راههای غلبه بر شکست عشقی

راههای غلبه بر شکست عشقی

دکتر جواد طلسچی یکتا؛ مددکار اجتماعی و مدیر مجله اینترنتی مددکاری اجتماعی

عاشق شدن یکی از زیباترین احساسات تجره شده در دنیاست اما زمانی که عشقی که شما ابراز کرده اید با بازخوردی همراه نباشد متناسب با میزان عشق شما ایجاد درد نموده و احساس می کنید که دنیا به آخر رسیده است. با این حال هنوز زندگی پس از شکست عشقی جریان دارد. این درد غیر قابل تحمل به نظر می رسد اما باید دانست که با عشق همراه است. هیچ راهی نیست که شما عاشق شوید و در معرض درد و ناراحتی قرار نگیرید. پس شکیبایی داشته و به خودتان وقت دهید تا این مشکل را از سر بگذرانید. در این راستا چند روش برای غلبه بر شکست عشقی وجود دارد که در زیر بدان اشاره می شود:

بار گذشته را بر دوش نکشید
زمانی که رابطه ای به پایان می رسد، واقعیت را بپذیرید؛ مهم نیست که چقدر دردناک است، سعی کنید با جریان زندگی پیش بروید. اگر دوباره و چند باره به یادآوری گذشته بپردازید ، شما را آزار خواهد داد. برای توقف حمل این باری که از گذشته بدوش داشته اید و لذت بردن از زندگی، باید خودتان وشریکتان را بخشیده تا تجربیات منفی باعث آزار شما نگردد. خودتان را از این جهت ببخشید که کامل نیستید مثل سایر انسان ها و شریکتان را از این بابت ببخشید که زمانی بخشی از زندگی زیبای شما بوده است. زمانی که موفق به انجام چنین کاری شدید، فراموش کردن تجربیات تلخِ بودن در یک رابطه، آسان خواهد بود تا بتوانید این بار را از دوش خود برداشته و تجربیات مثبتی را که باعث تقویت روحیه تان می شود قدر بدانید.

بر علایق تان تمرکز کنید
به کارهایی که بدان تمایل داشته و می خواستید انجام دهید اما بدلیل کمبود وقت انجام نداده اید، بیاندیشید. این بهترین زمان برای انجام چنین کارهایی است؛ پس دست به کار شوید. این موارد می تواند یک سری سرگرمی، فراگیری زبان جدید، یا افزایش مهارت هایتان باشد. وقتی بر چیزی تمرکز می کنید ، این کار ذهن شما را از موقعیت های دردآور دور کرده و روند غلبه بر شکست به آرامی پیش می رود.

شجاع باشید
به خود یادآور شوید که عشق در زندگی افرادی جاری می گردد که آسیب پذیری همراه آن را می پذیرند. عشق برای افراد ضعیف القلب نیست بلکه عشق شما را انتخاب می کند چون به اندازه کافی شجاعت دارید تا از پس احتمال وجود درد همراه با عشق بر آیید. بنابراین شجاعت خود را نشان دهید و به خود یاد آور شوید که قدرتمندترین فرد هستید و قرار نیست که محصور در این شکست عشقی باشید. این شجاعت و عزم و اراده تان است که به شما کمک خواهد کرد تا بر این مشکل غلبه کرده و زندگی تان را با شوق کامل دوباره آغاز نمایید.

با دوستان و آشنایان نزدیک و صمیمی خود دیدار کنید
ایده خوبی است که با کسی که به شما اهمیت می دهد ، احساساتتان را به اشتراک بگذارید. احساسات خود را محبوس نسازید؛ بگذارید دیگران در باره شرایطی که شما می گذرانید بدانند. با بیان آنها، احساس آرامش خواهید کرد. فکرش را هم نمی کنید که حتی یک نصیحت و راهنمایی کوچک چقدر می تواند در غلبه بر این شرایط سخت کارساز باشد.

یاد بگیرید که دوباره عاشق شوید و زندگی کنید
اگر رابطه شما درست و خوب پیش نمی رود ، دلیل بر این نیست که شما دچار شکست عشقی شده اید. این مسئله یا از بدشانسی شماست که این عشق را نمی بینید و نمی پذیرید و یا از طرف معشوقتان است که قادر به تشخیص احساسات و عشقتان نیست. همیشه به ذهن بسپارید که عشق، شکست نمی خورد. اگر این بار بخت با شما یار نبود بدین معنی نیست که برای همیشه بد شانس خواهید بود. پس یاد بگیرید تا دوباره عاشق شوید و زندگی کنید شاید در گوشه و کناری، کسی منتظر شما بوده و در سرنوشت شماست که لحظات زیبایی را که هرگز در زندگی خود نداشته اید، تجربه کنید.

منبع:

How To Overcome Love Failure.mhtml

 

راههای غلبه بر شکست عشقی

مجله اینترنتی مددکاری اجتماعی ایران
دکمه بازگشت به بالا