زیرشاخه های مددکاری اجتماعی «قسمت دوم»

گردآوری و ترجمه: دکتر جواد طلسچی یکتا؛ مددکار اجتماعی و مدیر مجله اینترنتی مددکاری اجتماعی ایران

زیرشاخه های مددکاری اجتماعی: فعالیت در زمینه های مختلف «قسمت دوم»

در متن قبل به چهار حوزه فعالیت مددکاران اشاره شد؛ در ادامه به چهار حوزه دیگر مددکاری می پردازیم.

زیرشاخه های مددکاری اجتماعی

۵. مددکاران فعال در حوزه بین الملل

سفر کردن بخش طبیعی کار مددکاران فعال در این حوزه است ، افرادی که در سراسر جهان فعالیت کرده و به معضلاتی همچون بی عدالتی اجتماعی، نقض آزادی های مدنی و حقوق بشر می پردازند. گرچه هدف، بهبود کیفیت زندگی افراد است اما تفاوت های فرهنگی بعضا چالش هایی را برای مددکاران ایجاد می نماید. مددکاران از زمانی که در محیط های مختلفی همچون کمپ های مهاجران، آژانس های بین المللی پذیرش فرزند و سازمان های غیر انتفاعی فعالیت داشته و کار می کنند، به آموزش های فراوانی در این زمینه نیاز پیدا کرده اند. برای اینکه بتوانید یکی از متخصصین فعال در حوزه بین الملل باشید، باید حداقل مدرک کارشناسی مددکاری و دید وسیعی نسبت به فرهنگ های مختلف داشته باشید.

۶. مددکاران فعال در حوزه بهداشت و سلامت

اگر تا به حال بحران مربوط به سلامتی را تجربه کرده اید، می دانید که با مشکلات جسمی، روانی و مالی همراه است. مددکاران این حوزه آموزش دیده اند تا به افراد در پشت سر گذاشتن این سختی ها کمک نمایند. آن ها مجهز شده اند تا به افراد و خانواده هایشان در زمان بحران و بیماری و مشکلات حاد و حساس کمک کرده و از حقوق بیماران دفاع نمایند. مددکاران با دیگر متخصصین سلامت در رفع نیازهای بیماران همکاری دارند. آن ها می توانند افراد را برای بهره مندی از دیگر خدمات به دیگر نهاد ها ارجاع داده، به معضل بهره برداری از کودکان و یا مسامحه در این کار بپردازند، تحقیقاتی را جهت آگاهی سیاست اجتماعی انجام داده و در تصمیم گیری و بروکراسی اداری مرتبط با کمک ها و مراقبت های بهداشتی نقش مهمی را ایفا نمایند.

محل کار این افراد می تواند در بیمارستان ها از بخش های اورژانس گرفته تا بخش جراحی غدد سرطانی و مراقبت های ویژه نوزادان، مراکز بازتوانی جسمی، خانه های سالمندان و آسایشگاه ها، شرکت های بیمه و نهاد های مراقبت عمومی باشد.

۷. مددکاران فعال در زمینه مصرف مواد مخدر و سلامت روان

اگر تمایل دارید به افرادی که تجربه آسیب های روانی یا بیماری روانی داشته و یا درگیر مصرف موارد مخدر هستند کمک کنید، فعالیت در این حوزه برای شما مناسب خواهد بود. مددکاران فعال در این حوزه، روان-درمانی فردی و گروهی و مداخله در بحران را برای مددجو ها و کمک به اعضای خانواده برای حمایت از این افراد را فراهم می آورند. آن ها مدیریت مورد انجام داده و افراد را به نهاد های مرتبط با درمان و مسکن ارجاع می دهند.

مددکاران با پزشکان، پرستاران و مشاوران همکاری دارند و در واقع عضوی از تیم تشخیصی و درمانی بوده که در نتیجه داشتن دانش روان شناختی و پزشکی در این زمینه بسیار مهم است. برای مددکاری در این حوزه، داشتن مدرک کارشناسی ارشد نیاز است. باید به یاد داشت که جهت سرو کار داشتن با تلوّن مزاج و خشم ناشی از مصرف مواد، نیاز به شفقت و شکیبایی است. همچنین مددکار در زمینه سلامت روان _یا مددکار بالینی_ قادر به ارائه خدماتی همچون ارزیابی سلامت روان افراد، تشخیص اختلالات روانی، بسط برنامه های درمانی، و کمک به زندگی روزانه ی افرادِ دچار اختلالات روانی است.

۸. مددکار فعال در حوزه نظامی

می دانیم که اعضای ارتش ایالات متحده و کهنه سربازان در معرض خطر سلامت روان قرار دارند و وجود مددکار اجتماعی بسیار حیاتی است. سه نوع از مددکاران فعال در این حوزه:

مددکاران حوزه نظامی-غیر نظامی که در مراکز پشتیبانی ارتش، مراکز نگهداری کهنه سربازان، مدارس و سازمان های مرتبط با مراقبت های سلامت در جامعه ی غیر نظامی فعالیت می کنند.

مددکاران حوزه مرتبط با نظامی ها و سربازان فعال (در ارتش)، در بخش های پزشکی و سلامت روان در پایگاه های نظامی استخدام شده اند تا از افراد در حال خدمت ، پشتیبانی به عمل آورند. 

مددکاران حوزه مرتبط با کهنه سربازان که مشخصا برای بخش های مربوط به امور آن ها و اعضای بازنشسته جهت رفع نیازهای مالی، مسکن، استفاده از مزایای خدمت در ارتش و درمان های مناسب پزشکی و سلامت روان ، فعالیت می کنند.

از رشته مددکاری در سایر زمینه ها نیز می توان بهره برد که به صورت تیتروار در زیر اشاره شده است:

_ مدیریت

_ کوچینگ مالی

_ بازاریابی

_ جمع آوری سرمایه و توسعه اجتماعی

_ تحلیل گر سیاسی

_ مجری مراقبت های بهداشتی

منابع:

۱. https://www.brandman.edu/news-and-events/blog/types-of-social-workers

۲. https://msw.usc.edu/mswusc-blog/the-five-most-popular-social-work-careers/

مجله اینترنتی مددکاری اجتماعی ایران
دکمه بازگشت به بالا