می‌کند.سرزمین پهناور ایران به دلایلى از جمله قرار گرفتن در کمربند زلزله آلپ هیمالیا، موقعیت جغرافیایى، داشتن طبیعتى ناهمگون و با آب و هوایى متنوع و…، همواره گرفتار بلایاى طبیعى و قهر طبیعت بوده و آثار شوم ویرانى و نابودى و تلفات جانى و خسارات مالى و تخریب محیط زیست همواره بر این مرز و بوم‌ سایه می‌اندازد تا جایى که از ۴۱ نوع بلایاى طبیعى که در جهان شناخته شده است، ۳۱ نوع آن در کشور ایران حادث می‌شود.

این بلایای طبیعی سالانه منجر به مرگ، معلولیت جسمی و روانی و تغییر روند مسیر زندگی میلیون‌ها نفر و صدمات مالی شدید برای افراد و دولتها می‌گردند. کمک‌ها و امدادها از سایر نقاط  کشور و دنیا به دنبال وقوع بلایا به سرعت به منطقه آسیب‌دیده ارسال می‌گردد.

حال سوال اصلی این است که با توجه به اینکه بیشتر کمک های ارسالی در زمان وقوع بلایا کمکهای نقدی و غیر نقدی در جهت کمک به بقا و زنده ماندن افراد درگیر در بلایا می‌باشد نقش فوریتهای اجتماعی در بلایا  از دیدگاه مددکاران اجتماعی بعنوان  یکی از گروههای متخصص مداخلات اجتماعی چیست؟ ‌

فوریتهای اجتماعی در بلایا

برای رسیدن به پاسخ این پرسش؛ در فضای مجازی این سوال در جمع ۳۸۵ نفری از جامعه مددکاران اجتماعی ایران که شامل اساتید این رشته، دانشجویان مقاطع مختلف تحصیلی، مددکاران اجتماعی شاغل در ادارات و سازمانهای مختلف و سایر صاحب نظران مطرح شد.

لازم به ذکر است که مددکاران اجتماعی ابتدا به مداخلات اجتماعی ضروری توسط مددکاران اجتماعی در بلایا پرداختند و سپس به این مسئله پرداختند که چرا نقش مددکاران اجتماعی و به تبع آن فوریتهای اجتماعی در بلایا کمرنگ می‌باشد. در پایان نتایج مباحثه گروهی با استفاده از روش تحلیل محتوای کیفی گرینهایم ولاندمن (۲۰۰۴)  مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت. با تجزیه و تحلیل پاسخ ها کدهای اولیه استخراج گردید. این کدها در طی فرآیند تجزیه و تحلیل در دو گروه  مفاهیم اصلی و مفاهیم فرعی به شرح ذیل قرار گرفتند.

جهت مطالعه متن کامل و نیز جداول تحلیلی اینجا کلیک کنید.

گردآوری و تحلیل: پروانه خفتان؛ کارشناس ارشد مددکاری اجتماعی و عضو تیم تخصصی وبسایت مددکاری اجتماعی ایرانیان

مجله اینترنتی مددکاری اجتماعی ایران
دکمه بازگشت به بالا