مددکاری اجتماعی در بلایا

تحلیل محتوای کیفیِ یادداشتها و مقالات انتشاریافته در حرکت رسانه ای "نقش فوریتهای اجتماعی در بلایا"

بحران، مصیبت، فاجعه، سانحه و … واژگانی هستند که در ادبیات امداد و نجات معمولا به جای یکدیگر به کار می­روند. بلایا انواع مختلفی دارند که عبارتند از: بلایای طبیعی (زمین لرزه، سیل، گردباد، آتشتفشان و …)، بحران‌های تکنولوژیکی (ساخته دست بشر) و بحران­های سیاسی (جنگ و …).

با توجه به اینکه کشور ایران با سوانح و بلایای طبیعی و غیر طبیعی بسیاری روبروست و هر از گاهی با زلزله ­ها و سوانح مختلف مواجه می­شود و جان کثیری از شهروندان را می­گیرد و خسارات جبران ناپذیری به بار می­آورد، پرداختن به مبحث بلایا و نقش مددکاران اجتماعی به عنوان پیشگامان توسعه اجتماعی حائز اهمیت است.

نقش مددکاران اجتماعی در سوانح و بلایا، موضوعی پیچیده و همراه با بحث­های متعدد است. بسیاری عقیده دارند که مددکاران اجتماعی باید به کار امدادی بپردازند، از جمله توانمندی­هایشان را برای هماهنگ­ سازیِ محیط آشفته و پریشان به کار گیرند. برخی دیگر بر اهمیت نقش مددکاران اجتماعی در کار کردن با فشارهای روانی ناشی از ضربه و خدمات بازگویی تأکید دارند.

چنانچه اشاره شد بنا به اهمیت موضوع بلایا و بحران­ها (طبیعی و غیر طبیعی) و ضرورت توجه بر کاهش و کنترل آسیب­ها و خسارات جانی و مالی، و نیز پس از وقوع زلزله آبان ماه  ۱۳۹۶ در غرب کشور که بسیاری از هموطنانمان را با شوکی عظیم و آسیب­هایی همچون سوگ عزیزان، تخریب منازل، از دست دادن شغل، فقر و … مواجه ساخت؛ وبسایت مددکاران اجتماعی ایرانیان طی حرکتی رسانه­ ای اقدام به انتشار مقالات مددکاران اجتماعی پیرامون «نقش مددکاران اجتماعی در بلایا» پرداخت.

مقالات منتشر شده حدود ۱۸ مقاله بود که پس از مطالعه و بازخوانی آن، با استفاده از روش تحلیل محتوای کیفی گرینهایم و لاندمن (۲۰۰۴) تحلیل شدند.

یافته­ های مطالعه حاکی از این بود که مددکاران اجتماعی با استفاده از «مدیریت جامع نگر در بلایا» قادرند نقش‌های مختلف و متنوعی را در مدیریت و کاهش آسیب‌های وارده بر شهروندان ایفا نمایند.

جهت دریافت متن کامل این مطلب و جداول تحلیلی مربوطه (فایل PDF) اینجا کلیک کنید.

حُسن ختام حرکت رسانه ای نقش فوریتهای اجتماعی در بلایا
تحلیل و گردآوری: کبری واعظی؛ کارشناس ارشد مددکاری اجتماعی
انتشاریافته در مجموعه رسانه های مددکاری اجتماعی ایرانیان

مجله اینترنتی مددکاری اجتماعی ایران
دکمه بازگشت به بالا