مددکاری اجتماعی درمان چیست؟ قسمت اول

مددکاری اجتماعی درمان[۱] چیست؟

امروزه، نظام خدمات بهداشتی[۲] و درمانی برای بسیاری از مردم این کشور، علاوه بر هزینه های سنگین، بسیار طاقت‌فرسا و گیج‌کننده است. در حقیقت، سیستم مراقبت بهداشت امروز، برای ترساندن و به وحشت انداختن حتی نیرومندترین و با صلاحیت‌ترین افراد کافی است. بیماری‌ها و زخم‌های وخیم گاهی اوقات حتی برای ویران کردن و تخریب بعضی بیماران برای سالیان سال کافی است. با‌این‌حال، مددکاران‌اجتماعی درمان برای کمک به بیماران به منظور درک دنیای مراقبت بهداشت اینجا هستند.

این مددکاران اجتماعی به افراد برای انجام هرکاری درجهت یافتن خدمات درمانی به منظور کمک به پرداختن به خدمات درمانی برای بهبود جراحت و بیماری کمک می‌کنند. این مسأله ممکن است شامل، مشاوره دادن، همچون وکیل مدافع بیمار نقش ایفا کردن یا بیمار را به برنامه تسهیلات رفاهی ارجاع دادن، باشد. عموماً، مددکاران‌اجتماعی‌درمان، با انواع مختلف بیماران کار می‌کنند. افرادی که از کمک مددکاران‌اجتماعی‌درمان بهره‌مند می‌شوند ممکن است از تمامی سنین و  مشاغل باشند.

اگر تصمیم دارید که شغل مددکاری‌اجتماعی را شروع کنید، درکل با کودکان، والدینشان، بزرگسالان و سالخوردگان کار خواهید کرد. ممکن است با بیماران فقیر و درکنار آنها با افراد متوسط و ثروتمند کار کنید.

اگر به دنبال این هستید که مددکار‌اجتماعی‌درمان شوید، دانش شیوه‌های درمانی، همچون روش تشخیص و درمان عموما پیشنهاد می‌شود. افزون براین، باید بتوانید با بیماران، خانواده‌هایشان، پزشکان، پرستاران و دفاتر تسهیلات مراقبت بهداشت ارتباط مؤثری برقرار کنید.

زمانی که رشته مددکاری اجتماعی را دنبال می کنید، صفات عالی همچون مهارت‌های سازمانی[۳]، بردباری[۴]، درک موقعیت را باید داشته باشید.

چرا به مددکاران‌اجتماعی‌درمان نیازمندیم؟

جهان پزشکی و خدمات بهداشتی هم به لحاظ احساسی و مالی گیج کننده و ترسناک است. درواقع، بعضی افرد هنگام نیاز به دکتر ممکن است حتی از رفتن به دکتر یا بیمارستان کاملاً به این دلایل اجتناب کنند. برجای ماندن جراحت وخیم یا بیماری لاعلاج غالبا خطرناک است و حتی می‌تواند گه گاه کشنده باشد.

بیماران به جای اینکه در مشکلات تقلا بزنند، استرس کیفیت خدمات درمان را داشته باشند یا نگران چگونگی پرداخت هزینه‌های بیمارستان باشند، می‌توانند در جستجوی کمک مددکاران اجتماعی درمان ‌باشند.

این افراد حرفه‌ای به سختی برای کمک به آسودگی خاطر بیماران، از طریق ایفای نقش‌هایی همچون وکیل مدافع بیمار بودن و حمایت کردن از آنان در مرحله‌ای از راه، کار می‌کنند.

بطور خلاصه، مددکاران اجتماعی درمانی، به راحت کردن جهان درمان برای بیماران و خانوادهایشان کمک می‌کنند.

گردآوری و ترجمه: زلیخا عربگری؛ کارشناس ارشد مددکاری اجتماعی
مجله اینترنتی مددکاری اجتماعی ایران

[۱] Medical social worker

[۲] Health care service

[۳] Organizational skill

[۴] Patience

مجله اینترنتی مددکاری اجتماعی ایران
دکمه بازگشت به بالا