لزوم پیش‌بینی متولی برای نظارت بر عملکرد سازمان­های مسئول در مقابل آسیب‌های اجتماعی

b4950اولین جلسه­‌ دادسرای عمومی و انقلاب تهران پیرامون آسیب‌های اجتماعی مرتبط با زنان و کودکان با حضور شهردار تهران، رییس سازمان بهزیستی، فرمانده پلیس تهران، فرمانده پلیس اخلاقی ناجا و نمایندگان سازمان­‌ها و مسئولان حوزه زنان و کودکان از استانداری تهران، وزارت کشور، وزارت رفاه، کمیته امداد امام خمینی، سازمان صداوسیما و چند نهاد دیگر، به ریاست دکتر عباس جعفری دولت‌آبادی برگزار شد.

دادستان تهران در تبیین فلسفه برگزاری این نشست توضیحاتی ارائه داد و با یادآوری فرمایشات مقام معظم رهبری در جلسه برگزار شده با این موضوع در سال گذشته و در پیش بودن نشست دوم مسئولان با رهبری در اردیبهشت ماه سال جاری، اظهار کرد: آسیب‌های اجتماعی مرتبط با جرایم است و این ارتباط از دیدگاه قضایی به این معناست که هر­چه بستر آسیب‌ها برطرف شود میزان جرایم کاهش خواهد یافت.

جعفری دولت‌آبادی با اشاره به فقدان متولی برای آسیب‌های اجتماعی در کشور، بر لزوم پیش‌بینی متولی برای نظارت بر عملکرد کلیه­ سازمان­های مسول در مقابل آسیب‌های اجتماعی تاکید و اظهار امیدواری کرد که این جلسات منتهی به تدبیر پیرامون این خلاء شود.

وی موضوع دیگر در حوزه آسیب‌ها را حضور معتادان متجاهر و متکدیان در شهر تهران دانست و با خاطرنشان کردن تلاش دادستانی تهران در کاهش جمعیت زندان که غالباً از اقشار آسیب­‌پذیر هستند، اعلام کرد: این کاهش که به‌ویژه در خصوص زندانیان زن و نوجوانان محقق شده است با اتخاذ راهکار­های قضایی، مدیریتی، میانجی­گری، صلح و سازش و استفاده از ظرفیت شوراهای حل اختلاف بوده است.

وی اعلام کرد: بر همین اساس در پایان سال ۹۴ آمار کانون اطفال از ۲۲۰ نفر به ۹۴ نفر و جمعیت زندان زنان از ۱۲۰۰ نفر به ۸۸۰ نفر کاهش یافته است.

دادستان عمومی تهران بر لزوم تمرکز و پیگیری در حوزه آسیب‌ها تاکید کرد و مولفه‌ کارساز دیگر در این راستا را اطلاع­‌رسانی دانست و هم­چنین ضمن گلایه از دستگاه‌­های اجرایی از عدم اقدام در این خصوص اظهار کرد: امروزه دستگاه‌­های اجرایی مرتبط با آسیب‌های اجتماعی اطلاع­‌رسانی نمی­‌کنند و حتی وظیفه­‌ای در این راستا برای خود قائل نیستند و به­‌طور کلی بین دستگاه‌­ها در خصوص مبارزه با آسیب‌های اجتماعی برقرار نیست.

دادستان تهران تغییر چهره­ شهر، زیباسازی شهر، تغییر سبک زندگی و ارائه­ الگوی موفق اسلامی را منوط به کاهش آسیب‌ها از طریق تحلیل وضعیت اجتماع، ارائه­ راهکار و مشارکت سازمان­‌های مرتبط در این امر دانست و گفت: مهم‌ترین مشکل ما عدم همکاری لازم از سوی برخی دستگاه‌­های اجرایی و بخشی­‌نگری آن­هاست.

وی ورود مقام معظم رهبری به موضوع را اتفاقی خجسته خواند که جلب همکاری دستگاه‌­های مرتبط با آسیب‌های اجتماعی را در پی خواهد داشت.

در این جلسه، دکتر میرباقری قائم مقام وزیر کشور در امور اجتماعی در خصوص آسیب‌های اجتماعی با تاکید بر این که سیاست ما بر پیگیری جدی آسیب‌های اجتماعی است، پیشینه‌ای از چگونگی ورود مقام معظم رهبری به موضوع آسیب‌های اجتماعی را ارائه داد و اظهار کرد: حدود دو سال پیش مقام معظم رهبری دستور بررسی وضعیت آسیب‌های اجتماعی و گزارش آن را صادر کردند و بر ­این­ اساس چندین جلسه با حضور مسولان ذی‌ربط برگزار شد.

وی افزود: در رابطه با آسیب‌های اجتماعی چند نکته باید مورد توجه باشد؛ اول عدد کمی، دوم روند، سوم پراکندگی جغرافیایی در استان‌ها.

میرباقری اظهار کرد: نظام برنامه‌­ریزی ایران کالبدی، اقتصادی و زیرساختی است و مسائل فرهنگی و اجتماعی چندان مورد توجه قرار نگرفته و صرفاً به‌­صورت پیوستی به آن عنایت می­‌شود.

