ویژگی های استاندارد یک مددکار اجتماعی

گزارش پانزدهمین میزگرد مددکاران اجتماعی ایرانیان با موضوع ویژگی­ های مددکار اجتماعی و شرایط زمینه ­ایِ مؤثر در ارتقاء جایگاه حرفه مددکاری اجتماعی

ویژگی های استاندارد یک مددکار اجتماعی: مددکاری اجتماعی در سراسر جهان به عنوان یک رشته علمی- کاربردی و یک حرفه انسانی- اجتماعی شناخته شده است. این رشته کاربردی در ایران علیرغم اینکه بیش از نیم قرن از تأسیس آن در دانشگاه­های کشور می­گذرد، هنوز آن طور که باید شناخته نشده است. با توجه به اهمیت حرفه مددکاری اجتماعی در ایجاد جامعه­ ای سالم و عاری از آسیب­های اجتماعی و با عنایت به اهمیت توانمندی و مهارت­های حرفه­ ای مددکاران اجتماعی در دستیابی به این امر خطیر، بر آن شدیم با طرح دو سؤال از منظر اساتید و دانش آموختگان حرفه مددکاری اجتماعی به واکاوی هر چه بیشتر «ویژگی­های مددکار اجتماعی موفق» و «شرایط زمینه­ ای» که عامل ایجاد موفقیت هر چه بیشتر در این حرفه است بپردازیم.

ویژگی های استاندارد یک مددکار اجتماعی

نتایج حاصل از این مباحثه گروهی که بالغ بر ۱۵۰ نظر ارائه شده در این خصوص بود، با استفاده از روش تحلیل محتوای کیفی گرینهایم و لاندمن (۲۰۰۴) مورد تجزیه و تحلیل گردید. بر این اساس یافته­ ها در قالب کدهای اولیه، طبقات اصلی و درون مایه­ ها در جدول زیر نمایش داده شد.

جهت دریافت متن کامل تحلیل مباحثه اینجا کلیک کنید.

تهیه کننده: کیمیا واعظی | دکتری مددکاری اجتماعی
منبع: گروه بزرگ مددکاران اجتماعی ایران در تلگرام
پایگاه اطلاع رسانی مددکاران اجتماعی ایران

مجله اینترنتی مددکاری اجتماعی ایران
دکمه بازگشت به بالا