چه کسی عامل کودک‌آزاری‌های کودک دو سال و نیمه نکایی است؟

IMG12352188یک هفته از مرگ کودک دو سال و نیمه‌ای می‌گذرد که بر اثر ضربه مادرش به سر، به کما رفت، اما هنوز مشخص نیست این پرونده چه وضعیتی دارد. مسئولان انتظامی، قضایی و پزشکی قانونی استان مازندران هر یک در این‌باره صحبت‌هایی کرده‌اند. پلیس استان در حالی این ماجرا را صرفا یک حادثه می‌داند که دکتر عباسی رئیس پزشکی قانونی استان مازندران در گفت‌وگو با «فرهیختگان» قویا معتقد بود: «آثار کبودی، سوختگی و قرمزی روی بیشتر نقاط بدن کودک مشهود بود.»
ضربه به سر یک هفته کما در پی داشت
هجدهم بهمن ماه امسال بود که محمد حسین دو سال و نیمه بر اثر ضربه شدیدی که به سرش وارد شد به کما رفت. محمد‌حسین تنها یک هفته در کما به سر برد و پس از آن برای همیشه از کتک‌هایی که می‌خورد، راحت شد.
عامل ضربه به سر کودک، مادر او بود که به گفته پلیس هنگام عصبانیت کودک را هل داده و سر کودک به دیوار برخورد کرده است. این گفته پلیس در حالی است که دکتر عباسی رئیس پزشکی قانونی استان مازندران به «فرهیختگان» گفت: «آثاری که روی بدن کودک وجود دارد حاکی از این است که کودک به دفعات مورد کودک‌آزاری قرار گرفته است.»
سوپروایزر بخش اورژانس بیمارستان بوعلی درباره این حادثه به «فرهیختگان» گفت: «از آنجایی که سطح هوشیاری کودک خیلی پایین بود او را در نکا بستری نکردند و به بیمارستان بوعلی ساری انتقال دادند.» او ادامه داد: «زمانی که محمدحسین به این بیمارستان آورده شد به کمای کامل رفت و سطح هوشیاری‌اش با بیمار مرگ مغزی تفاوت کمی داشت. تقریبا هیچ علائم حیاتی در او دیده نمیشد، محمدحسین یک هفته در این بیمارستان به کمک دستگاه نفس کشید و جان سپرد.»
مادر محمدحسین در اعترافات خود به پلیس گفت: «من هیچ‌وقت او را مورد آزار قرار نداده بودم و تنها دفعه‌ای بود که این کار را کردم و چنین اتفاقی افتاد.» او همچنین گفت: «این کاملا یک حادثه بود و من در هنگام عصبانیت او را هل دادم، هیچ‌وقت فکر نمی‌کردم سرش به دیوار بخورد و به کما برود.»
گفته‌های مادر محمدحسین در حالی است که معاینات پزشکی قانونی حرف‌های دیگری برای گفتن دارد. آثاری چون سوختگی و کبودی روی بدن کودک دو سال و نیمه کاملا مشخص بوده و نشان از آزار‌هایی دارد که این کودک در ماه‌های قبل از مرگش دیده است.

عامل کودک‌آزاری‌ها مشخص نیست
به نظر می‌رسد نکته قابل تامل دیگری که در این پرونده وجود دارد این است که چه کسی جز مادر این فرزند می‌توانسته او را مورد آزار قرار بدهد؟ آن‌طور که مسئولان این استان در گفت‌وگو با فرهیختگان گفتند پدر و مادر این کودک در حال متارکه بودند و ماه‌ها بوده که از یکدیگر جدا زندگی می‌کردند. از طرفی شکایت کردن جد پدری محمدحسین از مادر او، تا حدودی این فرضیه را که پدر محمدحسین او را مورد آزار قرار می‌داده، کمرنگ می‌کند.
به هر حال شنیده‌ها حاکی از آن است که تنها علت بازداشت مادر محمدحسین شکایتی بوده که پدر همسرش از او کرده ولی متهم به جز هل دادن کودکش، تا الان به هیچ جرم دیگری اعتراف نکرده است. از طرف دیگر عامل کودک‌آزاری‌هایی که نشانه‌هایی از آن روی بدن فرزند وجود دارد، هنوز مشخص نشده است.

 منبع: روزنامه فرهیختگان

مجله اینترنتی مددکاری اجتماعی ایران
دکمه بازگشت به بالا