کاهش اعتماد بین مردم علت افزایش خشونت در جامعه

جامعهرئیس مرکز توسعه پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی کشور افول سرمایه اجتماعی و کاهش اعتماد در مردم را علت افزایش خشونت در جامعه عنوان کرد.

به گزارش وبسایت تخصصی مددکاری اجتماعی ۲۰۱۵ به نقل از ایلنا، مجید رضازاده در خصوص دلایل افزایش خشونت در جامعه گفت:یکی از برنامه‌های که در سند چشم‌انداز کاهش‌آسیب‌های اجتماعی آمده، موضوع سرمایه اجتماعی است که یکی از موارد مورد توجه در این زمینه افزایش مدارا است که در سند مذکوراین موضوع مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

وی با تاکید براینکه یکی از اقداماتی که در برنامه‌های حقوق شهروندی و رفتار مدنی انجام می‌شود، آموزش افزایش مدارا است، ادامه داد: خشونت درجامعه دو جنبه اجتماعی و روانشناختی دارد؛ جنبه اجتماعی به آموزش و ترویج حقوق شهروندی باز می‌گردد، احترام به حقوق یکدیگر در جامعه نیاز به زیرساخت اجتماعی دارد، به عنوان مثال استقرار دستگاه نوبت‌دهی در بانک‌ها اقدامی درجهت کاهش خشونت در جامعه است.

رضازاده با اشاره به جنبه روانشناختی خشونت در جامعه اظهار کرد: مباحث مربوط به مهارت‌های زندگی و مهارت‌های بین فردی و ارتباطی از جمله این موارد است.

رئیس مرکز توسعه پیشگیری اظهار کرد: دلیل اول و دوم مراجعه به مراکز ما و تماس با خط ۱۴۸۰ مشاوره تلفنی مشکلات بین‌فردی است که باعث می‌شود؛ دو نفر نتوانند با یکدیگر ارتباط برقرار کنند که این عدم توانایی برقراری ارتباط باعث می‌شود، رابطه دو نفر به خشونت کشیده شود.

خانواده‌ها مهارت گفت‌وگو را بلد نیستند

وی علت اصلی خشونت و عدم توانایی برقراری ارتباط میان افراد را عدم وجود آموزش‌های لازم دانست و خاطرنشان کرد: اگر در گذشته افراد می‌توانستند؛ به راحتی با یکدیگر ارتباط برقرار کنند به این دلیل بود که بچه‌ها در خانواده آموزش‌های ضمنی و اجمالی برای برقراری ارتباط می‌بینند، اما امروز والدین چندان با این اصول آشنا نبوده و خودشان هم خیلی مهارت گفت‌وگو را آموزش ندیده‌اند و لذا نمی‌توانند این مهارت‌ها را به فرزندانش منتقل کنند.

رضازاده با بیان اینکه جامعه ما در حال تبدیل شدن به جامعه‌ای مدرن است که در نتیجه آن خواه و ناخواه یکسری از پشتوانه‌های سنتی‌مان را از دست داده‌ایم اظهار کرد: ضروری است؛ مداخله‌های مدرن را جایگزین این پشتوانه‌ها کنیم که از جمله آن می‌‌توان به آموزش مهارت‌های زندگی اشاره کرد که طی آن فرد می‌آموزد، چگونه خود را بشناسد، چگونه مشکلات را به شیوه منطقی حل و فصل کند و چطور عصبانیت و خشم خود را کنترل کند.

وی عنوان کرد: خانواده‌ها به تست‌زنی فرزندان برای ورود به دانشگاه که تنها ۱۰ درصد در زندگی فرد تاثیرگذار است اهمیت می‌دهند، اما درخصوص مهارت‌های پیش از ازدواج فرزندانشان و نیز آموزش مهارت‌های ارتباطی به آنها مطالعه و تلاش زیاد نمی‌کنند. درحالی که در این مباحث مدرس و کتاب به وفور یافت می‌شود.

رئیس مرکز توسعه پیشگیری افول سرمایه اجتماعی و کاهش توانایی اعتماد در افراد را از دیگر عوامل خشونت در جامعه برشمرد و افزود: این روزها مردم بسیار کم به یکدیگر اعتماد می‌کنند و یکی از علل این موضوع آن است که ما سرمایه اجتماعی گذشته خود همچون خانواده‌های بزرگ و آشنایی با هم‌محله‌ای‌ها را ازدست داده‌ایم و از طرف دیگر سرمایه اجتماعی مدرن از جمله مهارت گفت‌وگو را به دست نیاورده‌ایم.

برخورد با آنچه در نظر مردم خطا نیست بی‌فایده است

وی در خصوص تاثیر برخی برخوردهای خشونت‌بار توسط مجریان قانون در ملاعام بر ترویج خشونت گفت: اگر مردم موضوعی را به عنوان خطا و غلط نپذیرند، مجازات آن تاثیرگذار نخواهد بود لذا باید ابتدا باید در مردم نسبت به خطا بودن یک اقدام پذیرش صورت بگیرد.

رضازاده با تاکید برلزوم فرهنگ‌سازی و آموزش در جامعه برای پذیرش خطا بودن برخی اقدامات اظهار کرد: تنها در این صورت است که اگر کسی مرتکب خطا شد و آن خطا مورد مجازات قرار گرفت، مردم آن را می‌پذیرند.

رئیس مرکز توسعه پیشگیری خاطرنشان کرد: اگر فردی از چراغ قرمز عبور کرده و جریمه شود؛ برای مردم قابل پذیرش است، زیرا مردم آن را خطا می‌دانند اما اگر مردم خطا بودن امری را قبول نداشته باشند، برخورد با آن تاثیری نخواهد داشت.

مجله اینترنتی مددکاری اجتماعی ایران
دکمه بازگشت به بالا