لایحه پلیس اطفال آماده شده است و روند تصویب آن طی می شود | عملکرد پلیس اطفال جنبه پیشگیری دارد

%d9%be%d9%84%db%8c%d8%b3-%d8%a7%d8%b7%d9%81%d8%a7%d9%84لایحه پلیس اطفال آماده شده است، اما هنوز باید منتظر ماند تا روند تصویب و اجرا شدن آن طی شود. در حالی روز گذشته معاون حقوقی قوه قضائیه از آماده شدن پیش نویس لایحه پلیس اطفال در این معاونت خبر داده است که پیش از این فعالان حوزه حقوق کودکان و حقوقدانان بر ضرورت وجود پلیس و دادگاه کودکان تاکید کرده بودند.

به گزارش مجله اینترنتی مددکاری اجتماعی ایران، روزنامه آرمان در ادامه می نویسد: از خرداد سال گذشته با همکاری قوه قضائیه و نمایندگان ناجا از جمله نماینده حقوقی پلیس آگاهی پیش نویس مقدماتی لایحه پلیس ویژه کودکان و نوجوانان تهیه و تنظیم شد و قرار بر آن بود که پس از اجرایی شدن قانون آیین دادرسی کیفری، پلیس با کمک قوه قضائیه به جرایم کودکان و نوجوانان رسیدگی کند. بر اساس ماده ۳۱ قانون، به منظور حسن اجرای وظایف ضابطان درباره کودکان و نوجوانان، پلیس ویژه اطفال و نوجوانان در ناجا تشکیل و مشغول به کار می‌شود. با اختصاصی شدن مراجع رسیدگی به جرایم کودکان و نوجوانان در قانون آیین دادرسی کیفری جدید، این امر مستلزم آن است که بازوی اجرایی این مراجع نیز آموزش‌های لازم را دیده باشند. پس از اجرایی شدن قانون آیین دادرسی کیفری، پلیس با کمک قوه قضائیه به جرایم کودکان و نوجوانان رسیدگی می‌کند. درضمن از ویژگی‌های لایحه پلیس ویژه اطفال و نوجوانان این است که از کارکنانی که در رشته‌های حقوق، روانشناسی و علوم اجتماعی تحصیل کرده‌اند و تجارب کافی در این زمینه دارند، بهره ‌برداری کاربردی و بهینه می‌شود.

پیش‌نویس لایحه پلیس اطفال آماده شد

روز گذشته معاون حقوقی قوه قضائیه از آماده شدن پیش نویس لایحه پلیس اطفال در این معاونت خبرداد. ذبیح ا… خداییان درباره لایحه پلیس اطفال اظهار کرد: این پیش نویس در آینده ای نزدیک تقدیم رئیس قوه قضائیه خواهد شد و در صورت موافقت به دولت ارسال می‌شود. او در پاسخ به این سوال که «آیا می‌توان به استفاده از پلیس اطفال در محاکم در سال ۹۶ امیدوار بود یا نه؟» خاطرنشان کرد: پلیس اطفال در قانون آیین دادرسی کیفری پیش بینی شده است و از آنجا که باید به تصویب مجلس هم برسد، لذا به این بستگی دارد که در مجلس چقدر طول می‌کشد. در ضمن او توضیحی درباره جزئیات و مفاد این لایحه ارائه نکرد. معاون قوه قضائیه از در حال بررسی بودن اصلاح قانون حمایت خانواده خبرداد و گفت: کارهای تحقیقاتی و پژوهشی اصلاح قانون حمایت از خانواده در معاونت حقوقی دستگاه قضائی در حال بررسی است تا مشخص شود این قانون با چه مشکلاتی مواجه است و نواقص و خلأهای قانونی آن چیست. خداییان درباره لایحه اصلاح آیین دادرسی کیفری، گفت: این لایحه هنوز در معاونت حقوقی تکمیل نشده است و از آنجا که هنوز برای ارسال آن فرصت داریم اکنون در حال بررسی و تکمیل کردن آن هستیم. به گزارش ایرنا، او با بیان اینکه هنوز پیش نویس لایحه اصلاح در دستور کار معاونت حقوقی قرار دارد، افزود: در صورتی که این لایحه نیاز به اصلاح داشته باشد با کمک دستگاه قضائی، دولت و مجلس سعی می‌کنیم نواقص را برطرف کنیم. قانون آیین دادرسی کیفری مصوب ۱۳۹۲ در اول تیر سال ۹۴ اجرایی شد، اما پس از ۱۴ روز از اجرای آن، رئیس‌جمهوری قانون اصلاح قانون آیین دادرسی را در ۳۸ ماده ابلاغ کرد. اکنون اصلاح و بررسی بخشی از این آیین نامه در دستور کار معاونت حقوقی قوه قضائیه قرار دارد.