وی در امر آسیب‌های اجتماعی لازم دانست که مقابله با آسیب‌ها در سه سطح سیاست­گذاری کلان، هماهنگی و پیگیری سازمان­دهی شود و اظهار کرد: نظام برنامه­‌ریزی ایران در برنامه ششم به آسیب‌های اجتماعی توجه کرده، ضمن اینکه در قوه مقننه اقداماتی به عمل آمده و سپاه، بسیج، سازمان صدا و سیما نیز هر یک در حوزه کاری خود وارد شده‌­اند.

در ادامه جلسه، دولت‌آبادی دادستان تهران با یادآوری جلسه­‌ای که در بهمن ماه سال گذشته با شهرداری و پلیس در زمینه­ آسیب‌ها از جمله جمع‌­آوری متکدیان و معتادان متجاهر برگزار شد، از دستگاه‌­های مرتبط خواست اقدامات خود در حوزه­ معتادان متجاهر را گزارش کنند.

در این راستا سردار ساجدی نیا با ارائه گزارشی از اقدامات پلیس در حوزه­ آسیب‌های اجتماعی، از برگزاری این جلسات توسط دادستان تشکر کرد و در رابطه با معتادان متجاهر بیان کرد: در سطح تهران ۱۲ هزار معتاد متجاهر داریم که کم­تر از هزار نفر زن می­‌باشند.

رییس پلیس تهران آماری از معتادان جمع‌آوری شده در سال ۱۳۹۴ ارائه داد و گفت: سال گذشته ۴۵۰۰ نفر جمع‌آوری گردید که ۵۰۰ نفر معتاد متجاهر زن بودند و در سال جدید ۵۰۰ نفر به این آمار اضافه شد. با این وصف، هنوز ۷۰۰۰ نفر معتاد متجاهر در سطح شهر حضور دارند و تمرکز بر دو منطقه­ شوش و هرندی موجب شد که معتادان به سمت مناطق پردیس، ملارد، رباط­‌کریم و … کوچ کنند.

در ادامه جلسه قالیباف شهردار تهران آمادگی خود را جهت تداوم اجرای ادامه طرح جمع‌آوری معتادان متجاهر اعلام کرد.

در پایان جلسه، دادستان تهران به جمع­‌بندی مطالب پرداخت و تاکید نکرد: اقدامات دستگاه‌ها به نحوی باشد که چرخه­ اعتیاد تکرار نشود. اگر قرار است معتادان متجاهر جمع‌­آوری شوند و بعد از چند ماه معتادان مجدداً به سطح شهر بازگردند، هدف جلسه محقق نمی­ شود.

جعفری از دستگاه‌­هایی که برای اقدام در حوزه­ اعتیاد، زنان و کودکان بودجه مصوب دارند، خواست که این بودجه را در صرفاً برای اینگونه امور هزینه کنند.

وی با تاکید بر این که لازم است ۱۲ هزار معتادان متجاهر جمع­‌آوری شوند تا پس از آن، بر امر درمان و بازسازی اجتماعی آنان اقدام شود تا جایی که در تهران معتاد متجاهر نداشته باشیم، اظهار کرد: تا پیش از ۱۰ اردیبهشت باید این جمع­‌آوری انجام شود و نقاطی مانند هرندی و فرحزاد مورد عنایت قرار گیرد.

دادستان تهران از سرپرست دادسرای مواد مخدر خواست که دستورهای لازم قضایی را برای اقدامات پلیس صادر کرده و افزود: در حوزه­ جرایم اجتماعی آقای تورک سرپرست ناحیه هفت دادسرا اقدام کند.

دادستان تهران تاکید کرد: پاک شدن شهر از چهره­‌های نامطلوب مثل معتادان، متکدیان و زنان آواره لازم است و اگر موانعی وجود دارد، اعلام شود تا مجوز لازم اخذ شود.

دولت‌آبادی از پلیس خواست تا پایان روز دهم اردیبهشت سال جاری جمع‌آوری معتادان متجاهر را در دستور کار قرار دهد.

جعفری با انتقاد از برخی کمپ­‌های خصوصی، نگه­داری افراد در کمپ­‌های خصوصی که با هدف تجارت تشکیل شده را مضر خواند و اعلام کرد: اگر نگه­داری معتادان به تجارت تبدیل شود زیان‌بار است.

وی بر عزم دادستانی تهران بر اقدام موثر در حوزه­ اعتیاد و تکدی گری تاکید و اعلام کرد: برای جمع‌آوری معتادان متجاهر، اقدام خواهیم کرد و هر جا با حقوق مسلم شهروندی مغایر باشد، مانند فوت معتادان در کمپ‌ها، موضوع پیگیری خواهد شد.

دادستان تهران موضوع جلسه آتی را، بررسی وضعیت جرایم ضداخلاق و عفت عمومی و طلاق اعلام کرد.

مجله اینترنتی مددکاری اجتماعی ایران
دکمه بازگشت به بالا