پیام نوروزی رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران

صلح، دوستی، آرامش و به زیستن، پیام مشترک نوروز و مددکاری اجتماعی در زیست جهان کنونی

به نام خدایی که در این نزدیکی است

با سلام واحترام،
پیام نوروزی رئیس انجمن مددکاران:  عید نوروزی دیگر از راه رسید تا مظهر دیگری از قدرت خداوند بزرگ را به نظاره بنشینیم. نوروزی که حامل پیام های مختلفی است که صلح، دوستی، آرامش و دوری از دشمنی از جمله این پیام هاست. نوروز یادآور این شعر حافظ شیرازی است که: درخت دوستی بنشان که کام دل به بار آرد/ نهال دشمنی بر کن که رنج بی شمار آرد. در چنین شرایطی است که صلح که بر خیر بودن آن در قرآن هم تاکید شده است (وَ الصُّلْحُ خَیْرٌ) نمود بیشتری خواهد داشت تا از طریق آن نشاط، امنیت، شادابی و طراوت، جامعه عاری از خشونت، رشد و تعالی جوامع، همبستگی ملی و اجتماعی، آرامش در جامعه و خانواده و… را بیش از پیش شاهد باشیم. لذا ضروری است تا همه با هم نوروز را بهانه ای برای ترویج مهربانی اجتماعی کنیم. «مهربانی» که امروزه بیش از هر زمانی به آن نیاز داریم چرا که مردم از جنگ و خشونت و… بیزارهستند. «مولوی»هم اشاره ایی بسیار زیبا دارد که:

پیام نوروزی رئیس انجمن مددکاران

اگر مر تو را صلح آهنگ نیست /  مرا با تو ای جان، سرجنگ نیست

ای کاش همه جا رنگ خدا باشد و شاهد جنگ، فقر، بلا، مصیبت،  بدبینی و خشونت نباشیم و به جای آن تلاش کنیم تا نیکی و محبت را جایگزین کنیم و خوشبختی و آرامش را که یکی از  با ارزش ترین حس های زندگی است، بیش از پیش تجربه کنیم. به قول دوست فرهیخته ام  زنده یاد فرهود جلالی کندلوسی: محبت وگذشت هاکن خش بواش / کمک و خیرات، همش پش دواش

کوه ره محبت هاکنی،کاه وونه / کوه دله دله تنه راه وونه
(محبت وگذشت کنید تا خوش باشید و برای انجام کار خیر سعی کنید از دیگران سبقت بگیرید. بواسطه محبت کوه تبدیل به کاهی بی ارزش   می شود و در دل کوه، به خاطر محبت برای شما جا باز می شود)
نوروز همچنین حامل این پیام است که نسبت به دیگران بی تفاوت نباشیم و خود را درقبال دیگران مسئول بدانیم چرا که لازمه زندگی اجتماعی است. موضوعی که «سعدی» شاعر شیرازی هم به خوبی در اشعارش به آن اشاره کرده است.

 

بنی آدم اعضای یک پیکرند /  که در آفرینش ز یک گوهرند
چو عضوی به درد آورد روزگار  / دگر عضوها را نماند قرار

نوروز می خواهد یادآوری کند که جهان برای همه مخلوقات خداوند با همه تفاوت هایی که ممکن است داشته باشند، هست و زندگی شیرین و مسالمت آمیز هم حق همه مردم است. به همین دلیل پذیرش اجتماعی و دادن فرصت برای ادغام اجتماعی همه افراد در جامعه با هر شرایطی که دارند و شعار سال ۱۴۰۱ انجمن مددکاران اجتماعی ایران و محور اصلی شعار سال۲۰۲۲ میلادی  فدراسیون جهانی مددکاران اجتماعی هم انتخاب شده است، اهمیت دو چندانی پیدا میکند. دراین صورت می توانیم کمک کنیم تا خوشبختی برای همه مردم ساخته شود. بی دلیل نیست که می گویند : قلب انسان ها خاک خوبی دارد، پس بیایم با کاشتن یک دانه نیکی، محبت و انسانیت، خرمن ها عشق رابه جای خروار ها نفرت، دروکنیم. باور کنیم که زندگی خیلی زیباست و این را زیبایی های نوروز و بهار دارند هرساله به ما یادآوری می کنند. اگر نیم نگاهی به زندگی داشته باشیم به خوبی متوجه می شویم که هیچ چیز جز نیکی و نام نیک و یا بر عکس آن  ماندگار نخواهد بود. خوشا به حال افرادی که تا در این دنیا هستند نام نیک دارند و بعد از رفتن شان به دیار باقی هم از آنان به نیکی یاد می شود. نوروز هم حامل همین پیام هاست که تا می توانیم نیکی، مهربانی، تقسیم خنده ها و ترمیم گریه ها را پیشه خویش قرار دهیم.حرمت افراد را نگه داریم، کهن سالان و  بزرگان مان را تکریم کنیم،  معلمان مان را گرامی بداریم، مروج شادی باشیم، کسی را نرنجانیم، خاطری را آزرده، چشمی را گریان و دلی را خون نکنیم، اخلاق را سرلوحه رفتار مان قرار دهیم، تواضع داشته باشیم، دارایی های این دنیا، ما را دچارکبر، غرور و نخوت نکند، حقوق دیگر شهروندان را رعایت کنیم، ازموفقیت دیگران خوشحال شویم و به جای گرفتن پاها، دستان دیگران را بگیریم.

نوروز یعنی زندگی خیلی زیباست. بقول شاعر: زندگی زیباست ای زیبا پسند/ زنده اندیشان به زیبایی رسند. فراموش  نکنیم که واقعا «خیلی زود، دیر می شود». پس بیاییم تا با کاشتن بذر مهربانی و دادن فرصت به همه مردم با همه تفاوت ها و مشکلاتی که دارند زمینه های لازم برای  نهادینه کردن «ادغام اجتماعی» و«به زیستن اجتماعی» و صلح و آرامش برای همه مردم را بیش از پیش فراهم کنیم.

نوروز را با همه رمز و رازهایش به شما / همکاران وخانواده های محترم تبریک گفته و بهترین ها را در سال جدید برای تان آرزومی کنم. با شما همراه می شوم و از بزرگ یزدان مقتدر تمنا می کنم که:یا مقلب حال ما را شاد کن/یا مدبر خانه را آباد کن/ یا محول احسن الحالم نما/از بدی ها فارغ البالم نما(انشاء ا…).

سیدحسن موسوی چلک
رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران
و رئیس موقت کمیسون اخلاق فدراسیون جهانی مددکاران اجتماعی
بهار ۱۴۰۱

مجله اینترنتی مددکاری اجتماعی ایران
دکمه بازگشت به بالا