دکتر مصطفی اقلیما به مناسبت بازگشایی مدارس و در رابطه با تغذیه سالم دانش‌ آموزان: میوه و تنقلات خانگی بهترین میان‌ وعده برای دانش‌آموزان است

رئیس انجمن علمی مددکاران اجتماعی گفت: موادی از جمله بادام، کشمش و گردو با داشتن انواع ویتامین‌ها بهترین تغذیه برای دانش‌آموزان محسوب شده و آنان را به‌طور کامل سیر می‌کند.

به گزارش مجله اینترنتی مددکاری اجتماعی ایران؛ مصطفی اقلیما با توجه به بازگشایی مدارس و در رابطه با تغذیه سالم برای دانش‌ آموزان گفت: با بازگشایی مدارس دانش‌ آموزان باید تغذیه‌ای کامل و سالم برای حفظ سلامت جسمی و افزایش قدرت یادگیری داشته باشند.

رئیس انجمن علمی مددکاران اجتماعی ادامه داد: بهترین و سالم‌ترین تغذیه برای دانش‌آموزان در طول روز خوراکی‌های طبیعی و خانگی است.

وی با بیان اینکه دانش‌آموزان تاحد امکان از کیک‌ها و بیسکوئیت‌ها استفاده نکنند، تصریح کرد: چراکه این دسته از خوراکی‌ها دارای قندهای مصنوعی و مواد افزودنی بوده و برای سلامتی دانش‌آموزان بسیار مضر است.

این استاد دانشگاه با بیان اینکه کیک‌ها و خوراکی‌های مصنوعی موجب چاقی کودکان می‌شود، عنوان کرد: توصیه می‌شود تا خانواده‌ها دانش‌آموزان را از خرید خوراکی از بوفه مدارس منع کنند.

اقلیما برخی مواد خوراکی خانگی مناسب برای دانش‌آموزان را برشمرد و اظهار کرد: موادی از جمله بادام، کشمش و گردو بهترین تغذیه برای دانش‌آموزان است. این مواد حاوی انواع ویتامین‌های لازم برای بدن بوده و مقداری از آن‌ها به‌طور کامل دانش‌آموزان را سیر می‌کند.

وی با بیان اینکه در صورت نبود تنقلاتی از جمله بادام یا کشمش از میوه‌ها استفاده شود، اضافه کرد: مصرف یک عدد سیب یا موز در طول روز نیز نیازهای غذایی بدن دانش‌آموزان را تامین کرده و برای سلامتی آنان نیز مفید است.

این استاد دانشگاه درباره آب میوه‌ها نیز توضیح داد: آب میوه‌های طبیعی می‌تواند جایگزین میوه‌ها شود اما این آب میوه‌ باید به‌سرعت مصرف شود چراکه ویتامین‌های محلول در آن با گذشت زمان ارزش غذایی خود را از دست می‌دهد.

اقلیما اضافه کرد: درنتیجه حمل آن‌ها تا مدرسه و استفاده درطول روز ارزش غذایی چندانی برای دانش‌آموزان نخواهد داشت.

وی درباره آب میوه‌های مصنوعی نیز عنوان کرد: آب میوه‌های مصنوعی نیز علاوه بر داشتن قندهای مصنوعی برای سلامت دانش‌آموزان مضر بوده و هیچ ویتامین یا ارزش غذایی خاصی نخواهد داشت.

این استاد دانشگاه توصیه کرد: والدین می‌توانند غذاهای خانگی به‌ویژه غذاهایی که گوشت کمی داشته باشند را نیز به‌عنوان میان وعده برای دانش‌آموزان قرار دهند.

اقلیما با تاکید بر لزوم مصرف صبحانه برای دانش‌آموزان تصریح کرد: مصرف صبحانه برای دانش آموزان ضروری بوده و این وعده باید به‌طور کامل مصرف شود.

وی درباره این وعده توضیح داد: توصیه می‌شود تا دانش‌آموزان در وعده صبحانه از موادی همچون پنیر، چایی و به‌ویژه تخم مرغ استفاده کنند.

این استاد دانشگاه اظهار کرد: تخم مرغ با داشتن مواد مغذی انرژی بدن دانش‌آموزان را درطول روز تامین کرده و قدرت یادگیری دانش‌آموزان را نیز افزایش می‌دهد.

منبع: ساعت ۲۴

مجله اینترنتی مددکاری اجتماعی ایران
دکمه بازگشت به بالا