علل و عواقب خیانت زوجین

دلایل خیانت زوجین متفاوت است. اما بنظر می رسد نارضایتی جنسی و عدم روابط عاطفی مهمترین دلیل روابط فرازناشویی باشد.

دلایل خیانت زوجین

خیانت زوجین دلایل متعددی دارد. اما به هر دلیلی، خیانت ثبات و دوام زندگی را به خطر می اندازد. از مهمترین دلایل خیانت زوجین به همدیگر باید به مواردی مانند خشم، انتقام و عدم رضایت جنسی اشاره نمود. افرادی هم به بهانه کشف یک تجربه جدید در زندگی، مبادرت به ایجاد روابط خارج از ازدواج می کنند. احساس تنهایی و تنها ماندن یکی از زوجین برای مدت طولانی، می تواند دلیل مهمی برای خیانت همسران به یکدیگر باشد.

نداشتن صمیمیت کافی و رابطه عاطفی قوی، درک نکردن یکدیگر، زمینه های افزایش احتمال خیانت هستند. ازدواج هایی با معیارهای اشتباه، مشکلات اقتصادی، اعتیاد و بیماری، می تواند منجر به خیانت شود. با توجه به اهمیت زندگی زناشویی سالم ابتدا با شناخت علل خیانت، برای پیشگیری از آن اقدام نمایید. همچنین فقر یکی دیگر از عوامل مهم در خیانت زوجین به حساب می آید. برقراری رابطه با هدف تامین مالی و یا رسیدن به موقعیت های بهتر اجتماعی می تواند منجر به روابط نامشروع فرا زناشویی شود.

روابط فرا زناشویی چیست؟

یکی از تلخ ترین تجربه های زندگی مشترک، خیانت زوجین در قالب رابطه فرا زناشویی است. در این نوع رابطه، زن یا مرد وابستگی روحی یا عاطفی به شخص دیگری پیدا می کند. رفتار و رابطه عاطفی، جنسی و عشقی زوجین خارج از چارچوب ازدواج را، روابط فرا زناشویی می نامند. عدم پایبندی به رابطه زناشویی در خانواده منجر به روابط فرا زناشویی می شود. اصلی ترین عامل برای جلوگیری از خیانت زناشویی، افزایش کیفیت رابطه می باشد. هر چقدر رضایت در زناشویی بالا برود، وفاداری زوجین هم بیشتر می شود.

راهکارهای برون رفت از چالش های رابطه فرا زناشویی باید مورد توجه قرار گیرند. یکی از این راهکارها، تلاش برای جلب رضایت همسر می باشد. با ایجاد رابطه گرم عاطفی، بهبود روابط جنسی و همراه بودن با همسر می توان احتمال خیانت را کاهش داد. نیازهای واقعی همسرتان را بشناسید و برای برطرف کردن آن تلاش کنید. در فعالیت های اجتماعی، اقتصادی و کاری شریک زندگی تان، همراه باشید.

خیانت زوجین
خیانت زوجین

تأثیر خیانت در طلاق

خیانت زوجین احتمال طلاق را افزایش می دهد. با توجه به آمار، حدود ۶۰ درصد از طلاق های انجام شده، به علت خیانت عاطفی و جنسی می باشد. طلاق عاطفی هم می تواند منجر به خیانت و طلاق قانونی شود. در دنیای امروز، نباید اهمیت اینترنت و فضای مجازی را نادیده گرفت. چنانچه استفاده نادرست از این امکان، می تواند باعث شروع روابط خارج از چارچوب خانواده و ازدواج باشد. که در نهایت کانون گرم خانوادگی را از هم می پاشد. تاثیر پدیده خیانت در افزایش طلاق امری مسلم و حتمی است.

خیانت زوجین تاثیر نامطلوبی روی فرزندان خانواده خواهد داشت. علاوه بر آن خیانت همسران به یکدیگر، یک ناهنجاری و معضل اجتماعی هم به حساب می آید. برای پیشگیری از طلاق بهتر است که عوامل موثر در خیانت را بررسی کرد. با مشاوره های تخصصی، می توانید نقاط ضعف و قوت زندگی زناشویی خود را شناسایی نمایید. با ایجاد محیط امن و آرام در خانه، سلامت زندگی خانوادگی و فرزندانتان را تضمین کنید.

مجله اینترنتی مددکاری اجتماعی ایران
گردآوری و ترجمه توسط
کارگروه آسیب های اجتماعی ایرانیان
دکمه بازگشت به بالا