عملکرد پلیس اطفال جنبه پیشگیری دارد

یک وکیل دادگستری فعال حقوق کودک درباره لزوم ایجاد پلیس کودک می‌گوید:‌ همگان کودکان را به عنوان یک فرد بی دفاع و آسیب پذیر می‌شناسند. همین ویژگی کودکان باعث شده تا در پروسه برخورد و مواجهه او با سیستم قضائی و قانونی بر اساس یک قانون پیشرفته، اصول مشخصی تدوین شود. مونیکا نادی می‌افزاید: خوشبختانه در تصویب آیین دادرسی کیفری در سال ۱۳۹۲ پیش بینی‌هایی لحاظ شده است. از جمله تحولات در این قانون می‌توان به پیش بینی ایجاد پلیس برای گروه کودکان و نوجوانان در جامعه اشاره کرد. بی شک تصویب این لایحه با پروسه‌های اداری و قانونی فراوانی همراه است. به گفته او از واژه پلیس اطفال در اذهان جامعه افرادی متخصص و مسئول برای مواجهه با کودکان درگیر با جرم نقش می‌بندد. این افراد تحت آموزش‌های فراوان قرار گرفته تا در مواجهه با کودکان در محیط متفاوت قضائی بتوانند ارتباط برقرار کنند.این فعال حقوق کودک با بیان اینکه امروزه پلیس در مواجهه با کودکان مجرم یا کودکان مواجه با جرم چندان فرصت توجه را نداشته و به نسبت مورد آموزش هم قرار نگرفته، تاکید می‌کند: اغلب این افراد در نیروی انتظامی از حقوق کودک چندان مطلع نیستند. در واقع این پلیس‌ها محوریت کار خود را بر اساس نظم و امنیت می‌دانند. این درحالی است که در مواجهه با کودک باید در گام نخست توجه به حقوق او در اولویت قرار گیرد. چون پلیس اولین فردی است که با کودک مواجه با جرم برخورد قضائی می‌کند. در این شرایط کودک در محیط نا آشنا قرار گرفته و به نسبت اولین اقدام پلیس در روند پرونده تاثیرگذار است. در این شرایط حمایت همه جانبه از کودک می‌تواند تاثیرات عمیق در روان او داشته باشد. به گفته او سال‌هاست که در کشورهای پیشرفته پلیس اطفال تجربه شده است و روز به روز بر تعداد نیروهای متخصص اطفال و حتی پلیس زن در این کشورها افزوده می‌شود. یکی دیگر از کاربردهای استفاده از پلیس زن و پلیس اطفال جنبه پیشگیرانه از جرم است. نادی می‌افزاید: در این لایحه با افزایش اختیارات به پلیس ویژه اطفال می‌توان برای قضازدایی وارد عمل شد. این پلیس می‌تواند حتی الامکان از ورود اطفال به دادگاه ممانعت کند. پلیس ویژه اطفال می‌تواند با کودک و نوجوان در جلسات مشاوره، مددکاری و… ارتباط برقرار کند و به این ترتیب این اقدام می‌تواند هم در حمایت همه‌جانبه از کودکان در روند رسیدگی قضائی انجام شود و هم از ارتکاب این اطفال به جرم پیشگیری شود.

مجله اینترنتی مددکاری اجتماعی ایران
دکمه بازگشت به بالا