من دیروز فهمیدم سارق بزرگی هستم!

خلاقیت دزدیوبسایت تخصصی مددکاری اجتماعی ۲۰۱۵: من تا دیروز آدم خیلی روشنفکری بودم و به طرز وحشتناکی می فهمیدم. این توانایی را داشتم که به هر چیز از جمله زمین و زمان انتقاد بکنم. از گرم شدن هوا تا حقوق بشر و حتی بحث در مورد فلسفه بودن و نبودن. من به شدت در مورد نقص های دنیا و دیگران می فهمیدم و گاهی تعجب می کردم که چرا در دنیا تفکر این قدر نایاب شده است. گاهی حسرت می خورم که چرا در فلان کشور این قدر خوب هستند و فرهنگ دارند و ما نداریم..
من این فهم و درک را از کتاب گرفته ام. چون در درس اول به من گفتند کتاب یار مهربان است. من کتاب را دوست دارم.
اما دیروز اتفاق بزرگی افتاد که من باز به کمک کتاب فهمیدم دیگر روشنفکر نقاد نیستم بلکه یک سارقم. دیروز در حال دانلود کتاب برباد رفته بودم و وقتی که می خواستم این کتاب را در فایل های خود طبقه بندی کنم متوجه شدم چقدر کتاب دارم و چه گنجینه باارزشی. چه گنجینه بسیار راحت حصول شده ای….

متاسفانه امروز آشفته بازاری پیش آمده که کانال ها بر سر بارگذاری کتاب و مقاله و فیلم رقابت می کنند و البته مشتریان بسیار روشنفکری دارند. امروزه وضع تالیف و ساخت در خطرناک ترین مرحله قرار گرفته. چه بسا روی یک کتاب یا فیلم چه زحمت ها و خون دل هایی هزینه می شد با هزاران امید و البته تامین معاش و با یک کلیک در گنجینه های با ارزش ذخیره می شود، بدون هیچ هزینه و زحمتی. شاید این حرف من برای یکی از شما که کتاب تالیفی یا ترجمه شده اش و یا فیلمش قربانی شده، بیشتر رنج آور باشد. دیروز یکی از دانشجویان نقل قولی داشت از یکی از اساتید و وقتی منبعش را پرسیدم، گفتند در فایل صوتی دانلود شده ایشان که در قالب کارگاه بوده، این صحبت را شنیده است، در حالی که شاید آن استاد محترم اعتماد کرده و این صحبت را در جمع دانشجویان تحصیلات تکمیلی آن رشته، گفته است.
خود بنده کارگاهی برگزار کردم و کمتر از ۲۴ ساعت فایل صوتی آن در کانال ها بارگذاری شد. در هر حال بغرنج بودن این کلام در مورد کتابهای تالیفی یا ترجمه شدید تر است.
ای کاش در کنار کمپین هایی که امروز در دنیای مجازی تشکیل می شود و البته بیشترشان خوب هستند، کمپین “دانلود غیر مجاز نکنیم” شکل می گرفت. می دانم که در دنیا هیچ چیزی عوض نمی شود و مشکلات دنیا حل نمی شود، اما شاید حداقل آگاهی نسبت به رفتارمان پیدا کنیم. بدترین دشمن ما این مکانیزم دفاعی است که ‘ای بابا جلوی چند نفر را میشود گرفت’ یا به قول یکی از دوستان ‘دزدی علمی حلال است’
بله ما قانون کپی رایت نداریم اما همه ما وجدان و انصاف داریم و

من باید به برباد رفته و بر باد رفته ها بیندیشم.
ان الله تواب الرحیم

ذبیح اله عباس پور
بیست و شش خرداد ۹۵

مجله اینترنتی مددکاری اجتماعی ایران
دکمه بازگشت به بالا