مددکاری اجتماعی درمانی چیست؟

مددکاری اجتماعی درمانی چگونه است و وظایف مددکار اجتماعی درمان چیست؟

مددکاری اجتماعی درمانی: در صورتی که فوق لیسانس مددکاری اجتماعی (MSW) از برنامه معتبر آموزش مددکاری‌ اجتماعی (CSWE) می باشید و در جستجوی شغلی هستید که شما را در صنعت در حال رشد مراقبت بهداشت توانمند سازد، شدیدا توصیه می‌شود که مددکار اجتماعی درمان شوید.

مددکاری اجتماعی درمان[۱] چیست؟

امروزه، نظام خدمات بهداشتی[۲] و درمانی برای بسیاری از مردم این کشور، علاوه بر هزینه های سنگین، بسیار طاقت‌فرسا و گیج‌کننده است. در حقیقت، سیستم مراقبت بهداشت امروز، برای ترساندن و به وحشت انداختن حتی نیرومندترین و با صلاحیت‌ترین افراد کافی است. بیماری‌ها و زخم‌های وخیم گاهی اوقات حتی برای ویران کردن و تخریب بعضی بیماران برای سالیان سال کافی است. با‌این‌حال، مددکاران‌اجتماعی درمان برای کمک به بیماران به منظور درک دنیای مراقبت بهداشت اینجا هستند.

این مددکاران اجتماعی به افراد برای انجام هرکاری درجهت یافتن خدمات درمانی به منظور کمک به پرداختن به خدمات درمانی برای بهبود جراحت و بیماری کمک می‌کنند. این مساله ممکن است شامل، مشاوره دادن، همچون وکیل مدافع بیمار نقش ایفا کردن یا بیمار را به برنامه تسهیلات رفاهی ارجاع دادن، باشد. عموما، مددکاران‌اجتماعی‌درمان، با انواع مختلف بیماران کار می‌کنند. افرادی که از کمک مددکاران‌اجتماعی‌درمان بهره‌مند می‌شوند ممکن است از تمامی سنین و  مشاغل باشند.

اگر تصمیم دارید که شغل مددکاری‌اجتماعی را شروع کنید، درکل با کودکان، والدینشان، بزرگسالان و سالخوردگان کار خواهید کرد. ممکن است با بیماران فقیر و درکنار آنها با افراد متوسط و ثروتمند کار کنید.

اگر به دنبال این هستید که مددکار‌اجتماعی‌درمان شوید، دانش شیوه‌های درمانی، همچون روش تشخیص و درمان عموما پیشنهاد می‌شود. افزون براین، باید بتوانید با بیماران، خانواده‌هایشان، پزشکان، پرستاران و دفاتر تسهیلات مراقبت بهداشت ارتباط مؤثری برقرار کنید.

زمانی که رشته مددکاری اجتماعی را دنبال می کنید، صفات عالی همچون مهارت‌های سازمانی[۳]، بردباری[۴]، درک موقعیت را باید داشته باشید.

چرا به مددکاران‌ اجتماعی درمان نیازمندیم؟

جهان پزشکی و خدمات بهداشتی هم به لحاظ احساسی و مالی گیج کننده و ترسناک است. درواقع، بعضی افرد هنگام نیاز به دکتر ممکن است حتی از رفتن به دکتر یا بیمارستان کاملا به این دلایل اجتناب کنند. برجای ماندن جراحت وخیم یا بیماری لاعلاج غالبا خطرناک است و حتی می‌تواند گه گاه کشنده باشد.

بیماران به جای اینکه در مشکلات تقلا بزنند، استرس کیفیت خدمات درمان را داشته باشند یا نگران چگونگی پرداخت هزینه‌های بیمارستان باشند، می‌توانند در جستجوی کمک مددکاران اجتماعی درمان ‌باشند.

این افراد حرفه‌ای به سختی برای کمک به آسودگی خاطر بیماران، از طریق ایفای نقش‌هایی همچون وکیل مدافع بیمار بودن و حمایت کردن از آنان در مرحله‌ای از راه، کار می‌کنند.

بطور خلاصه، مددکاران اجتماعی درمانی، به راحت کردن جهان درمان برای بیماران و خانوادهایشان کمک می‌کنند.

