گزارش کوتاه از اقدامات و پیگیریهای مددکار مهرآفرین در خصوص وضعیت یک مادر مبتلا به ایدز و فرزندان بی سرپناهش

%d8%a7%d8%a8%d8%aa%d9%84%d8%a7ابتلا به ایدز از پا انداخته اش و اکنون تنها دغدغه اش بی سرپناهی دو کودکی است که نه جایی برای ماندن دارند و نه غذایی برای اینکه بخواهند زنده بمانند.

به گزارش مجله اینترنتی مددکاری اجتماعی ایران به نقل از میزان، مادر ۴۸ ساله است. ۳ بار ازدواج کرده و حاصل ازدواج هایش ۵ فرزند هستند. سه پسر ۲۸، ۲۴ و ۸ ساله و دو دختر ۲۷ و ۱۱ ساله فرزندان “کوکب” هستند.

او ۳ سال است که به “اچ‌ آی‌ وی” مبتلا است و این روزها حالش انقدر وخیم شده که در بخش عفونی یکی از بیمارستان های اراک بستری شده است.

در شرایطی که مادر در بیمارستان بستری است، تکلیف ۲ فرزند ۱۱ و ۸ ساله اش مشخص نیست.

همسر آخر کوکب به دلیل فروش مواد مخدر در زندان به سر می برد و کودکان او اکنون سرپناهی برای زندگی ندارند.

در این شرایط اما، پیشنهاد واگذاری سرپرستی این دو کودک به سازمان بهزیستی کشور مطرح شده است. کودکانی که پس از آزمایش های انجام شده، مشخص شد که مبتلا به ویروس اچ آی وی نیستند و این احتمال وجود دارد که طی چند روز آینده به سازمان بهزیستی واگذار شوند.

فاطمه یزدان پور، مددکار اجتماعی موسسه خیریه مهرآفرین در گفت و گو با میزان در رابطه با وضعیت این خانواده توضیحاتی را ارائه می کند.

وی می گوید: کوکب طبق اظهارات خودش ۳ سالی است که مبتلا به ویروس اچ ای وی بوده و به علت شدت بیماری، اکنون در یکی از بیمارستان های اراک و در بخش عفونی بیمارستان بستری است.

این مددکار اجتماعی می افزاید: کوکب تاکنون ۳ بار ازدواج کرده است. از همسر نخستش جدا شده و همسر دومش پس از چند سال زندگی فوت کرده است. پس از آن با مردی ازدواج می کند که حاصل آن زندگی، پسری ۸ ساله است.

یزدان پور با اشاره به وضعیت فرزندان کوکب می گوید: پسر ۲۸ ساله کوکب به علت فروش مواد مخدر در زندان است و مدتی با همسر مادرش هم بند بوده است. پسر ۲۴ ساله او متواری است و دخترش چندی پیش و در سن ۲۷ سالگی خودکشی کرده است. دو فرزند دیگر کوکب ۱۱ و ۸ ساله هستند و به دلیل بستری شدن مادر در بیمارستان و زندان بودن پدر اکنون نه سرپناهی برای زندگی دارند و نه سرپرستی که از آنها نگهداری کند.

وی در خصوص ابتلای همسر سوم کوکب به ویروس اچ ای وی می گوید: همسر سوم کوکب مبتلا به ویروس اچ ای وی بوده و زمانی که کوکب قرار بود با او ازدواج کند، فرزند بزرگش از این موضوع اطلاع داشت.

این مددکار اجتماعی می افزاید: فرزند نخست کوکب با مردی که بعدها با مادرش ازدواج می کند در فروش مواد مخدر همکاری می کرده و او می دانسته که این مرد مبتلا به ویروس اچ ای وی است اما برای اینکه بتواند در کسب اش پیشرفت کند از این موضوع چیزی به مادرش نمی گوید تا مادر نیز به این ویروس مبتلا می شود.

یزدان پور با اشاره به اقدامات صورت گرفته به منظور واگذاری سرپرستی دو فرزند ۱۱ و ۸ ساله کوکب به سازمان بهزیستی می گوید: پس از اعلام وضعیت دو فرزند کوکب به موسسه خیریه مهرآفرین، ابتدا وضعیت سلامت آنها مورد بررسی قرار گرفت و مشخص شد که این کودکان مبتلا به ویروس اچ ای وی نیستند و قرار است با حکم قاضی به صورت موقت به بهزیستی اراک واگذار شوند تا در صورت بهبود وضعیت مادر و ترخیص او از بیمارستان، بار دیگر زندگی را با مادر خود آغاز کنند.

وی با بیان اینکه  مادر موافقت خود مبنی بر واگذاری کودکان به بهزیستی را اعلام کرده بود اما هم اکنون مخالفت خود را اعلام کرده است” می گوید: به دلیل برخی مشکلات قانونی، محدودیت هایی برای سازمان بهزیستی و NGO ها وجود دارد و در چنین شرایطی واگذاری سرپرستی کودکان به بهزیستی دشوار می شود.

مجله اینترنتی مددکاری اجتماعی ایران
دکمه بازگشت به بالا