ملاحظات سلامت اجتماعی در دوره شیوع کووید-۱۹ (کرونا ویروس)

ملاحظات سلامت اجتماعی در دوره شیوع کووید-۱۹ (کرونا ویروس)
تدوین: حمزه علی آبادی؛ سرپرست مددکاری اجتماعی فولاد مبارکه اصفهان

مقدمه: انسان یک موجود اجتماعی است و هویتش با شبکه های دوستی، خانوادگی، محلی و اجتماعی گره خورده است. بحران ویروس کرونا به دلیل شیوع سریع و گسترده موجودیت اجتماعی انسان امروز را تهدید کرده و با چالش مواجه نموده است. توصیه های پیشگیری مقابله با ویروس کرونا انسان را به سمت یک واقعیت تلخ به معنی خود تحریمی و عزلت نشینی خانگی پیش برده است. فاصله گذاری اجتماعی (فاصله گذاری فیزیکی) و مراقبت های خانه نشینی نه تنها موجودیت اجتماعی انسان را با خطر مواجه نموده بلکه بر سایر جنبه های دیگر زندگی نیز تاثیرگذاشته است.

ناشناخته بودن این ویروس و اخبار ناگوار مبتلایان و فوت شده ها از یک طرف و شایعات فضای مجازی از طرف دیگر موجب ایجاد یک ترس و وحشت جمعی گشته و سلامت اجتماعی_روانی افراد جامعه را تحت شعاع قرار داده است.

محدود شدن فعالیت های روزانه و تمرکز منابع مادی خانواده ها بر خرید لوازم مورد نیاز پیشگیری از بیماری، مدیریت اقتصاد خانوار را با چالش مواجه کرده است. باید در نظر داشت که در ایران، اسفند ماه برای خانواده ها ماه خرید و نو شدن و برای کسب و کارهای تجاری، ماه فروش و درآمد شناخته می شود و این هم زمانی شدت شیوع ویروس کرونا با اسفند ماه، به صورت جدی سلامت اجتماعی مردم را با چالش مواجه نموده است.

افزایش مصرف آب و موادشوینده و ضد عفونی کننده به همراه عدم دفع مناسب لوازم بهداشتی استفاده شده همچون ماسک و دستکش چالش زیست محیطی را نیز به همراه آورده است.

بحران ویروس کرونا به لحاظ فرهنگی به ویژه فرهنگ ایرانی که به عنوان یک تمدن کهن شناخته می شود را، بطور جدی محک زد.

موارد یاد شده از یک سو و تعطیلی مدارس و دانشگاه ها که به منظور پیشگیری از شیوع ویروس انجام شده بود و اصرار ماندن در خانه تا قطع زنجیره انتقال ویروس، نداشتن برنامه ای برای گذراندن وقت و زمان اعضای خانواده از سوی دیگر، همه و همه دست به دست هم داده تا سلامت اجتماعی انسان ها مورد تهدید قرار گیرد.

انسان امروز با بحرانی مواجه است که در سطح بین المللی ملت های مختلف را تهدید می کند و تقریبا تمامی جنبه های زندگی انسان را با چالش جدی مواجه نموده است و در تجربه های گذشته کمتر بحرانی با این سطح و وجوه مختلف وجود داشته است. حالا با عنایت به اینکه در یک آزمایش و آزمون بزرگ اجتماعی قرار گرفته ایم، سوال پیش روی ما این است که:

  • سهم ما در این کارزار چیست؟
  • چه وظیفه ای داریم و سلاح ما در این تقابل بزرگ بهداشتی چیست؟

در ادامه خواهید خواند:

تعریف سلامتی و ابعاد آن
آسیب های اجتماعی ناشی از شیوع ویروس کرونا
آسیب های اجتماعی ناشی از ترس و دلهره از بیماری و مرگ و میر
آسیب های اجتماعی ناشی از روابط انسانی
آسیب های اجتماعی ناشی از مسائل اقتصادی و معیشتی
آسیب های اجتماعی دوره فاصله گذاری اجتماعی (فاصله گذاری فیزیکی)
هفت گام اساسی سلامت اجتماعی درزمان شیوع کرونا ویروس
گام اول: درک خطر و مشارکت اجتماعی
گام دوم : تشخیص علل مهم ایجاد ترس و اضطراب ناشی از بیماری کرونا ویروس
گام سوم : کنترل اضطراب
گام چهارم: زاویه دید خود را عوض کنیم
گام پنجم: ایجاد امیدواری
گام ششم: مهارت حل مسئله را بیاموزیم
گام هفتم: سبک زندگی کرونایی را تجربه کنیم

متن کامل مقاله را بصورت فایل PDF از اینجا دریافت نمایید.

انتشاریافته در مجموعه رسانه های مددکاری اجتماعی ایرانیان

مجله اینترنتی مددکاری اجتماعی ایران
دکمه بازگشت به بالا