مددکاری اجتماعی درمانی Social work therapy
مددکاری اجتماعی درمانی Social work therapy

مددکاران اجتماعی درمان چه کارهایی انجام می دهند؟

حرفه مددکاری اجتماعی درمان نیز اغلب شامل اطلاع رسانی درباره‌ی حقوق بیماران است. بطورکلی، حقوق بیمار بطور نمونه شامل این موارد می باشد:

 • داشتن این حق که با احترام و منزلت رفتار شوند.
 • داشتن حق تصمیم‌گیری درباره‌ی خدمات بهداشتی
 • داشتن حق انتخاب پزشکی که خدمات کافی ارائه می‌دهد
 • داشتن حق دسترسی به اطلاعات پزشکی مربوط به خود
 • داشتن حق دریافت خدمات درمانی اورژانسی بدون توجه به توانایی پرداخت هزینه‌ها توسط بیمار
 • داشتن حق پرسش سوال و پاسخگویی آسان به آن‌ها از طریق لغات قابل درک
 • داشتن حق عدم سوءاستفاده، نادیده گرفته شدن و بهره کشی
 • داشتن حق اطلاع هزینه درمان از قبل از انجام هر فرآیندی

مددکاران اجتماعی درمان معمولا با تعداد متفاوتی از افراد همچون پزشکان، پرستاران، بیماران و خانواده‌ی بیماران از نزدیک کار می‌کنند. ارزیابی[۵] نیازهای بیماران معمولا اولین گامی است که مددکار اجتماعی درمان انجام می‌دهد. این مساله ممکن است شامل مصاحبه با بیمار، خانواده‌اش و پزشک باشد. ارزیابی کامل بیمار به مددکار‌اجتماعی درمان کمک می‌نماید تا مشخص کند که نیازهای بیماران چه چیزهایی هستند و چطور این نیازها برآورده می‌شوند.

مددکار اجتماعی به هر سوالی پاسخ می‌دهند و به نگرانی که فرد و خانواده‌اش دارد، توجه می‌کنند. موضوعات مالی، موضوعات بسیار رایجی هستند که مددکاران اجتماعی درمان هر روزه با آن روبرو می‌شوند.

اغلب این مددکاران اجتماعی درمان، مسئول تلاش برای کاهش فشار مالی خدمات درمانی می‌شوند. آنها غالبا با بیمارانی کار می‌کنند که بیمه سلامت آنها کافی نیست یا اصلا بیمه سلامت ندارند. در ارتباط با این موارد، مددکار اجتماعی به بیماران کمک می‌کند تا با ارائه درخواست جهت برنامه‌های کمکی یا توافق در نحوه پرداخت، هزینه‌های درمان را پرداخت کنند.

مراقبت کافی و بهیار فهمیده نگرانی هستند که بیشتر بیماران در طول درمان دارند. مددکار اجتماعی درمان به بیماران کمک نموده تا ازطریق ارجاع آنها به تسهیلات پزشکی و متخصصانی که نیازهایشان را برآورده می‌کنند درمان مناسب را دریافت کنند. اگر پزشک برای بیمار مناسب نباشد، مددکار اجتماعی درمان به بیمار کمک می‌کند تا پزشک یا مراقب متفاوتی پیدا کند که به شرایط خاص بیمار پی می‌برد.

کار مددکار اجتماعی بعداز ترخیص بیمار از بیمارستان متوقف نمی‌شود، وقتی بیمار به خانه برمی‌گردد، او درمان مطمئن می‌شود، نیازهای بیمار در خانه به خوبی برآورده می‌شود یا ن. اگر بیمار به خاطر شرایط درمانیش نیاز به کمک‌های بیشتری در خانه داشته باشد مثلا به ایجاد خدمات ضروری همچون خدمات مراقب بهداشت در خانه یا خانه سالمندان داشته باشد، مددکار اجتماعی درمان مسئول هماهنگی منابع پس از درمان است.

مددکاری اجتماعی درمانی Social work therapy
مددکاری اجتماعی درمانی Social work therapy

مددکاران‌ اجتماعی‌درمان کجا مشغول به کار می شوند؟

اگر علاقه‌مند به فعالیت در حرفه مددکاری‌اجتماعی درمان هستند، به احتمال زیاد می‌توانید شغلی در مکان‌هایی همچون بیمارستان‌ها[۶]، آسایشگاه سالمندان[۷]، گرمخانه‌ها[۸]، کلینیک‌های اورژانسی[۹] و مراکز توانبخشی[۱۰] پیدا کنید. تعدادی از مددکاران اجتماعی درمان می‌توانند در ادارات دولتی نیز کار پیدا کنند.

