گزارشی کوتاه از حضور رئیس کمیته امداد امام (ره) در جلسه علنی شورای اسلامی شهر تهران

شورادر ادامه سلسله جلسات شورای شهر با مسوولان مختلف شهری، دیروز پرویز فتاح، رییس کمیته امداد امام (ره) در جلسه علنی شورای اسلامی شهر تهران حاضر شد تا از فقر و آسیب‌های اجتماعی و فعالیت این سازمان بگوید.

به گزارش وبسایت مددکاری اجتماعی ۲۰۱۵ به نقل از رزونامه اعتماد، وی با اشاره به جمعیت چهار میلیونی تحت پوشش مستقیم کمیته امداد امام خمینی(ره) گفت: علاوه بر این، جمعیت دو میلیون نفری نیز در حلقه دوم تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی(ره) هستند. حلقه اول هر ماه از کمیته امداد مستمری دریافت می‌کنند اما حلقه دوم پرونده قطعی و دایمی ندارند و مستمری دریافت نمی‌کنند و در حقیقت از کمیته امداد خدمات موردی می‌گیرند

وی در ادامه ضمن اشاره به اینکه اگر ۴۰ هزار خانواده‌ای که در تهران تحت پوشش کمیته امداد هستند به شورا و شهرداری تهران واگذار و کمیته امداد از تهران خارج شود، می‌تواند به سایر استان‌های کشور هم خدمات‌رسانی کنند، گفت: نگاه ما این است که تهران برای کمیته امداد باید به عنوان منبع درآمد دیده شود و این درآمد در سایر استان‌های کشور هزینه شود.

رییس کمیته امداد امام (ره) با ذکر اینکه باید از ابتدا و ریشه‌ای جلوی فقر را بگیریم و اگر این اقدام را انجام ندهیم قطعا فقر در کشور بیش از پیش تولید خواهد شد، گفت: متاسفانه تعدد موسسات خیریه که کمیته امداد هیچ مسوولیت و نظارتی در قبال آنها ندارد. موجب ایجاد معضلات بسیاری شده است. مدیر این سازمان خدمات عمومی به نحوه همکاری و هماهنگی شهرداری تهران و کمیته امداد اشاره کرد و افزود: تلاش کرده‌ایم با شهرداری تهران هماهنگ باشیم و در کارها همپوشانی لازم را داشته باشیم. ضمن آنکه تلاش کرده‌ایم تا با جلوگیری از موازی‌کاری و ایجاد هماهنگی، در عرصه رسیدگی به محرومین اقدامات گسترده‌ای را انجام دهیم. بی‌تردید با شهرداری تهران هماهنگ هستیم و تداخلی نداریم.
فتاح ادامه داد: نقشی که به ما در حوزه مقابله با آسیب‌های اجتماعی داده شده است را انجام می‌دهیم اما باید بدانیم که مقابله با آسیب‌های اجتماعی ساز و کارش در کمیته امداد طراحی نشده است. در حال حاضر نیز در حوزه اعتیاد اگر خانواده‌ای نیازمند کمک باشد بدون نوبت به کار آنها رسیدگی خواهیم کرد. وی با اشاره به اینکه به اذعان نیروی انتظامی احتمال اینکه فرد در یک کمپ چهار ماهه اعتیاد را ترک کند کمتر از ۲۰ درصد است، افزود: در تهران تناقضاتی وجود دارد که هنوز حل نشده است. برخی مشکلات در خصوص صدور مجوز برای ساخت مسکن محرومین در تهران وجود دارد که باید با کمک شورا و شهرداری تهران حل شود.
فتاح با اشاره به مسوولیت پیشین خود در بنیاد تعاون سپاه خطاب به اعضای شورای اسلامی شهر تهران گفت: به شورا کم خدمت نکرده‌ایم و به همین دلیل، امروز انتظار جبران داریم. پول پل صدر و تونل نیایش و بسیاری از پل‌های دیگر که توسط قرارگاه سازندگی ساخته شده است پولش توسط همین قرارگاه تامین شده است. امروز که در کمیته امداد مسوولیت دارم انتظار جبران این کمک‌ها را داریم.

