آیا آموزش تاب آوری در محل کار موثر است؟

آموزش تاب‌آوری مرکزی برای تاب‌آوری سازمانی است

آیا آموزش تاب آوری در محل کار موثر است؟ در سال‌های اخیر، نقش مهمی که سلامت و رفاه کارکنان در بهره‌وری، مشارکت و حفظ آن ایفا می‌کند، افزایش یافته است. در نتیجه، شرکت‌های بیشتری در حال اجرای طرح‌هایی با هدف حفاظت و حمایت از رفاه کارکنان هستند. اما سازمان‌ها چگونه می‌توانند مطمئن باشند که ابتکاراتی که انجام می‌دهند مؤثر خواهند بود؟ در اینجا ما دیدگاه مان را در مورد یکی از این ابتکارات به اشتراک می گذاریم و می پرسیم “آیا آموزش تاب آوری در محل کار واقعا موثر است؟”

آیا آموزش تاب آوری در محل کار موثر است؟

داده‌های رسمی دفتر آمار ملی نشان می‌دهد روزهای کاری از دست رفته به دلیل بیماری اخیراً به بالاترین سطح خود از سال ۲۰۰۴ رسیده است. این ارقام کارفرمایان بیشتری را تشویق کرده است تا به دنبال راه‌هایی برای حمایت از افراد خود با چالش‌های سلامت جسمی و روانی باشند.

ارتباط بین رفاه خوب کارکنان و نیروی کار سالم و متعهد، حمایت از سلامت و رفاه کارکنان را به یک اولویت اصلی کسب‌وکار برای موفقیت و پایداری بلندمدت تبدیل می‌کند.

همه گیری کووید ۱۹ واقعاً این موضوع را به منصه ظهور رساند و راه را برای گفتگو در مورد اضطراب و عدم اطمینان در محل کار هموار کرد.

و این بیداری منحصر به فرد برای شکنندگی سلامت روان میراثی ماندگار داشته است. مداخلات رفاهی دیگر فقط نشان دادن ROI نیست. در عوض، تمرکز بر این است که چگونه آنها می توانند تأثیر مثبت پایدار بر سلامت روان و رفاه کارکنان داشته باشند.

برای کارفرمایانی که به دنبال تقویت مهارت های مقابله ای موجود و همچنین جلوگیری از بروز مشکلات بیشتر در آینده هستند، آموزش تاب آوری یک انتخاب محبوب است. اما آموزش تاب آوری در محیط کار چه تأثیری بر رفاه کارکنان دارد؟

برنامه آموزشی تاب آوری فشرده کاملاً مبتنی بر شواهد است.
برنامه آموزشی تاب آوری فشرده کاملاً مبتنی بر شواهد است.

آیا آموزش تاب آوری در محل کار موثر است؟

تاب آوری اغلب به عنوان ظرفیت زنده ماندن در برابر ناملایمات و رشد از طریق تجربیات تعریف می شود. این موضوع شامل شناخت و مدیریت علائم و نشانه‌های استرس و قرار دادن استراتژی‌هایی است که به ما امکان سازگاری و یادگیری را می‌دهد.

آموزش تاب آوری به شرکت کنندگان کمک می کند تا این مهارت ها و استراتژی ها را تعبیه کرده و از آنها برای مدیریت استرس در لحظه و همچنین جلوگیری از استرس و فرسودگی شغلی حمایت نمایند. به این ترتیب، آموزش تاب آوری به طور فزاینده ای توسط سازمان هایی پذیرفته شده است که واقعاً می خواهند در تجربه و عملکرد کارکنان تفاوت ایجاد کنند.

زمانی که آموزش تاب‌آوری در یک برنامه گسترده‌تر از حمایت از رفاه تعبیه شده باشد و به طور کامل توسط مدیریت ارشد پشتیبانی شود، آموزش تاب‌آوری مرکزی برای تاب‌آوری سازمانی است.

رابرتسون و همکاران در یک مرور سیستماتیک آموزش تاب آوری در محیط کار (۲۰۱۵) نشان می دهند که می تواند تأثیر مثبتی بر تاب آوری فردی، سلامت روانی کارکنان و بهزیستی روانی داشته باشد. همچنین مشخص شد که آموزش تاب آوری باعث افزایش عملکرد روانی اجتماعی و بهبود عملکرد می شود.

ارزیابی برنامه آموزشی تاب آوری ضروری

از سال ۲۰۱۳، ما آموزش های تاب آوری را به کارکنان در طیف گسترده ای از نقش ها و بخش ها ارائه می دهیم. بر اساس مُدل تاب آوری فردی مبتنی بر مهارت منتشر شده ما، برنامه آموزشی تاب آوری ضروری ما کاملاً مبتنی بر شواهد است و به طور معمول ارزیابی می شود. داده های تولید شده از اندازه گیری های انجام یافته قبل و بعد از آموزش، بینش روشنی را در مورد اثربخشی آن ها ارائه می دهد.