 

شرایط تحصیلی برای شغل مددکاری‌اجتماعی درمان چیست؟

مدارک مددکاری اجتماعی شرایط تحصیلی مدت آموزش برنامه‌های موجود
 LBSW(مدرک لیسانس مددکاری اجتماعی) لیسانس ۴سال اینترنتی یا دانشگاه
LMSW(مدرک فوق لیسانس) فوق لیسانس ۶سال
LCSW(مدرک لیسانس مددکاری اجتماعی بالینی) فوق لیسانس +۳۲۰۰ساعت دوره بالینی ۸-۷ سال

 

اکثریت افراد حرفه‌ای شغل مددکاری‌اجتماعی درمان را با اتمام دوره کارشناسی رشته مددکاری‌اجتماعی، شروع می‌کنند. فارغ التحصیلانی که مدرک پرستاری می‌گیرند می‌توانند در حرفه‌ی مددکاری اجتماعی درمان فعالیت کنند. علیرغم این که تعدادی از مراکز، مددکاران‌اجتماعی درمانی مقطع کارشناسی را استخدام می‌کنند، بیشتر نیاز به بکارگیری مددکار‌اجتماعی با مدرک کارشناسی‌ارشد داریم.

 

حقوق مددکاران اجتماعی درمان چه میزان می‌باشد؟  

اداره‌ی آمار کار[۱۱] (BLS) مددکاری‌اجتماعی را در ۴طبقه تقسیم کرده است. یکی از این تقسیم‌بندی‌ها، مددکاران‌اجتماعی خدمات بهداشتی است. در این نمونه، مددکاران اجتماعی درمان، همچون مددکاران اجتماعی خدمات بهداشت درنظر گرفته می‌شوند و براساس اداره‌ی آمار کار  ماه می ۲۰۱۴، میانگین حقوق سالانه یک مددکار اجتماعی درمان ۵۳۵۹۰ دلار است که ۱۰% از این مددکاران که درآمدشان ۷۶۹۴۰دلار است، مددکاران اجتماعی کودک هستند. آنهایی که در بیمارستانهای خصوصی کار می کنند، میانگین درآمد سالانه شان ۶۶۶۴۰دلار است.

 

مددکاران اجتماعی چه فعالیت‌هایی انجام می‌دهند؟

اگر فوق لیسانس مددکاری اجتماعی(MSW) از برنامه معتبر آموزش مددکاری‌اجتماعی(CSWE) دریافت نموده‌اید و خواهان پیگیری مسیر شغلی هستید که شما را در صنعت درحال رشد مراقبت بهداشت قادر می کند، شدیدا توصیه می‌شود که مددکار اجتماعی درمان شوید. بعنوان عضو اصلی تیم خدمات بهداشت در بیمارستانها، گرمخانه، خانه سالمندان، آسایشگاه‌ها، مراکز درمان محلی و سایر موسسات بهداشتی بلند مدت، مددکاران اجتماعی درمانی، خدمات باارزشی را برای بیمارانی که در اواسط چالش موضوعات درمانی هستند، فراهم می‌کنند. آنچه در ادامه می‌آید، توصیف کاملی از کار مددکاران‌اجتماعی‌درمان است و راهنمایی درخصوص این که چطور می‌توانید وارد این شغل ارزشمند مددکاری‌اجتماعی به منظور ایجاد تفاوت عمده در زندگی بیماران شوید.

وظایف روزمره مددکاران اجتماعی

مددکاران‌اجتماعی‌درمان مسئول حمایت و ارائه منابعی هستند که بیماران باید برای بهبود کامل از بیماری‌ها یا صدمات و همچنین نگرانی‌های روحی، جسمانی و روانی نیازمندند. پس از انجام ارزیابی کامل از نیازهای بیماران، با خانواده‌ی بیماران، سیستم حمایتی و سایر ارائه‌کنندگان خدمات سلامت به منظور تدوین برنامه ترخیص اختصاصی برای هر فرد درجهت ایجاد امکانات درمانی در خانه، نقل و انتقال، برنامه‌ی غذایی، مشاوره یا سایر درمان‌های بعدی کار می‌کنند.

