فاطمه دانشور: حمایت اورژانس اجتماعی از نوزادان مادران معتاد

دانشور3بر اساس تفاهم نامه میان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و سازمان بهزیستی همه نوزادانی که از مادران معتاد متولد می شوند تحت حمایت اورژانس اجتماعی قرار می گیرند.

به گزارش وبسایت تخصصی مددکاری اجتماعی ۲۰۱۵؛ رئیس کمیته اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران در گفتگو با خبرگزاری صدا و سیما گفت: ابلاغیه ضروری و مناسبی را وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به همه بیمارستان های دولتی و خصوصی صادر کرده که براساس آن همه نوزادانی که از مادران معتاد متولد می شوند برای سم زدایی و استفاده از خدمات بهداشتی و درمانی در بیمارستان ها درمان خواهند شد.
فاطمه دانشور افزود: بر اساس این ابلاغیه اگر تشخیص داده شود که مادر معتاد بوده و اوراق هویتی و شرایط نگهداری نوزاد را ندارد نوزاد از طرف بیمارستان به اورژانس اجتماعی معرفی خواهد شد.
وی گفت: زمانی که مادری معتاد برای زایمان به بیمارستان مراجعه می کند مددکار اجتماعی باید با اورژانس اجتماعی بهزیستی تماس بگیرد و اورژانس اجتماعی نگهداری و درمان نوزاد را برعهده خواهد گرفت.
دانشور افزود: همه بیمارستان های دولتی و غیردولتی شامل این ابلاغیه می شوند و با اجرای این مصوبه در بیمارستان ها شاهد کاهش زایمان های غیرقانونی و اجاره یا فروش نوزادان خواهیم بود.
این عضو شورای شهر گفت: هرچند تعدادی از مادران باردار معتاد و فاقد اوراق هویتی به بیمارستان ها مراجعه نمی کنند اما به علت رایگان بودن خدمات زایمان برای این افراد، تعداد قابل توجهی از این مادران به بیمارستان ها مراجعه خواهند کرد.
دانشور با تشکر از پیگیری ها و دستور وزیر بهداشت و همکاری معاون اجتماعی بهزیستی افزود: به محض تماس بیمارستان با اورژانس های اجتماعی، واحدهای اورژانس اجتماعی نوزادان معتاد را تحویل می گیرند.
وی همچنین به سوءاستفاده از شیرخوارگان از سوی متکدیان و باندهای سودجو در چهارراه ها و خیابان ها گفت: به علت نبود قدرت اجرایی و قانونی، مددکاران اجتماعی نمی توانند مداخله کنند و متکدیان و باندهای تبهکار نیز به راحتی از این شیرخوارگان بی گناه نهایت استفاده را می کنند.
دانشور با بیان اینکه هم اکنون بر اساس قانون برای گرفتن یک شیرخوار، نوزاد و یا کودک از باندهای سوء استفاده کننده و متکدیان نیاز به حکم قاضی است، افزود: به علت جابجایی متکدیان، امکان اخذ حکم قضایی برای نجات یک شیرخوار و یا کودک وجود ندارد و حمایت از این قشر آسیب پذیر و بی دفاع نیز به قانون و اقدام سریع و جدی نهادهای مرتبط دارد.
وی همچنین گفت: مردم می توانند در صورت مشاهده مادران باردار معتاد و یا فاقد مدارک هویتی برای حمایت از اینگونه مادران و نوزادانشان با شماره ۱۲۳ که مربوط به اورژانس اجتماعی بهزیستی است تماس بگیرند.

مجله اینترنتی مددکاری اجتماعی ایران
دکمه بازگشت به بالا