طلاق عاطفی از منظر رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران

طلاقبه گزارش وبسایت تخصصی مددکاری اجتماعی ۲۰۱۵؛ رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران درباره چگونگی بروز طلاق عاطفی در بین زوجین می‌گوید: در طلاق عاطفی با اینکه زوجین زیر یک سقف زندگی می‌کنند، اما تحمل یکدیگر برایشان زجرآور و خسته‌کننده است. برای مثال در برخی مواقع زوج‌ها درباره روابط خود اصطلاح «می‌سوزیم و می‌سازیم» را مطرح می‌کنند که این امر نشان‌دهنده بروز طلاق عاطفی و تحمل یکدیگر است.
سید حسن موسوی چلک می‌افزاید: بروز طلاق عاطفی نشان‌دهنده عدم وجود صمیمیت بین اعضای خانواده است. باید دانست طلاق عاطفی به دلایل متعددی بستگی دارد که بخشی از آن را می‌توان در قالب دلزدگی‌های زناشویی، اختلافات گوناگون، تحت تاثیر فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی برشمرد. به گفته او امروزه زمان گفت‌وگو در بین اعضای خانواده چندان طولانی نیست و بنابر پژوهش‌های انجام‌شده در سال‌های گذشته میانگین مکالمه بین اعضای خانواده‌های ایرانی ۱۵ دقیقه عنوان شده که این امر در سال‌های اخیر تحت تاثیر شبکه‌های اجتماعی کاهش یافته است.
رئیس انجمن مددکاران ایران برای جلوگیری از بروز طلاق عاطفی در بین زوج‌ها تاکید می‌کند: در مرحله نخست باید به عنصر آموزش و یادگیری مهارت‌های ارتباطی، روابط زناشویی و… اهمیت داد، آن هم به این دلیل که معمولا نحوه ایجاد روابط زناشویی در کیفیت ارتباط بین زوج‌ها ارتباط مستقیم دارد. در مرحله دوم نیز با توجه به مهارت‌های ارتباطی باید توان ایجاد جاذبه برای همسر و خانواده را داشت و این امر با کسب مهارت‌های ارتباطی، مهارت همسرداری و… قابل یادگیری است.
منبع: آرمان

مجله اینترنتی مددکاری اجتماعی ایران
دکمه بازگشت به بالا