معاون حقوق بشر و امور بین الملل وزیر دادگستری: زیربنای توسعه علمی توجه به حقوق شهروندی است | قزوین، پایلوت راه اندازی کلینیک حقوق شهروندی

2256115معاون حقوق بشر و امور بین الملل وزارت دادگستری گفت: زیربنای توسعه علمی کشور توجه به حقوق شهروندی است که در قرآن و آموزه های دینی به عنوان حق الناس بخوبی مورد توجه قرار گرفته است.

به گزارش مجله اینترنتی مددکاری اجتماعی ایران؛  محمود عباسی صبح شنبه در جلسه شورای اداری استان که در محل استانداری قزوین برگزار شد اظهار کرد: حقوق شهروندی مجموعه ای از ارزشهاست که در آموزه های دینی اسلامی به آن به عنوان حق الناس توجه جدی شده و امام راحل بر مبنای آن حکمت دینی را تاسیس کرد.

وی افزود: وقتی به آموزه های امام رحل نگاه می کنیم که در اوج دورانی که بهترین مسئولان کشور را ترور کردند فرمان هشت ماده ای را صادر کردند می توان به اهمیت حقوق شهروندی رسید که این ادبیات در قرآن کریم کاملا بیان و رعایت شده است.

عباسی بیان کرد: اسناد بالادستی نظام به حقوق شهروندی توجه کرده است و به بهترین وجه این حقوق بیان شده و در سند چشم انداز ۱۴۰۴ که نگاه می کنیم که باید ایران به قطب علمی تبدیل شود یکی از عرصه های تاثیرگذار اخلاق و حقوق شهروندی است.

معاون حقوق بشر و امور بین الملل وزارت دادگستری یادآورشد: حقوق شهروندی مجموعه ای از حقوق بشری است که نه سلب کردنی و نه اعطا کردنی است و خوشبختانه فرهنگ و تمدن اسلامی ما مملو از این حقوق است که باید برای تحقق آن اقدام کنیم.

وی اضافه کرد: اصل جبران خسارت، حسن ظن به همنوعان، توجه به کرامت دیگران، پاسداشت حقوق مردم، از حقوق شهروندی است که حق الناس محسوب می شود و همه کسانی که در حکومت اسلامی هستند مسئولیت دارند و بیاد حقشان ادا شود.

عباسی گفت: همه مردم نسبت به حکومت حقی دارند که باید رعایت شود و بالعکس دولت نیز نسبت به مردم حقوقی دارد که رعایت آن ضروری است و نظام اسلامی در این زمینه دغدغه دارد و خدمت به مردم را سرلوحه کار خود قرار داده است.

معاون حقوق بشر و امور بین الملل وزارت دادگستری اضافه کرد: ۱۵ میلیون پرونده در دستگاه قضایی، یک میلیون پرونده در تعزیرات حکومتی و ۴ میلیون فقره در شوراهای حل اختلاف نشان می دهد یک جای کار ایراد دارد و ما باید در این زمینه تدبیر کنیم.

وی تصریح کرد: با آسیب شناسی باید ضمن پیشگیری از آسیب ها و جرائم زمینه توجه به حقوق شهروندی را فراهم کنیم.

عباسی بیان کرد: شورای حل اختلاف ایجاد شد تا پرونده ای به دستگاه قضایی نرود اما امروز خود به یک نهاد شبه قضایی تبدیل شده که بیش از ۴ میلیون پرونده در سال را رسیدگی می کند که باید بدانیم شاید ما به مسئولیت های خود عمل نکرده ایم که این وضعیت ایجاد شده است.

وی اظهارداشت: در دستگاههای اجرایی باید با نظارت، پیشگیری، آموزش کاری کنیم که بسیاری از این پرونده ها تشکیل نشود اما هنوز شاهد تشکیل پرونده های زیادی در تخلفات اداری هستیم که نشان می دهد باید آموزش کارکنان و مدیران را جدی بگیریم.

قزوین پایلوت راه اندازی کلینیک حقوق شهروندی

عباسی گفت: استان قزوین با تعامل منطقی میان مدیران قضای و اداری شرایط بسیار خوبی دارد و به عنوان پایلوت راه اندازی کلینیک شهروندی انتخاب شده است که این کلینیک امروز افتتاح می شود.

معاون حقوق بشر و امور بین الملل وزارت دادگستری اضافه کرد: در این کلینیک با استقرار حقوق دان، مددکار و روان شناس زمینه آموزش حقوق شهروندی، معاضدت حقوقی و پیشگیری از جرائم فراهم می شود که این کار به کاهش اسیب های اجتماعی کمک خواهد کرد.

منبع: مهر

مجله اینترنتی مددکاری اجتماعی ایران
دکمه بازگشت به بالا