گزارش سه ماهه سوم جلسات علمی انجمن ازدواج و خانواده کشور در سال ۹۸

به گزارش مجله اینترنتی مددکاری اجتماعی ایران؛ جلسه مهر ماه انجمن ازدواج و خانواده کشور مورخ ۹۸/۰۷/۲۹
در سالن اجتماعات شیر خوارگاه آمنه بهزیستی شمیرانات با حضور جمعی از اساتید و کارشناسان این حوزه و اعضای انجمن برگزار شد. سخنران این جلسه سرکار خانم دکتر شیوا دولت آبادی، با موضوع حقوق کودک در خانواده بود.
و به بررسی ارتباط میان ازدواج، خانواده و کودک و اینکه در خصوص هر کدام چه حقوق و قوانینی وجود دارد که افراد نسبت به آنها، باید آگاهی داشته باشند پرداختند. پیمان نامه حقوق کودک و مواد آن، دستاورد ها و مشکلات عمده آن در ایران از دیگر موضوعات مطرح شده بود.

جلسه آبان ماه انجمن ازدواج و خانواده کشور با موضوع الگوهای تغییر روابط زناشویی توسط  دکتر حسن رحمانی شمس در مورخ پنجشنبه ۹۸/۰۸/۳۰، در سالن اجتماعات شیرخوارگاه آمنه برگزار شد. در این جلسه در خصوص این موارد صحبت شد: جهت گیری میان فردی بین زوجین که شامل:نوع دوستی، همکاری، مساوات طلبی، خودمحوری، رقابت و پرخاشگری، انواع خشونت و تقسیم قدرت، رابطه قدرت و هیجان، حمایت هیجانی و فضای هیجانی حاکم بر ازدواج از دیگر موارد مطرح شده بود و در انتها به پنج مُدل الگوی تغییر روابط زناشویی و شرح هر کدام پرداخته شد.

جلسه آذر ماه انجمن ازدواج و خانواده کشور در مورخ ۹۸/۰۹/۲۸ در شیرخوارگاه آمنه و با حضور کارشناسان، روانشناسان و اعضای انجمن برگزار شد. سخنران این جلسه دکتر جواد خلعتبری بود. با موضوع: مداخلات درمانی در تعارضات زناشویی با رویکرد اکت و طرحواره. در این جلسه به بحث زوج درمانی با تلفیق دو رویکرد اکت و طرحواره درمانی پرداخته شد. درمانگر به دنبال آن است که به زوجین بفهماند که ارتباط ناکار آمد آنها ناشی از طرحواره های آنهاست که خود نقشی در شکل گیری آن نداشته اند. و زوجها را آماده پذیرش و تغییر می کند. و اینکه طرحواره چیست و انواع آن و نحوه شکل گیری آن چگونه است؟ و در اکت به این می پردازد که رفتار کار آمد و ارزش مدار کدام است؟ و ارزش های مرکزی زوجین را بیدار می کند و بعد رفتار متعهدانه و گام به گام. آموزش مهارتهای خاص به زوجین که با استفاده از آنها، رابطه زناشویی را درست کنند.

شایان ذکر است جلسات انجمن انجمن ازدواج و خانواده کشور، سه شنبه پایانیِ هر ماه، با حضور بزرگان و فعالان این عرصه برگرار میگردد و پوشش خبریِ کلیه نشستهای مذکور توسط مجموعه رسانه های مددکاری اجتماعی ایرانیان صورت خواهد پذیرفت.

مجله اینترنتی مددکاری اجتماعی ایران
دکمه بازگشت به بالا