درباره تاب آوری زنان

درباره تاب آوری زنان: در این مقاله به مفهوم تاب آوری زنان می پردازیم. هم چنین به این موضوع که چرا ارتقاء تاب آوری زنان الزامی است اشاره می شود.

تاب آوری زنان

تاب آوری زنان در زندگی الزامی است. برای افزایش تاب آوری باید از درس های سخت زندگی، تجربه به دست آورند. تاب آوری زنان با تلاش کردن، تقویت پیدا می کند. زنان بعد از گذراندن سختی ها با تقویت تاب آوری، دوباره می توانند به زندگی معمولی برگردند. تاب آوری اعجاز رفتاری است که به زنان کمک می کند سختی ها و شکست های زندگی را تسکین ببخشند.

زنان اغلب به دلیل ویژگی های ذاتی که دارند مسئولیت مراقبت از دیگران را بر عهده می گیرند؛ غافل از این که مراقبت از خودشان باید در اولویت باشد. همین موضوع باعث به وجود آمدن مشکلاتی در زندگیشان می شود.

ارتقاء تاب آوری

زنان اغلب گمان می کنند که نمی توانند از پس مشکلات بر آیند و قدرت خود را دست کم می گیرند. ضمن این که اگر بر روی نیروی درون خود تمرکز کنند نمای تماما متفاوتی از توانایی را در خود می بینند. امروزه ارتقاء تاب آوری زنان بیش از هر زمان دیگری از اهمیت بالایی برخوردار می باشد. ترس، خشم، غم و غصه هیجانات طبیعی بدن ما هستند. زنان با ارتقاء تاب آوری از بروز هیجانات خود جلو گیری می کنند و نمی گذارند استرس و اضطراب وجودشان را ببلعد. زمانی که مشکلات زندگی برایتان طاقت فرسا می شود، یعنی تاب آوری در شما به اندازه کافی رشد نکرده است. تاب آوری با مهارت در حل کردن مسائل زندگی ارتقاء می یابد.

راههای ارتقاء تاب آوری زنان
راههای ارتقاء تاب آوری زنان

راه کارهای ارتقاء تاب آوری

تاب آوری زنان با راه کارهای زیر ارتقاء می یابد:

  • باید به زندگی دید مثبت داشته باشند.
  • باید از زندگی خود رضایت کافی را داشته باشند.
  • به سلامت جسم و روان خود توجه کافی را داشته باشند.
  • ارتباط سالم با اعضای خانواده و دوستان به تاب آوری زنان قدرت می بخشد.
  • میزان استرس در زنانی که شوخ طبع و شاد هستند، بسیار کم است.

اهمیت تاب آوری

تاب آوری زنان از اهمیت بالایی برخوردار می باشد و امروزه نا آرامی ها و بحران های اقتصادی در جامعه توسعه پیدا کرده است. زنان باید تلاش کنند تا تاب آوری خود را برای مقابله با فجایع ناگوار ارتقاء دهند. این فجایع شامل بیماری، جنگ، بلایای طبیعی و غیر طبیعی و … هستند. بالا بردن مقدار تاب آوری زنان یکی از الزامات واجب برای مقابله با حوادث و رفع نمودن بازخورد های آن می باشد. زنانی که مقدار تاب آوری در آن ها بالا است، می توانند برای پیروزی در مواجهه با بحران ها و مشکلات زندگی، از مهارت و قدرت های خود استفاده کنند.

معمولا زنان در طول زندگی خود با مشکلات زیادی رو به رو می شوند. این مشکلات در سلامت جسم و روان آن ها تاثیر زیادی می گذارد. اگر تاب آوری دارای توانایی بالایی باشد، باعث می شود که آن ها کنترل خود را در عوامل استرس زا حفظ نمایند.

تاب آوری زنان
تاب آوری زنان

سخن نهایی

امیدواریم توانسته باشیم مطالب سودمندی را برای شما ارائه داده باشیم. از توجه و همراهی شما سپاس گزاریم.

 

مجله اینترنتی مددکاری اجتماعی ایران
دکمه بازگشت به بالا