امیدوارم با هماهنگی شورا و شهرداری تهران در مکان‌هایی که امکان صدور مجوز و فراهم شدن زمین وجود دارد، بتوانیم مسکن بی‌خانمان‌ها را تامین کنیم. وی با ذکر اینکه در سال جاری ۴۰ هزار واحد مسکونی در کشور برای افراد نیازمند ساخته شد اما در تهران به دلیل مشکل ساختاری و مجوزی حتی یک واحد نیز ساخته نشده، گفت: در کشور ۲۰۰ هزار یتیم تحت پوشش کمیته امداد هستند که یک میلیون حامی دارند یعنی به ازای هر یک یتیم پنج حامی وجود دارد.

وی تصریح کرد: ۵۳ هزار تومان حداقل مستمری کمیته امداد به مددجویان است که دولت برای چهار میلیون نفر مددجو مستمری پرداخت می‌کند و مابقی اعتبارات کمیته امداد صرف دیگر خدمات می‌شود. فتاح با اذعان به اینکه با تمام رسیدگی‌ها و عملکردها در ارایه خدمت به مددجویان کمیته امداد ناکام هستیم، گفت: درآمد کمیته امداد از صندوق‌های صدقات در تهران ۴۲ میلیارد تومان و در کل کشور ۲۸۰ میلیارد تومان در سال ۹۴ بوده است.

علاوه براینها پرویز فتاح به موضوع فروش ساختمان کمیته امداد در سوهانک تهران هم اشاره کرد و گفت: « سوهانک را رها کرده و به میدان آزادی آمدیم اما جالب است بدانید قالیباف نیز خریدار بود اما نشان داد که سخت معامله است و معامله‌‌مان نشد. » اما سخنان فتاح واکنش‌هایی را از سوی اعضای شورای شهر به دنبال داشت. رحمت‌الله حافظی در واکنش به سخنان فتاح رییس کمیته امداد با اشاره به املاک و باغات متعلق به کمیته امداد گفت: در نگهداری فضای سبز این املاک تعلل صورت می‌گیرد و انتظار داریم دقت بیشتری در حفظ و نگهداری از این باغات صورت گیرد.

الهه راستگو عضو کمیسیون برنامه و بودجه نیز با بیان اینکه موضوعات اجتماعی که موجب فقر می‌شوند موضوعات زنجیره وار هستند که چرخه‌ای به نام آسیب‌های اجتماعی را ایجاد می‌کنند، گفت: در ستاد سازمان‌های مردم نهاد شهر تهران اقدامات حمایتی برای کمک به این افراد انجام می‌شود که لازم است همکاری سازمان‌های مردم نهاد و کمیته امداد در ارایه آموزش‌های مهارت آموزش و اشتغال افزایش یابد. احمد حکیمی پور نیز در ادامه سخنان اعضای شورای شهر در تذکری به رییس کمیته امداد امام خمینی(ره) خواستار دستور وی برای توقف تخریب بناهای واجد ارزش میراثی که در اختیار کمیته امداد است شد و گفت: کمیته امداد امام خمینی(ره) یک نهاد و بنگاه اقتصادی نیست که بخواهد با هر استان درآمد خود را افزایش دهد. در ادامه حبیب کاشانی عضو کمیسیون برنامه و بودجه نیز با انتقاد از بخشی از سخنان فتاح مبنی بر اینکه کمیته امداد در شهر تهران زیرنظر شهرداری اداره شود گفت: پیشنهاد می‌شود کمیته امداد شهرداری را زیر پوشش بگیرد.
سلامت نیوز: ما هیچ مسوولیت و نظارتی در قبال موسسات خیریه نداریم

مجله اینترنتی مددکاری اجتماعی ایران
دکمه بازگشت به بالا