معاون اجتماعی سازمان بهزیستی: نظام جامع خدمات اجتماعی به صورت پایلوت در استان تهران اجرا می شود

معاون اجتماعی سازمان بهزیستی کشور با بیان اینکه نظام جامع خدمات اجتماعی اجرا می‌شود درباره فعالیت این مراکز گفت هم‌اکنون تدوین بسته‌های آموزشی برای این برنامه در دست انجام است و کار به صورت پایلوت در اسلامشهر استان تهران آغاز شده است.

به گزارش مجله اینترنتی مددکاری اجتماعی ایران؛ حبیب‌الله مسعودی‌فرید با بیان اینکه مراکز جامع خدمات بهزیستی شکل توسعه یافته پایگاه‌های سلامت اجتماعی و پایگاه‌های خدمات بهزیستی است گفت: آسیب‌های اجتماعی و سلامت اجتماعی دو روی یک سکه هستند و نمی‌توان به آسیب‌های اجتماعی پرداخت بدون اینکه به سلامت اجتماعی بی‌توجه بود. قرار است در این برنامه به همه شاخص‌های فردی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی به عنوان شاخص‌های سلامت اجتماعی توجه کرد. این برنامه به منظور تجمیع خدمات اجتماعی است و هم‌اکنون تدوین بسته‌های آموزشی در دست انجام است.

معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی ادامه داد: در این طرح خدمات تجمیع می‌شوند و این مساله موجب می‌شود پوشش و بهره‌وری خدمات بهزیستی افزایش یابد و در نهایت اجرای آن به جمع‌آوری اطلاعات سازمان بهزیستی نیز کمک می‌کند چرا که مشخص است افراد چه خدماتی دریافت کرده‌اند و این موضوع در پرونده‌هایی که برای آنها تشکیل می‌شود درج خواهد شد.

وی افزود: اطلاعات جمع‌آوری شده برای این پرونده‌ها شامل اطلاعاتی همچون سن ازدواج، وضع جمعیتی، وجود افراد معلول در خانواده، زن سرپرست خانوار و جوانان در آستانه ازدواج است. در واقع به دنبال این هستیم اگر خانواده‌ای با این شاخصه‌ها قبلا شناسایی نشده است، شناسایی شود و براساس ساختار اجتماعی خانواده و با توجه به اولویت‌ها به آنها خدمات ارائه شود.

مسعودی‌فرید تأکید کرد: بعد از تشکیل پرونده اجتماعی خانواده، بررسی می‌شود که خانواده به چه خدماتی احتیاج دارد و سپس به مراکز جامع خدمات اجتماعی ارجاع داده شود.

وی در پاسخ به این سوال که در مراکز جامع خدمات اجتماعی چه خدماتی ارائه می‌شود، توضیح داد: در این مراکز انواع خدمات اجتماعی، مثل مهارت‌های زندگی، آموزش‌های پیش از ازدواج و مشاوره‌های سلامت اجتماعی ارائه می‌شود. مسئولان این مراکز آموزش دیده‌اند و به زودی فعالیت مراکز آغاز می‌شود.

منبع: پانا

مجله اینترنتی مددکاری اجتماعی ایران
دکمه بازگشت به بالا