مددکاران اجتماعی درمان تمامی منابع قابل دسترس را برای اطمینان از بهبودی بیماران و ایجاد رفاه مطلوب سامان‌دهی می‌کنند. آنها ارزیابی روانشناختی را تکمیل می‌کنند، برنامه‌های ترخیص را می‌نویسند، خدمات مراقبت در منزل را ترتیب می‌دهند، ارجاعات مناسبی را ارائه می‌دهند، گروههای حمایتی ایجاد می‌کنند و از بیماران و خانوادهایشان حمایت می‌کنند. اگرچه چون مددکاران اجتماعی درمان با بیمارانی در موقعیت‌های درمانی مختلف اعم از تجاوز جنسی خشن تا تشخیص سرطان لاعلاج کار می‌کنند، وظایفشان مطابق با نیازهای فردی هر بیمار ابجاد تغییر است.

در کیس‌های حاد سوءاستفاده جنسی یا خشونت علیه کودکان ، مددکاران‌اجتماعی‌درمان، مسئول فراهم کردن حمایت روانی-اجتماعی، مشاوره سوگ و کمک به اجرای قانون در بررسی‌هایشان هستند

چطور می‌توان مددکار‌اجتماعی‌درمان شد؟

اگرچه مدرک کارشناسی مددکاری‌اجتماعی یا روانشناسی می‌تواند برای کسب تعدادی از شغل‌های غبرتخصصی در فلیدها کافی باشد، بیشتر موسسات بهداشتی نیازمند مدرک فوق لیسانس مددکاری اجتماعی از موسسه معتبر هستند. افزون‌بر فعالیت‌های کلاسی لازم در برنامه‌ی فارغ التحصیلان، دانشجویان ملزم به گذراندن حداقل ۹۰۰ ساعت کارورزی تحت سرپرستی مددکار اجتماعی درمان باصلاحیت در بیمارستان هستند. درنتیجه، دریافت گواهی به منظور دستیابی به بهترین فرصت‌های پیشرفت برای مددکاران درمان در کشورشان ضروریست. برطبق کمیته انجمن مددکاری اجتماعی، بیشتر ایالتها حداقل به ۳۰۰۰ساعت تجربه سرپرستی بالینی و قبول شدن در امتحان برای کسب مجوز نیاز دارند.

مهارت های ضروری مددکار اجتماعی درمان

برای این که بعنوان مددکار اجتماعی موفق باشید، ضروری است که برای پرورش روابط سازنده با بیماران متفاوت و خانوادهایشان مهارت های بین فردی قوی داشته باشند. مددکاران‌اجتماعی درمان به تکمیل مهارت‌های شنیداری برای فهم کامل نیازهای بیماران و مهارت‌های سازمان یافته برای حفظ جزئیات درمان و برنامه‌های ترخیص و مهارت‌های حل مساله درجهت ایجاد راه‌حل‌های جدید برای چالش‌های مشابه، نیاز دارند. از همه مهمتر این که مددکاران اجتماعی درمان برای نشان دادن همدردی با بیماران در موقعیت‌های پر استرس باید بسیار محکم و دلسوز باشند.

درحالی که اداره‌ی آمار کار خاطر نشان می‌کند که به علت افزایش نیاز به خدمات سلامت، اشتغال برای مددکاران اجتماعی تا قبل از ۲۰۲۲ به رشد بسیار سریعتر از متوسط، در حدود ۲۷% پیش بینی شده است، بهترین زمان برای داوطلبان واجد شرایط جهت ورود به این مسیر شغلی مورد تقاضا است.

با آموزش مناسب و تجربه شما می‌توانید در مسیر درست کار بعنوان مددکار اجتماعی درمان دارای مدرک قرار بگیرید و به بیماران برای مقابله با نگرانی‌های مراقبت بهداشتی استرس‌زا کمک می‌کنید.

مددکاری اجتماعی درمانی Social work therapy
مددکاری اجتماعی درمانی Social work therapy

