علم محدود به مکان، مذهب و شخص نیست

یادداشتی به مناسبت درگذشت دکتر فرانسین شاپیرو، بنیانگذار درمان EMDR

علم محدود نیست: علم محدود به مکان، مذهب و شخص نیست
یادداشت یک روانشناس به مناسبت درگذشت دکتر فرانسین شاپیرو، بنیانگذار درمان EMDR

پر واضح است محدود کردن علم به مکان، مذهب یا شخص امری غیر معقول و مردود است. چرا که هر علمی خاستگاهی دارد و مقصد آن می‌تواند تمام جهان باشد! و شخص یا گروهی یک نظریه علمی را بوجود بیاورند ولی برای کل بشریت خدمت کند، همانند درمان با روش حساسیت زدایی از طریق حرکت چشم و پردازش مجدد (Eye Movement Desensitization and Reprocessing) با نام اختصاری EMDR که برای درمان اختلال استرس پس از سانحه، اضطراب، احساس گناه، عصبانیت، افسردگی، ترس، اختلالات خواب، تجاوز، حوادث معذب کننده و سوگواری که نتیجه تجارب آسیب‌زا هستند، مورد استفاده می‌باشد.

علم محدود نیست

کاربرد ویژه این شیوه نوین درمانی برای افرادی که در گذشته خود با اتفاقاتی درگیر شده‌اند که همچنان از یاد آوری آنها رنج می‌برند و هنوز با خاطره آن‌ها کنار نیامده‌اند بسیار مفید و کارآمد است. این شیوه درمانی توسط روانشناسِ آمریکایی بنام دکتر فرانسین شاپیرو در سال ۱۹۸۷کشف و طرح گردید. از آن زمان فرانسین شاپیرو زندگی حرفه‌ای خود را وقف این شیوه درمانی نمود. وی یکی از برجسته‌ترین و تاثیرگذارترین افراد در حیطه‌ی درمان تروما در جهان بود.

آموزه‌های شاپیرو نه تنها الهام بخش متخصصان حوزه سلامت روان است، بلکه در کسانی که تحت درمان EMDR هستند نیز اثرگذاری مثبت دارد. بی‌تردد خدمات درمانی او از یاد نخواهد رفت. شیوه درمانی که موجب درمان بسیاری از جانبازان، بازماندگان زلزله بم و کرمانشاه و… شد. و هم‌چنان جزو درمان‌های خط مقدم در روان‌درمانی می‌باشد. فرانسین شاپیرو در ۱۶ ژوئن ۲۰۱۹ درگذشت و جایش در میان جامعه روان‌درمانی بویژه در درمانگران EMDR خالی خواهد ماند.‌

نویسنده: حسین ملکی

مجله اینترنتی مددکاری اجتماعی ایران
دکمه بازگشت به بالا