اهمیت پذیرش بی‌قید و شرط انسانها

پذیرش بی‌قید و شرط انسان‌ها باعث افزایش اعتماد به نفس در آنها می‌شود. زمانی که یک فرد، خود را دوست داشته باشد، اعتماد به نفس بیشتری پیدا می‌کند

پذیرش بی‌قید و شرط انسان‌ها باعث افزایش اعتماد به نفس در آنها می‌شود. زمانی که یک فرد، خود را دوست داشته باشد، اعتماد به نفس بیشتری پیدا می‌کند.

پذیرش بی‌قید و شرط انسان‌ها یک مورد مهم از لحاظ روانشناسی است. اهمیت پذیرش بی قید و شرط در افراد به حدی زیاد است که می‌توان ساعت‌ها درباره آن صحبت کرد. زمانی که واژه بدون قید و شرط در مسئله‌ای به کار برده می‌شود به معنای این است که هیچ “اما” و “اگر” نمی‌تواند موضوع مورد نظر را تحت تاثیر قرار دهد.

دلیل تاکید بر این سخن به خاطر این است که امکان دارد برخی افراد تنها با ذکر دلایل و علت‌هایی، خود یا دیگران را بپذیرند و قبول داشته باشند.

در حالی که اگر یک فرد بدون شرط خود را بپذیرد، در احترام‌های دریافتی نیز، تفاوت‌هایی احساس می‌کند. شان و کرامت انسانی او بیشتر شده و جایگاه قابل توجهی برای خود، دست و پا می‌کند.

پذیرش بی‌قید و شرط انسانها

نوع احترام برای شخصی که خود را دوست دارد

اگر افراد به پذیرش بی‌قید و شرط انسان‌ها و خود توجه کافی داشته باشند، شأن و کرامت انسانی خود را افزایش خواهند داد. حال این، به چه معناست؟

به بیان ساده‌تر؛ یک فرد باید با تمام داشته‌ها و نداشته‌های خودش، آشنا باشد. اگر اخلاق ناپسندی در خود سراغ دارد، هر چه زودتر در جهت از بین بردن آن تلاش کرده و با تقویت اخلاق پسندیده، خود را محبوب دیگران نماید. حتما این سخن را شنیده‌اید ” شخصی که خود را دوست دارد باعث می‌شود تا دیگران نیز، او را دوست داشته باشند”. اگر چنین شرایطی وجود داشته باشد، محبوبیت فرد افزایش یافته و عزت نفس او نیز، بیشتر می‌شود.

خواسته خود را در اولویت قرار دهید

احترام به تفاوت‌ها را زمانی مشاهده خواهید کرد که خودتان، نظر و سلیقه مستقلی داشته باشید. در بحث پذیرش بی‌قید و شرط انسان‌ها، فرد باید با هر نوع سلیقه و علاقه‌ای که دارد کنار بیایید و هیچگاه سلیقه‌ها و علایق دیگران را در اولویت قرار ندهد. چیزی که برای فرد مهم است، سلیقه خود اوست. چرا که امکان دارد یک فرد خجول و بدون عزت نفس، بنا به رودربایستی یا خجالت، سلیقه‌ها و علایق دیگران را اولویت بداند. در این صورت چون فرد تصمیم گیرنده، یک فرد دیگر است، به مراتب، پیشروی از او برای این فرد خجول دشوار خواهد بود زیرا علاقه خود او به صورت ذاتی رخ می‌نماید. پس با این حساب، بهتر نیست از همان ابتدا خود را دوست داشته باشید و به سلیقه خودتان بیشتر از بقیه احترام بگذارید؟

پذیرش بی‌قید و شرط انسانها

پذیرش در مددکاری اجتماعی

پذیرش بی‌قید و شرط انسان‌ها موضوعی است که در کارزار مددکاری اجتماعی نیز، تایید شده است.

پذیرش در مددکاری اجتماعی به این صورت است که مددکاران نیز، بر این عقیده توافق دارند که اگر یک فرد، خود واقعی‌اش را دوست داشته باشد، شان و کرامت انسانی‌اش افزایش یافته و جایگاه بالاتری در اجتماع پیدا می‌کند. طبق این عقیده امکان دارد موضوعی با عنوان پذیرش بی قید و شرط انسان‌ها به افراد آموزش داده شود.

مجله اینترنتی مددکاری اجتماعی ایران
گردآوری و ترجمه توسط
کاری از تیم تخصصی مددکاری اجتماعی ایرانیان
دکمه بازگشت به بالا