 وظایف شغلی مددکاران اجتماعی درمان

 • با سایر افراد حرفه ای برای ارزیابی شرایط جسمی و درمانی بیماران و تعیین نیازهای مراجع همکاری کنید.
 • با سایر افر اد حرفه ای برای ارزیابی نیازهای مراجع یا برنامه ریزی درمان همکاری کنید.
 • برای رفع بحران ها از مراجعین یا بیماران حمایت کنید.
 • در موقعیت های بحرانی برای کمک به مراجعین مداخله کنید.
 • بیمار، مراجع یا خانواده را به منابع اجتماعی برای کمک به بهبودی بیماری روانی یا جسمی ارجاع دهید و دسترسی به خدماتی چون کمک مالی، کمک قانونی، مسکن، موقعیت شغلی یا اشتغال را فراهم کنید.
 • افراد را به برنامه‌های نحصیلی و شغلی ارجاع دهید.
 • مراجعین را به اجتماع یا برنامه‌های خدمات اجتماعی ارجاع دهید.
 • تجاوز به کودک یا موارد غفلت را بررسی کنید و درصورت لزوم اقدام حمایتی قانونی صورت پذیرد.
 • موضوعات قانونی را بررسی کنید.
 • در جلسات فردی و گروهی برای کمک به بیماران و مراجعین به منظور غلبه بر وابستگی‌ها، بهبودی از بیماری و سازگاری با زندگی، مشاوره دهید.
 • به بیماران و مراجعین درخصوص موضوعات سوءمصرف مواد مخدر مشاوره دهید.
 • روند بهبود مراجعین را طبق اهداف قابل توجه که در طرح درمان و مراقبت توضیح داده شده، کنترل، ارزیابی و ثبت کنید.
 • برای ارزیابی روند درمان، مراجعین را کنترل کنید.
 • حفظ گزارشات مراجعین
 • برای ترخیص از مراکز مراقبت یا سایر مراکز مراقبت به خانه برنامه‌ریزی کنید.
 • به منظور تطابق با تغییراتی در وضعیت مراجعین طرح درمان را تغییر دهید.
 • به منظور تطابق با نیازهای مراجعین طرح درمان را تغییر دهید.
 • از طریق مصاحبه و مرور گزارشات بیمار، نقایص محیطی را برای بهبود بیماران یا مددجویان شناسایی کنید.
 • اطلاعاتی درباره مددجویان جمع آوری کنید.
 • با مددجویان برای جمع آوری اطلاعات درباره ی پیشینه ها، نیازها یا بهبودیشان مصاحبه کنید.
 • مشکلات بالقوه در محیط خانه یا محل کار مددجویان را بررسی کنید.
 • گروههای حمایتی سازماندهی کنید یا به اعضای خانواده برای کمک به آنها درجهت درک، برقراری ارتباط و حمایت از مددجویان یا بیماران مشاوره دهید.
 • به اعضای خانوادهی مددجویان یا بیماران   مشاوره دهید.
 • از اطلاعات مشاوره و تجربه‌ی مددکاری اجتماعی برای برنامه ریزی و هماهنگی مراقبت و توانبخشی مراجع یا بیمار استفاده کنید و برای اطمینان کارایی، خدمات را پیگیری کنید.
 • برنامه های درمان برای بیماران و مددجویان را گسترش دهید.
 • برنامه هایی برای مبارزه با مشکلات اجتماعی، پیگیری از سوءمصرف مواد مخدر، یا بهبودی سلامت جامعه و خدمات مشاوره طرح ریزی و اجرا کنید.
 • برنامه هایی برای پرداختن به موضوعات سلامت جامعه طرح ریزی کنید.
 • نظارت و هدایت سایر مددکاران، خدماتی برای مددجویان و بیماران فراهم می کند.
 • نظارت مددکاران، خدماتی برای مددجویان و بیماران فراهم می کند.
 • بر خدمات درمانی و تشریفات اداری مرتبط با خدمات درمانی و نگهداری سوابق در بیمارستانها نظارت کنید.
 • از طریق برنامه ها و دستورالعمل ها اسناد و مدارک مورد نیاز را کامل کنید.
 • موضوع سیاست اجتماعی را توسعه بدهید یا راهنمایی کنید و به پیشرفت اجتماعی کمک کنید.
 • دیگران را به موضوعات اجتماعی یا آموزشی راهنمایی کند.
 • در فیلدها مددکاری اجتماعی تحقیقات اجتماعی برای ارتقا علم انجام دهید.
 • درباره ی موضوعات اجتماعی تحقیق کنید.

 

نویسنده: زلیخا عبرگری؛ مددکار اجتماعی

 

[۱] Medical social worker

[۲] Health care service

[۳] Organizational skill

[۴] Patience

[۵] assessment

[۶] Hospitals

[۷] Nursing homes

[۸] Assisted living centers

[۹] Emergency clinics

[۱۰] Rehabilitation centers

[۱۱] Bureau of  labor  statistics

مجله اینترنتی مددکاری اجتماعی ایران
دکمه بازگشت به بالا