داده‌های ارزیابی نشان می‌دهد که شرکت‌کنندگان پس از حضور، پیشرفت‌های قابل‌توجهی در تاب آوری و رفاه را تجربه می‌کنند. در واقع، ۸۳ درصد از شرکت‌کنندگان ۱۰ هفته پس از حضور در آموزش، تغییر مثبت معنی‌دار آماری در تاب‌آوری و ۹۱ درصد تغییر مثبت در بهزیستی نشان دادند. این نشان می‌دهد که پیشرفت‌های حاصل از آموزش در طول چند هفته ادامه دارد.

این یافته‌ها از شواهد تحقیقاتی موجود حمایت می‌کنند که نشان می‌دهد آموزش تاب‌آوری که به خوبی طراحی شده و مبتنی بر شواهد است می‌تواند منجر به بهبود در رفاه کارکنان شود.

چگونه تغییرات مثبت را پایدار کنیم

عملکرد ما به طور قوی در پایه شواهد دانشگاهی ریشه دارد. به این ترتیب، آموزش تاب آوری ما از تحقیقات علمی و تئوری روانشناختی استفاده می کند تا شامل تمام مهارت ها و استراتژی های اثبات شده برای ایجاد و حفظ تاب آوری باشد. علی ایحال، توجه به عواملی که تغییرات روانی پایدار را افزایش می دهند، از اهمیت یکسانی برخوردار است.

آموزش های تاب آوری واقعاً می‌تواند در رفاه، تاب‌آوری و عملکرد کارکنان تفاوت ایجاد کند.
آموزش های تاب آوری واقعاً می‌تواند در رفاه، تاب‌آوری و عملکرد کارکنان تفاوت ایجاد کند.

درست مانند تغییر هر عادتی، یادگیری مهارت‌های جدید برای ایجاد تاب آوری یا افزایش رفاه نیازمند زمان و تمرین است. اغلب اوقات آموزش خود-بهبودی در یک جلسه یکباره ارائه می شود، بدون در نظر گرفتن اینکه چگونه شرکت کنندگان یادگیری خود را تثبیت و به کار می گیرند. در نتیجه، آنها به سرعت به عادت های قدیمی خود باز می گردند و هر گونه پیامد مثبت کوتاه مدت است.

یافته‌های ارزیابی ما، تأثیر قدرتمند ارائه پشتیبانی مداوم به کارکنان را پس از رویداد آموزشی نشان می‌دهد. با به اشتراک گذاری منابع و اطلاعات پس از آموزش از طریق ایمیل، شرکت کنندگان را تشویق می کنیم تا مهارت هایی را که یاد گرفته اند شخصی سازی کنند، آنها را آزمایش کنند و بر موانع تغییر غلبه کنند.

این حمایت مداوم به شرکت‌کنندگان انگیزه می‌دهد تا به ایجاد تغییرات مثبت فراتر از اتاق آموزشی ادامه دهند و تأثیر ماندگارتری ایجاد کنند.

در تجربه ما، کوچینگ تاب آوری گروهی یا فردی با ارائه رویکردی هدفمند به چالش های فردی، افزایش توانایی کارکنان برای غلبه بر موانع و ادامه توسعه مهارت هایشان، از پایداری بیشتر حمایت می کند.

به حداکثر رساندن مزایای آموزش تاب آوری

به طور کلی، اساس یافته های تحقیقات گذشته، اثربخشی آموزش تاب‌آوری در محیط کار نشان می‌دهد که آموزش های تاب آوری واقعاً می‌تواند در رفاه، تاب‌آوری و عملکرد کارکنان تفاوت ایجاد کند.

با این حال عوامل متعددی وجود دارد که به طور قابل توجهی اثربخشی را افزایش می دهد:

  • آموزش مبتنی بر شواهد است
  • ارائه دهندگان آموزش ها، تخصص و سوابق آموزشی مرتبط دارند
  • آموزش ها متناسب با نیازهای شرکت کنندگان و سازمان است
  • مدت زمان آموزش برای تعبیه یادگیری و حمایت از تغییر رفتار کافی است
  • کارفرمایان برای ایجاد یک محیط فیزیکی و اجتماعی گسترده‌تر در محیط کار که از رفاه حمایت می‌کند، اقدام می‌کنند
  • مدیران و رهبران در حال الگوبرداری از شیوه های خوب رفاه هستند و فعالانه از تیم های خود حمایت می کنند
آیا آموزش تاب آوری در محل کار موثر است؟
آیا آموزش تاب آوری در محل کار موثر است؟

اگر مایلید در مورد اینکه چگونه برنامه آموزشی تاب آوری برنده جایزه ما می تواند به شما و افرادتان کمک کند، با ما تماس بگیرید.

مجله اینترنتی مددکاری اجتماعی ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا