گزارش | معرفی طرح رایگان ورزش همگانی ویژه افراد کم توان ذهنی ۸ تا ۲۵ سال استان کرمانشاه

بی شک مشکلات زیادی پیش روی ورزش افراد کم توان ذهنی وجود دارد. هماهنگی بین اعمال و رفتار این افراد به دلیل کم‌توانی ذهنی شان کار بسیار مشکلی است و مشکلات زیادی در تعاملات اجتماعی آنها به وجود می آورد. به همین دلیل بسیاری ازسالن‌ها و مکان‌های ورزشی از پذیرفتن این افراد ممانعت می ورزند و علیرغم نیاز آنها به ورزش و تحرک و اثرات مثبتی که حرکات ورزشی در سلامت روحی و جسمی و بهبود عملکرد ذهنی و حرکتی آنها خواهد داشت، شاهد کم توجهی نسبت به ورزش این افراد هستیم. بنا به اظهارات و درددلهای خانواده‌های این افراد به خصوص نوجوانان و جوانان کم توان ذهنی، فرزندان آنها به دلیل کم تحرکی در معرض چاقی و ابتلا به بیماری‌های مختلف قرار دارند و به دلیل برخی مشکلات رفتاری، نمی توانند به درستی بادیگران ارتباط برقرار کنند. اگر هم تعداد معدودی از مکانهای ورزشی اقدام به پذیرش آنها کنند، مشکلات زیادی در این بین به وجود خواهد آمد. بنابراین این افراد در صورت تمایل برای ورزش کردن، مجبور به استفاده از سانس‌های خصوصی هستند که هزینه زیادی را به خانواده تحمیل خواهد کرد. لذا اگر این امکان وجود داشته باشد که این افراد، در جمعی شبیه به خود با مربیان متخصص ورزش معلولین ذهنی فعالیت کنند، خدمت بزرگی به این خانواده ها و فرزندان آنها خواهد شد.
مؤسسه توانبخشی ولیعصر(عج) پس از سالها خدمت به کودکان و بزرگسالان استثنایی اشراف کاملی به نیازهای این قشر از جامعه دارد. لذا با توجه به خلأهای موجود در سطح جامعه در زمینه ورزش معلولین ذهنی و ضرورت ایجاد امکانات برای پر کردن اوقات فراغت این افراد، پس از طی جلسات کارشناسی و پیگیری‌های مداوم ، علی رغم تمامی محدودیت‌هایی که در این زمینه وجود دارد، از سال ۱۳۸۷ اقدام به اجرای طرح ورزش همگانی برای دختران و پسران کم توان ذهنی آموزش پذیر شهرتهران نموده است.
در راستای گسترش این طرح و بهره مندی مددجویان بیشتری از خدمات آن، طرح ورزش از تابستان ۱۳۹۶ در شهر کرمانشاه در حال اجراست. طرح ورزش همچنین در شهرهای مشهد، کاشان ، شیراز، سنندج و یزد نیز اجرا می شود.

طرح ورزش به صورت کاملا رایگان اجرا می شود و شرایط پذیرش پیچیده ای ندارد تنها در جلسه اول بچه ها مورد ارزیابی قرار می گیرند و در صورتی که پیش فعالی شدید و مشکلات رفتاری حاد نداشته باشند و یا اتیسم شدید نباشند، با اخذ کارت بیمه ورزشی برای شرکت در طرح پذیرفته می شوند. حرکاتی که در این طرح با بچه ها تمرین می شود بیشتر در راستای بالابردن دقت و تمرکز بچه هاست و بیشتر مبانی ورزش مانند نرمش، کار با توپ، کار با حلقه و … را شامل می شود. و با پیشرفت نسبی مددجویان در انجام حرکات ورزشی، مددجویان در جلسات ورزشی در یکی از رشته های ورزشی شروع به فعالیت می‌کنند.
از اهداف اجرای طرح ورزش می‌توان به توسعه قابلیت جسمانی،حرکتی و ذهنی مددجویان،ایجاد اوقات فراغت،توسعه مهارت های اجتماعی کودکان معلول ذهنی، حمایت از خانواده های مددجویان کم توان ذهنی،افزایش آگاهی والدین و ایجاد تعامل بین ایشان و ایجاد انگیزه و نشاط در خانواده و فرد معلول اشاره کرد. افراد کم توان ذهنی آموزش پذیر پسر ۲۵-۸سال ساکن شهر کرمانشاه می‌تواند با مراجعه به سالن مجموعه ورزشی فجر واقع در چهار راه سیلو فقط در روزهای پنج شنبه از ساعت ۹ تا ۱۰:۲۰جهت بهره مندی از طرح اقدام کنند. لازم به ذکر است که از ویژگیهای منحصر به فرد این طرح می‌توان به اجرای آن به صورت کاملا رایگان و تمرکز بر ورزش کم‌توانان ذهنی و ایجاد فضای خاص این گروه با همکاری مربیان تحصیل کرده و با تجربه اشاره کرد. از شروع طرح ورزش همگانی در کرمانشاه تا کنون حدود ۷۰ نفر از این طرح بهره مند شده اند. در پایان لازم به ذکر است که سالانه بیش از ۸۰۰ مددجو از خدمات بخش اجتماعی مؤسسه توانبخشی ولیعصر (عج) بهره مند می شوند. به امید روزی که هیچ کودکی به دلیل معلولیت ، از لذت زندگی و حضور در اجتماع محروم نشود.
علاقه مندان می‌توانند جهت ثبت نام و کسب اطلاعات بیشتر با شماره : ۸۸۶۶۵۶۲۳-۰۲۱ (واحد مددکاری اجتماعی مؤسسه توانبخشی ولیعصرعج) تماس حاصل فرمایند.

گزارشگر: پروانه خفتان؛ مددکار اجتماعی

مجله اینترنتی مددکاری اجتماعی ایران
دکمه بازگشت به بالا